Castrův popel bude putovat po Kubě. Skon diktátora ještě víc rozdělil Venezuelu

Havana/Caracas - Kuba chystá smuteční obřady po úmrtí bývalého komunistického vůdce Fidela Castra. Jeho skon má velký ohlas ve Venezuele, kde vláda truchlí, zatímco opozice jásá nad odchodem muže, jehož považují za diktátora.

Podle oficiálního kubánského listu Granma se lidé budou moci rozloučit se zesnulým v několika etapách a při různých příležitostech před vlastním pohřbem, kterým příští neděli vyvrcholí devítidenní státní smutek.

Fidel Castro byl už v sobotu zpopelněn a ve středu urna s popelem vyrazí napříč zemí. Trasa bude v opačném sledu kopírovat cestu, kterou Fidel Castro absolvoval během svého revolučního tažení ze Santiaga de Cuba do Havany v roce 1959. Putování urny skončí v sobotu příjezdem do Santiaga de Cuba, kde se uskuteční další mše. Pohřeb se bude konat v neděli ráno na hřbitově Svaté Ifigenie v Santiagu de Cuba.

Psali jsme:
Co bude po smrti Fidela Castra? Mezi Kubánci zavládl stav otupělosti
 

Kuba a Venezuela, dvě levicové latinskoamerické země, se staly blízkými spojenci v době, kdy byl venezuelským prezidentem Castrův mladý chráněnec Hugo Chávez. Jejich přátelství promazávaly štědré dodávky venezuelské ropy na Kubu výměnou za tisíce kubánských lékařů, sportovních trenérů a bezpečnostních poradců.

Ovšem tato životně důležitá ekonomická transfuze, v jejímž rámci Venezuela denně posílala na Kubu zhruba 100.000 barelů ropy, se v posledních letech přiškrcuje kvůli brutální ekonomické krizi, v níž se Venezuela zmítá.

Chávezův nástupce Nicolás Maduro se zdál být dost zaskočený, když Raúl Castro pokládaný za pragmatika v roce 2014 oznámil, že usiluje o vylepšení vztahů se společným kubánsko-venezuelským "imperialistickým nepřítelem" - Spojenými státy.

Na veřejnosti ale vláda země žádné trhliny ve vzájemných vztazích nedává najevo a prezident Maduro byl v sobotu jedním z prvních státníků, kteří na úmrtí Fidela Castra reagovali. V oficiálním prohlášení označil zesnulého kubánského vůdce za "živoucí legendu" a Venezuela vyhlásila třídenní smutek, v jehož rámci byl v Caracasu mimo jiné zrušen i hudební festival a televize odvysílá speciální pořady o Fidelu Castrovi.

Venezuelská opozice ovšem po smrti 90letého Castra netruchlí, a pokud roní nějaké slzy, jsou známkou radosti. Celá Jižní Amerika se v poslední době posouvá napravo po desetiletí silného levicového bloku. Opozice usiluje o sesazení neoblíbeného Madura prostřednictvím referenda. A někteří aktivisté pokládají smrt Fidela Castra za příznivé znamení.

"Rozhodně zažíváme změnu jedné éry, diktatura umírá," napsal na twitteru opoziční poslanec Juan Guaidó. Zastánci tvrdé opoziční linie jsou přesvědčení, že Havana posílala do Caracasu příkazy, a lamentují nad nedostatkem jídla, léků a základních životních potřeb, který změnil jejich zemi na "Kubazuelu".

Související

Fidel Castro Rozhovor

Castro se chopil moci před 65 lety. Kubánský režim má neuvěřitelnou schopnost redefinovat se v zájmu přežití, uvádí Březinová

Před pětašedesáti lety, 16. února 1959, se předsedou vlády na Kubě stal Fidel Castro. Právě on byl klíčovou postavou revoluce, která krátce předtím svrhla diktátora Fulgencia Batistu. Hlavní motivací tehdejších změn byla touha kubánské společnosti po naplnění skutečné nezávislosti země, domnívá se Kateřina Březinová v rozsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanistka působící na Metropolitní univerzitě v Praze také připomněla, že Castro v této době odmítal, že by byl komunistou – k ideologii marxismu-leninismu se přihlásil později. Odbornice na Latinskou Ameriku však problematizuje interpretaci, že se tak stalo pouze pod vlivem probíhající studené války, byť špatné vztahy mezi Kubou a Spojenými státy v orientaci Castrova režimu na Sovětský svaz podle ní sehrály svou roli.

Více souvisejících

Fidel Castro Kuba Venezuela

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. Národní divadlo prozradilo podrobnosti

Poslední rozloučení se zesnulým tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem se uskuteční příští týden v pondělí, informovalo Národní divadlo na webových stránkách. Harapes zemřel po těžké nemoci ve středu, bylo mu 77 let.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy