Smrt Lincolna, prezidenta sjednotitele, byla zbytečná? Jeho vrah Booth se ve svých odhadech krutě mýlil

HISTORIE - Občanská válka ve Spojených státech amerických, nazývaná též válkou Severu proti Jihu, měla tragické vyústění. Oblíbený herec a zapřísáhlý stoupenec Jihu se pokusil o atentát, který měl změnit svět - uspěl, aby se stal vyvrhelem a smutným hrdinou.

Byl oslavován jako Osvoboditel nebo Sjednotitel, většina lidí ho ale titulovala jako Poctivého Abeho. Abraham Lincoln se narodil 12. února 1809 v rodině tesaře Thomase Lincolna, jeho dětství a dospívání poznamenala nejen smrt matky, ale také nutnost si od 14 let vydělávat na živobytí. Otec ho nutil pracovat a Abe mu musel odevzdávat podle zákona veškeré peníze. To také podle psychologů ovlivnilo jeho postoj v otázce otroků a otrokářů, protože se často sám jako otrok cítil. Nedostalo se mu patřičného vzdělání, když se ucházel o místo v zákonodárném sboru státu Illinois, uvedl do kolonky vzdělání termín nedostatečné.

Po svatbě s Mary Todd (1842) pokračoval v politické kariéře a v roce 1846 kandidoval do federálního kongresu. Po svém dalším neúspěchu byl přesvědčen, že už nebude v politice pracovat, navzdory tomu, že byl samouk, provozoval právnickou praxi. Ačkoliv zpočátku neměl k právům otroků jednoznačný vztah, jeho další tříbení názorů ho dovedlo do republikánské strany, v jejíchž řadách několikrát neuspěl v boji o post senátora. Problematika otroctví a Lincolnův přístup ho nakonec vynesly do čela republikánské kandidátky na prezidentský úřad. Zde se karta obrátila a Lincoln dne 6. listopadu 1860 v boji proti dvěma kandidátům demokratů. Po čtyřech letech opět kandidoval a svou funkci obhájil, tentokrát drtivým způsobem.

Pět dní po válce

Boj Severu proti Jihu skončil kapitulací Konfederace 11. dubna 1865. Lincoln je plný plánů na poválečné uspořádání USA, ale všímá si i špatné nálady své manželky Mary. Netuší, že důvod není jenom v jejím pocitu, že proti ní osnovuje pikle manželka generála Granta, první dámu sužuje svědomí, protože bez manželova vědomí vytvořila obří dluhy, které mohou Lincolnovi způsobit velké potíže. Ten nic netuší a hodlá svou choť rozptýlit návštěvou komedie Naše americká sestřenice ve Fordově divadle na 10. street. Hra má tisící reprízu a zároveň i derniéru.

Údajně ani Lincoln nebyl před návštěvou v dobrém rozpoložení, protože právě kvůli Maryiným vrtochům odmítl Lincolnovo pozvání generál Grant. Nakonec se dlouho po začátku představení objevuje prezidentský pár v lóži číslo 7. Osobně jej přijal ředitel Harry Clay Ford, hra byla přerušena, zazněla hymna, pak představení pokračovalo. Po chvíli se na chodbě před lóžemi objevil herec divadla John Wilkes Booth (1838-1865), a protože neviděl žádnou tělesnou stráž, využil momentu, kdy publikum hlučelo, vkradl se za Lincolna a z bezprostřední blízkosti ho střelil jednoranným derringerem do hlavy. Kulka pronikla do dutiny lebeční a zůstala v ní trčet.

Boothův špatný odhad

Herec, ač namaskovaný, odrazil dýkou pokus o zneškodnění ze strany majora Rathbona - bodl ho do ramene. Pak seskočil na pódium, ale zamotal se nohou do ozdobné vlajkoslávy a zlomil si po dopadu kotník. Teatrálně vykřikl "Sic semper tyrannis" (Tak se stane tyranům) a doklopýtá na dvůr, kde má připraveného koně. Ačkoliv se ho minimálně čtyři lidé pokusili zastavit, neuspěl ani jeden.

Zraněný prezident byl vynesen v nastálém zmatku do blízkého Petersenova domu. Přivolaná lékařská elita konstatovala, že zranění je smrtelné. Prezident skonal dvaadvacet minut po sedmé hodině ranní dne 15. dubna, tedy necelých devět hodin po výstřelu.

Booth měl několik dalších spiklenců, kteří měli zavraždit významné politické osobnosti, ale buď byli příliš nerozhodní, vystrašení nebo hloupí, že své akce nezvládli. Boothovi se podařilo i přes zranění unikat téměř dvanáct dní, než ho dopadne vojenská jednotka plukovníka Congera. Snaží se ho získat živého, ale když se ho pokoušejí požárem vykouřit z jeho úkrytu, zcela nečekaně padl výstřel a Booth s prostřeleným krkem klesl. Údajně ho zastřelil seržant Boston Corbett, který se domníval, že tím udělá kariéru, ale zmýlil se - skončil nakonec v podřadném zaměstnání a poté v blázinci, když v roce 1886 zamkl zasedací síň a pokoušel se přítomné bez důvodu postřílet.

Zmýlil se i Booth, který čekal, že ho Jih přijme jako hrdinu, který jej zbavil muže zodpovědného za jeho porážku. I když válka skončila pět dní před atentátem, většina Jižanů obrátila a Booth se tak dožil obrovského zklamání, když byl jeho čin odsuzován. Corbett mu připravil rychlou smrt, čtyři Boothovi komplici skončili na šibenici.

Muselo se to stát?

Znalci historie USA tvrdí, že stačilo málo a k atentátu vůbec nemuselo dojít. Protože na Lincolna už dva útoky proběhly (oba neúspěšné) a "poctivý Abe" dostával neustále výhrůžné dopisy, dbali o jeho bezpečnost tělesní strážci. Jeden z nich měl být i před lóží ve Fordově divadle, ale původně požadovaný major Eckert se nedostavil, údajně kvůli nemoci. Jeho místo zaujal nespolehlivý policista Parker, který místo služby odešel popíjet do baru. Navíc se pozdějším šetřením zjistilo, že Eckert vůbec neměl zdravotní problémy. Mělo se za to, že šlo o domluvený komplot, do něhož byl zapleten i ministr války Stanton. 

Existují i tvrzení, že Lincoln a jeho manželka měli špatnou předtuchu a zvažovali, zda do divadla vůbec půjdou. Podmanivá (a značně nepřesná) píseň skupiny Rangers/Plavci Sto let, v níž Miroslav Černý dává do souvislosti shodu okolností s atentáty na Lincolna a Kennedyho tvrdí, že rovněž viceprezident Andrew Johnson odrazoval prezidenta od cesty do divadla (kredit písně znevažuje už jenom fakt, že atentát na Lincolna se stal v roce 1865, na Kennedyho v roce 1963).

Navíc došlo ještě před osudným dnem k incidentu, který měl být velkým varováním. Booth za podpory kumpánů Painea (byl po atentátu pověšen) a Surratta (utekl do Evropy a když se vrátil do USA, byl jeho čin podílu na spiknutí promlčen) přepadli v lese kočár, v němž měl jen Lincoln do vojenského lazaretu. Jenže informátor neměl přesné údaje a ve voze seděl bezvýznamný obchodník. Kupodivu nikdo nic nikomu nehlásil...

John Wilkes Booth rozhodně nebyl pomateným hercem s naivními ideály, jeho spiknutí bylo dobře naplánováno, průběh akce však prokázal, že jeho společníci přecenili své síly. Uspěl tak vlastně jenom on - a během oněch dvanácti dní prožil otřesné poznání, že udělal něco, po čem Amerika de facto vůbec netoužila. I proto byla jeho poslední slova před smrtí "Všechno to bylo k ničemu...!"

Související

Více souvisejících

Abraham Lincoln John Wilkes Booth Washington, D.C., USA Prezident USA atentát výročí

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy