Amerika přelstila Rusko? Největší stát chce přepisovat mapy

Washington/Moskva - Dnes uplynulo přesně 150 let od doby, kdy Spojené státy koupily od Ruska Aljašku. Ačkoliv současný největší stát USA Rusům v té době nepřinášel žádné zisky, pro Ameriku šlo o nejlepší obchod v historii. Věděla totiž o nerostném bohatství, které na tomto území leží. Podle aljašských představitelů se ale Spojené státy nestarají o jejich území a lépe by jim bylo zpátky v područí Ruska. To však USA zřejmě nikdy nepřipustí.

Aljaška se nachází v severozápadní části severoamerického kontinentu a je největším a také jedním z nejbohatších a rasově nejrozmanitějších států USA. Známá je nejen svou panenskou přírodou, ale i ohromným bohatstvím nerostných surovin, zejména ropy a zemního plynu.

Aljaška se oficiálně stala 49. státem USA 3. ledna 1959 a její koupi dohodl tehdejší americký ministr zahraničí William Seward za vlády prezidenta Adrewa Johnsona poté, co se dozvěděl, že Rusové ji chtějí prodat.

Spojené státy nejprve nabízeli pět milionů dolarů, poté ale 2,2 milionu dolarů přidali. Po nákupu se v Americe vtipkovalo, že jde o vyhozené peníze za "ledničku" či "horu ledu", ukázalo se ale, že USA zaplatily Rusku za hektar území zhruba čtyři centy. 

USA ale tehdy měly trumf v rukávu. Věděly totiž o nerostném bohatství, možnostech rybolovu a lesích tohoto území. A výhoda nákupu se ukázala už za 20 let, kdy bylo v roce 1896 na Aljašce objeveno zlato. Rusové chtěli zvrátit tento obchod jako vynucený, nikdy se tak ale skutečně nestalo a vše zůstalo pouze u silných slov. 

Aljaška získala v září roku 1969 za pronájem práv v těžební oblasti téměř 900.000 miliónů dolarů a stát začal bohatnout. Podle některých by na tom ale mohl být mnohem lépe, kdyby se nacházel pod správou Ruska.

Vládní poradce pro Aljašku Craig Flyner pro agenturu RIA Novosti uvedl, že pokud by Rusko už dříve vidělo v Aljašce strategický region, zejména kvůli své poloze a blízkosti Kanady a USA, rozvíjelo by ji v otázce národní bezpečnosti. To by také vedlo k rozvoji těžby ropy, zemního plynu a zlata.

Podle něj je "pravděpodobné, že by byl s přibývajícím zajištěním bezpečnosti země region rozvinutější." Ačkoliv ale na Aljašce přebývá řada rusky mluvících obyvatel, nemyslí si, že by většina státu chtěla přejít zpět pod Rusko. Co víc, podle něj by Spojené státy ani Aljašku nepustily.

Související

Více souvisejících

Aljaška USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 6 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy