Washington - Nový americký prezident Donald Trump pojede v sobotu na ústředí CIA na setkání s předními špióny a analytiky. Návštěva přichází v napjaté atmosféře, která vládne mezi Trumpem a příslušníky zpravodajských služeb. Trump osočuje zpravodajské služby z komplotu proti jeho osobě. Podle bývalého agenta CIA Bryana Deana Wrighta má Trump právo být rozčilený, protože tajné služby nepřišly s žádnými konkrétními důkazy pro údajné kompromitování Trumpa Ruskem. Podle Wrighta si Trump získá důvěru a respekt od CIA tím, že bude chovat jako agent.
Když špion udělá chybu, důsledky mohou být vážné. Lidé umírají, národy se třesou. Přesto všichni lidé dělají chyby. Trump by toto měl uznat a snažit se najít řešení. Sám není bez viny. Jeho tvrdé odsouzení zpravodajské komunity bylo až příliš nemilosrdné. Zabouchl si tím dveře k mnoha důležitým informacím a možnostem, kterými zpravodajské služby disponují. Měl by je znovu otevřít svou omluvou a slibem, že bude jejich radách naslouchat. Nicméně, neměl by však polevit v oprávněné kritice nemístnosti nejasných spekulací v americkém zpravodajství, zvlášť když se týkají domácích otázek.
Trump by též měl jako tajné služby uznat důležitost rozmanitosti. Zahraniční cíle jsou každé rasy, náboženství, etnického původu, pohlaví a sexuální orientace. Čím více diverzifikovaná bude zpravodajská komunita, tím větší bude šance, že bude efektivní. Aby bylo jasné, podotýká Wright, tohle není o nějaké formě liberálního sociálního inženýrství. Jedná se o zcela racionální strategii mobilizace dobrých lidských zdrojů informací. Trump by měl přijmout tento étos rozmanitosti a zajistit, aby zpravodajská komunita měla celou řadu operativců, které potřebuje, aby národ byl v bezpečí.
Obyčejní občané mohou stát pevně za svým přesvědčením. Zpravodajské služby si takový luxus dovolit nemohou. S každou novou zprávou získávají aktualizované informace, které vrhají nové světlo na dosavadní domněnky a v mnoha případech je zcela mění. Pro špióna je nebezpečné, aby byl stoprocentně přesvědčen o své pravdě a nebyl ochoten ji vystavět revizi. Trump by si měl osvojit podobný přístup, aby zabránil rozpoutání špatné války či přijmutí špatné taktiky.
S tím souvisí i nutnost neustále inovovat. Mise CIA se nezměnila od roku 1940, ale jinak všechno ostatní prakticky ano. Před dvěma lety ředitel agentury zahájil reformy, jejichž cílem bylo držet krok s dobou. Bohužel, mnoho z těchto změn vyšly naprázdno a učinily zemi méně bezpečnou. Trump by se však namísto soustředění se na tyto neúspěšné reformy měl věnovat pozornost klíčovému problému CIA – kultuře mužů a žen, kteří říkají na všechno ano. Změna organizačních schémat nebude úspěšná, jestliže se nezmění vedení agentury, tvrdí Wright. O nedostatcích na této úrovni svědčí nedůvěra zaměstnanců agentury k jejich vedení.
Trumpovo politické heslo zní „Amerika na prvním místě.“ Tak je tomu i u zpravodajských služeb, říká Wright. Oni nepodléhají žádné politické straně, ani nemají žádné vybrané kandidáty. Musí fungovat, i když onen kandidát není podle jejich gusta nebo když jimi preferovaný kandidát se nedostane do úřadu. Jejich věrnost je a jen pouze americkému lidu – a to znamená i úřadu amerického prezidenta. Čím dřív to Trump pochopí, tím lépe pro obě strany, tvrdí Wright.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Donald Trump , špionáž , Tajná služba USA
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 9 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák