Trump obhajuje vyhazov šéfa FBI Comeyho: Ještě mi poděkujete

Washington - Americký prezident Donald Trump poslal na twitteru sérii vzkazů k aféře kolem překvapivého odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho. Kreml neočekává, že skandál jeho vztahy s USA poškodí.

Comey podle Trumpa ztratil důvěru téměř všech lidí ve Washingtonu, republikánů stejně jako demokratů. "Až se věci zklidní, poděkují mi," konstatoval prezident. Demokraté prý o Comeyovi říkali to nejhorší a žádali, aby byl vyhozen. "A teď se tváří posmutněle!" postěžoval si Trump.

Prezident v úterý šéfa FBI odvolal údajně kvůli chybám při vyšetřování e-mailové aféry Hillary Clintonové.

Podle názoru většiny amerických médií je ale skutečným důvodem Trumpův odpor k vyšetřování údajných zásahů Ruska do loňských amerických prezidentských voleb, které mělo Trumpa zvýhodnit. Kromě FBI skandál vyšetřují tři kongresové výbory, jejich pátrání ale do značné míry závisí na postupu FBI. Po vyhazovu Comeyho je nyní vyšetřování ohroženo, obávají se komentátoři.

Rusko dnes komentovalo odstranění Comeyho prohlášením, že jde o vnitřní záležitost Spojených států, která vztahy s Ruskem nepoškodí.

"Comeyho nahradí někdo, kdo odvede daleko lepší práci a vrátí úřadu bývalého ducha a prestiž," napsal také Trump.

Sesazení Comeyho by mohlo protáhnout vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických voleb, připustil dnes předseda výboru Senátu pro zpravodajské služby, republikán Richard Burr, kterému nedává načasování a zdůvodnění tohoto kroku smysl. Novinářům řekl, že doufá v pokračování spolupráce s FBI na stávající úrovni, a varoval, že "jakékoliv přerušení přístupu k dokumentům a personálu by mohlo uškodit našemu vyšetřování". "Nezabránilo by to přijetí závěrů, ale mohlo by je zpomalit," dodal. 

Naopak viceprezident Mike Pence hájil prezidenta, že "učinil správné rozhodnutí ve správnou dobu", a ujišťoval, že Comeyho odvolání nesouvisí s Ruskem.

Za možného kandidáta pro vedení FBI označuje americký tisk Trumpova spojence a guvernéra státu New Jersey Chrise Christieho, bývalého prokurátora. Objevují se i jména Raye Kellyho, veterána newyorské policie, Davida Clarka, šerifa z Milwaukee, nebo Treye Gowdyho, rovněž někdejšího prokurátora a muže, který vedl vyšetřování smrti čtyř Američanů v libyjském Benghází v roce 2012. Z nezvládnutí incidentu republikáni obviňovali tehdejší ministryni zahraničí Clintonovou.

Související

Více souvisejících

Donald Trump James Comey (FBI) FBI Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy