Donald „Bond“ Trump? Aby zvítězil, musí myslet jako agent, tvrdí bývalý příslušník CIA

Washington - Nový americký prezident Donald Trump pojede v sobotu na ústředí CIA na setkání s předními špióny a analytiky. Návštěva přichází v napjaté atmosféře, která vládne mezi Trumpem a příslušníky zpravodajských služeb. Trump osočuje zpravodajské služby z komplotu proti jeho osobě. Podle bývalého agenta CIA Bryana Deana Wrighta má Trump právo být rozčilený, protože tajné služby nepřišly s žádnými konkrétními důkazy pro údajné kompromitování Trumpa Ruskem. Podle Wrighta si Trump získá důvěru a respekt od CIA tím, že bude chovat jako agent.

Když špion udělá chybu, důsledky mohou být vážné. Lidé umírají, národy se třesou. Přesto všichni lidé dělají chyby. Trump by toto měl uznat a snažit se najít řešení. Sám není bez viny. Jeho tvrdé odsouzení zpravodajské komunity bylo až příliš nemilosrdné. Zabouchl si tím dveře k mnoha důležitým informacím a možnostem, kterými zpravodajské služby disponují. Měl by je znovu otevřít svou omluvou a slibem, že bude jejich radách naslouchat. Nicméně, neměl by však polevit v oprávněné kritice nemístnosti nejasných spekulací v americkém zpravodajství, zvlášť když se týkají domácích otázek.

Trump by též měl jako tajné služby uznat důležitost rozmanitosti. Zahraniční cíle jsou každé rasy, náboženství, etnického původu, pohlaví a sexuální orientace. Čím více diverzifikovaná bude zpravodajská komunita, tím větší bude šance, že bude efektivní. Aby bylo jasné, podotýká Wright, tohle není o nějaké formě liberálního sociálního inženýrství. Jedná se o zcela racionální strategii mobilizace dobrých lidských zdrojů informací. Trump by měl přijmout tento étos rozmanitosti a zajistit, aby zpravodajská komunita měla celou řadu  operativců, které potřebuje, aby národ byl v bezpečí.

Obyčejní občané mohou stát pevně za svým přesvědčením. Zpravodajské služby si takový luxus dovolit nemohou. S každou novou zprávou získávají aktualizované informace, které vrhají nové světlo na dosavadní domněnky a v mnoha případech je zcela mění. Pro špióna je nebezpečné, aby byl stoprocentně přesvědčen o své pravdě a nebyl ochoten ji vystavět revizi. Trump by si měl osvojit podobný přístup, aby zabránil rozpoutání špatné války či přijmutí špatné taktiky.

S tím souvisí i nutnost neustále inovovat. Mise CIA se nezměnila od roku 1940, ale jinak všechno ostatní prakticky ano. Před dvěma lety ředitel agentury zahájil reformy, jejichž cílem bylo držet krok s dobou. Bohužel, mnoho z těchto změn vyšly naprázdno a učinily zemi méně bezpečnou. Trump by se však namísto soustředění se na tyto neúspěšné reformy měl věnovat pozornost klíčovému problému CIA – kultuře mužů a žen, kteří říkají na všechno ano.  Změna organizačních schémat nebude úspěšná, jestliže se nezmění vedení agentury, tvrdí Wright. O nedostatcích na této úrovni svědčí nedůvěra zaměstnanců agentury k jejich vedení.

Trumpovo politické heslo zní „Amerika na prvním místě.“ Tak je tomu i u zpravodajských služeb, říká Wright. Oni nepodléhají žádné politické straně, ani nemají žádné vybrané kandidáty. Musí fungovat, i když onen kandidát není podle jejich gusta nebo když jimi preferovaný kandidát se nedostane do úřadu. Jejich věrnost je a jen pouze americkému lidu – a to znamená i úřadu amerického prezidenta. Čím dřív to Trump pochopí, tím lépe pro obě strany, tvrdí Wright.  

Související

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

Více souvisejících

Donald Trump špionáž Tajná služba USA

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy