Skandál Odebrecht bobtná, firma platila obří výpalné rebelům FARC

Brasília - Na brazilskou stavební firmu Odebrecht, kolem níž se točí velký korupční skandál spojený s předními politiky, padá další podezření. Údajně platila dvě desítky let kolumbijským levicovým rebelům z FARC za "ochranu" svých staveb v zemi.

Dva členové vedení společnosti generální prokuratuře řekli, že FARC dostával 50 až 100 tisíc dolarů za měsíc výměnou za "povolení" ke stavbám budov či silnic v povstalci kontrolovaných oblastech Kolumbie. Informoval o tom dnes brazilský týdeník Veja.

Na tomto obchodu se obě strany dohodly již v 90. letech minulého století, kdy byli povstalci uneseni a poté propuštěni dva představitelé firmy. Společnost "partyzánskou daň", zahrnovala v účetnictví mezi lokální poplatky.

Díky shodě s rebely postavila firma Odebrecht v Kolumbii například 500 kilometrů dálnice.

Odebrecht je jednou z hlavních firem vyšetřovaných v obří kauze v Brazílii, nazvané Lava Jato (Automyčka), která se týká přidělování zakázek státní ropné společnosti Petrobras.

Související

Ilustrační foto

V Peru hrozí nepokoje. Prezident rozpustil parlament, ten ho záhy sesadil

Peruánský prezident Martín Vizcarra rozpustil parlament ovládaný opozicí a vyhlásil nové volby na 26. ledna. Poslanci ale jeho krok neuznali a jmenovali prozatímní prezidentkou dosavadní viceprezidentku Mercedes Aráozovou. Podle některých médií panují v Peru obavy z nepokojů v této jihoamerické zemi.
Věznice

Soud v USA nepustil exprezidenta Peru na kauci, jeho žena ztropila scénu

Soud ve Spojených státech dnes odmítl propustit na kauci bývalého peruánského prezidenta Alejandra Toleda, který je ve vlasti stíhán pro podezření z úplatkářství. Soudce nesouhlas s kaucí zdůvodnil tím, že Toledo nedokázal soudu vyvrátit obavy z útěku během extradičního řízení, napsala agentura AP.

Více souvisejících

Odebrecht FARC Kolumbie Brazílie

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Aktualizováno před 9 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 24 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?

Ačkoli je pro lidi s trestním záznamem na Floridě obvykle obtížné znovu získat právo volit, bývalý prezident Donald Trump dnes při hlasování žádné problémy mít nebude. Upozornil na to CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy