Svět na prahu ropné krize? Černého zlata nebude na trhu dost, varuje šéf gigantu Aramco

New York - Šéf saúdskoarabského státního energetického gigantu Aramco Amín Násir varoval, že v brzké budoucnosti by mohl být na trhu nedostatek ropy. Důvodem je pokles investic do budoucí těžby o jeden bilion dolarů (25,1 bilionu Kč) od roku 2014, kdy začaly ceny ropy na trhu prudce klesat. Aramco je největším těžařem ropy na světě.

Pro uspokojení růstu poptávky a vykompenzování přirozeného poklesu těžby ze současných polí bude v příštích letech nutné zvýšit kapacitu těžby o 20 milionů barelů denně. To je podle Násira velká částka a investice z poslední doby na to nebudou stačit, uvedl na energetickém summitu Columbijské univerzity.

Ropný trh se podle Násira blíží k rovnováze mezi nabídkou a poptávkou, i když krátkodobě trh stále vykazuje přebytek kvůli růstu vrtů a obnovení těžby z břidlic v USA. Ani to však nebude stačit k pokrytí poptávky v příštích letech, když od poklesu cen ropy, který začal v roce 2014, byly odložené nebo zrušené investice do těžby ropy a plynu ve výši zhruba jednoho bilionu dolarů.

Poznámka přichází v době, kdy se Saúdská Arábie rozhodla prodat podíl pět procent ve firmě Aramco, která je hlavním zdrojem příjmů království. Prodej je klíčovým bodem reformy, která má snížit závislost hospodářství Saúdské Arábie na nestabilním ropném sektoru, upozornil list Financial Times.

Objevy konvenčních zdrojů ropy se v posledních čtyřech letech snížily ve srovnání s předchozími čtyřmi roky o více než polovinu, upozornil Násir. Dodal, že by se nemělo předpokládat, že velké ropné a plynárenské firmy budou investovat do rozsáhlejších projektů. Právě nedostatečné investice do velkých projektů způsobí v budoucnosti deficit na trhu s ropou, který se časem objeví a dobu, než se trh opět dostane do rovnováhy, je těžké odhadnout.

Násir rovněž nevěří, že by poptávka po ropě mohla v blízké budoucnosti dosáhnout svého vrcholu. Podle něj bude ropa hrát důležitou roli v globálních energetických dodávkách v příštích desetiletích.

Související

Více souvisejících

ropa Saúdská Arábie Ekonomika Aramco

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy