Donald „Bond“ Trump? Aby zvítězil, musí myslet jako agent, tvrdí bývalý příslušník CIA

Washington - Nový americký prezident Donald Trump pojede v sobotu na ústředí CIA na setkání s předními špióny a analytiky. Návštěva přichází v napjaté atmosféře, která vládne mezi Trumpem a příslušníky zpravodajských služeb. Trump osočuje zpravodajské služby z komplotu proti jeho osobě. Podle bývalého agenta CIA Bryana Deana Wrighta má Trump právo být rozčilený, protože tajné služby nepřišly s žádnými konkrétními důkazy pro údajné kompromitování Trumpa Ruskem. Podle Wrighta si Trump získá důvěru a respekt od CIA tím, že bude chovat jako agent.

Když špion udělá chybu, důsledky mohou být vážné. Lidé umírají, národy se třesou. Přesto všichni lidé dělají chyby. Trump by toto měl uznat a snažit se najít řešení. Sám není bez viny. Jeho tvrdé odsouzení zpravodajské komunity bylo až příliš nemilosrdné. Zabouchl si tím dveře k mnoha důležitým informacím a možnostem, kterými zpravodajské služby disponují. Měl by je znovu otevřít svou omluvou a slibem, že bude jejich radách naslouchat. Nicméně, neměl by však polevit v oprávněné kritice nemístnosti nejasných spekulací v americkém zpravodajství, zvlášť když se týkají domácích otázek.

Trump by též měl jako tajné služby uznat důležitost rozmanitosti. Zahraniční cíle jsou každé rasy, náboženství, etnického původu, pohlaví a sexuální orientace. Čím více diverzifikovaná bude zpravodajská komunita, tím větší bude šance, že bude efektivní. Aby bylo jasné, podotýká Wright, tohle není o nějaké formě liberálního sociálního inženýrství. Jedná se o zcela racionální strategii mobilizace dobrých lidských zdrojů informací. Trump by měl přijmout tento étos rozmanitosti a zajistit, aby zpravodajská komunita měla celou řadu  operativců, které potřebuje, aby národ byl v bezpečí.

Obyčejní občané mohou stát pevně za svým přesvědčením. Zpravodajské služby si takový luxus dovolit nemohou. S každou novou zprávou získávají aktualizované informace, které vrhají nové světlo na dosavadní domněnky a v mnoha případech je zcela mění. Pro špióna je nebezpečné, aby byl stoprocentně přesvědčen o své pravdě a nebyl ochoten ji vystavět revizi. Trump by si měl osvojit podobný přístup, aby zabránil rozpoutání špatné války či přijmutí špatné taktiky.

S tím souvisí i nutnost neustále inovovat. Mise CIA se nezměnila od roku 1940, ale jinak všechno ostatní prakticky ano. Před dvěma lety ředitel agentury zahájil reformy, jejichž cílem bylo držet krok s dobou. Bohužel, mnoho z těchto změn vyšly naprázdno a učinily zemi méně bezpečnou. Trump by se však namísto soustředění se na tyto neúspěšné reformy měl věnovat pozornost klíčovému problému CIA – kultuře mužů a žen, kteří říkají na všechno ano.  Změna organizačních schémat nebude úspěšná, jestliže se nezmění vedení agentury, tvrdí Wright. O nedostatcích na této úrovni svědčí nedůvěra zaměstnanců agentury k jejich vedení.

Trumpovo politické heslo zní „Amerika na prvním místě.“ Tak je tomu i u zpravodajských služeb, říká Wright. Oni nepodléhají žádné politické straně, ani nemají žádné vybrané kandidáty. Musí fungovat, i když onen kandidát není podle jejich gusta nebo když jimi preferovaný kandidát se nedostane do úřadu. Jejich věrnost je a jen pouze americkému lidu – a to znamená i úřadu amerického prezidenta. Čím dřív to Trump pochopí, tím lépe pro obě strany, tvrdí Wright.  

Související

Více souvisejících

Donald Trump špionáž Tajná služba USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy