Kuriózní shoda: Castro zemřel v den výročí počátku expedice revolucionářů na Kubu

Havana - Kubánský vládní deník Granma si povšiml zajímavé shody. Fidel Castro zemřel v den šedesátého výročí počátku expedice komunistických revolucionářů na Kubu.

Skupina 82 ozbrojenců vyrazila 25. listopadu 1956 na jachtě Granma z mexického přístavu Tuxpan na karibský ostrov ovládaný diktátorem Fulgenciem Batistou, patřil Fidel Castro, jeho bratr a současný kubánský prezident Raúl Castro či Ernesto Guevara zvaný Che.

Po sedmi dnech, během kterých je provázela nepřízeň počasí, dorazili komunističtí revolucionáři 2. prosince na jihovýchodní Kubu. Vládní vojsko o jejich akci vědělo a napadlo je. Do úkrytu v pohoří Sierra Maestra se tehdy podařilo dostat jen několika bojovníkům v čele s Fidelem Castrem. O dva roky později v lednu 1959 se revolucionářům podařilo svrhnout Batistův režim a ovládnout Kubu.

Plánované oslavy 60. výročí počátku expedice na palubě jachty Granma kubánská vláda vzhledem ke Castrově úmrtí odložila na 2. ledna příštího roku.

Věděli jste, že...

Castro proslul dlouhými řečnickými projevy. Při svém znovuzvolení do čela státu v únoru 1998 hovořil před poslanci sedm hodin a patnáct minut bez přerušení, čímž překonal svůj rekord ve slovním projevu z roku 1959, kdy hovořil sedm hodin.

K jeho blízkým přátelům patřil kolumbijský spisovatel a nositel Nobelovy ceny Gabriel García Márquez.

V květnu 2006 odhadl časopis Forbes hodnotu Castrova jmění na zhruba 900 milionů dolarů (téměř 23 miliard korun). Časopis Time zařadil Castra v roce 2012 mezi stovku nejvlivnějších lidí světa všech dob.

Psali jsme: Obama nabídl Kubáncům přátelství: Castra bude soudit historie, prohlásil
 

V roce 1940, ve svých dvanácti letech, napsal dopis tehdejšímu prezidentovi Spojených států Franklinu Rooseveltovi, v němž ho požádal o desetidolarovku. "Ještě nikdy jsem neviděl zelenou americkou desetidolarovou bankovku a rád bych jednu měl," napsal Rooseveltovi budoucí kubánský vůdce, který prosbu zakončil podpisem s dovětkem "váš přítel".

Podle některých zdrojů měl Castro až devět dětí s pěti různými ženami. Oficiálně ženatý však byl pouze jednou, v letech 1948 až 1955 s Mirtou Díazovou, s níž měl syna Fidelita, který se stal jaderným fyzikem.

Související

Fidel Castro Rozhovor

Castro se chopil moci před 65 lety. Kubánský režim má neuvěřitelnou schopnost redefinovat se v zájmu přežití, uvádí Březinová

Před pětašedesáti lety, 16. února 1959, se předsedou vlády na Kubě stal Fidel Castro. Právě on byl klíčovou postavou revoluce, která krátce předtím svrhla diktátora Fulgencia Batistu. Hlavní motivací tehdejších změn byla touha kubánské společnosti po naplnění skutečné nezávislosti země, domnívá se Kateřina Březinová v rozsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanistka působící na Metropolitní univerzitě v Praze také připomněla, že Castro v této době odmítal, že by byl komunistou – k ideologii marxismu-leninismu se přihlásil později. Odbornice na Latinskou Ameriku však problematizuje interpretaci, že se tak stalo pouze pod vlivem probíhající studené války, byť špatné vztahy mezi Kubou a Spojenými státy v orientaci Castrova režimu na Sovětský svaz podle ní sehrály svou roli.

Více souvisejících

Fidel Castro Kuba

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 12 minutami

před 45 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy