Washington - Jmenováním Roberta Muellera zvláštním vyšetřovatelem v aféře styků volebního týmu Donalda Trumpa s Ruskem vstoupil zápas o osudy Bílého domu do nové etapy s nepředvídatelnými právními a politickými následky. Prakticky neomezené možnosti, které Muellerovi pověření vyšetřováním otevírá, se podle amerických politologů soustředí na zjištění základního faktu: zda Trump svým jednáním bránil výkonu spravedlnosti. Byť je to z pohledu amerického práva zločin, osud prezidenta nakonec spíš než soudy mohou držet ve svých rukou republikáni v Kongresu.
Prezident se svým jednáním vystavil podezření, že chce blokovat či mařit dohledání faktů o možném vlivu ruských státních úředníků, diplomatů nebo tajných služeb do loňské volební kampaně. Dopustit, a to vědomě, se toho měl tím, že odvolal z funkce šéfa FBI Jamese Comeyho s možným cílem vyšetřování zbrzdit, převést na slepou kolej nebo zastavit.
Odhalit věrohodně motivy Trumpova jednání je hlavním Muellerovým úkolem. Sám prezident na svou obhajobu řekl, že Comeyho vyhodil kvůli způsobu, jakým jako šéf FBI přistupoval ke skandálu kolem exministryně zahraničí Hillary Clintonové obviňované z lehkomyslného zacházení se služební poštou.
Toto podezření údajně posílilo memorandum náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina, kterého Trump o stanovisko ke Comeyho chování požádal. Rosenstein ale popřel, že by jeho kritický postoj ke Comeymu Trumpovo rozhodnutí zásadním způsobem ovlivnil. Tvrdí, že prezident byl rozhodnut šéfa FBI vyhodit už v době, kdy Rosensteina o stanovisko požádal. To naznačuje, že e-maily Clintonové důvodem Comeyho odstranění nebyly.
Trump veřejně vyšetřování označil za „šaškárnu“ zinscenovanou za peníze daňových poplatníků. Své rozhodnutí zbavit se bývalého hlavního bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který o svých stycích s Ruskem lhal viceprezidentu Miku Pencovi, dlouho odkládal a nedávno řekl, že ho lituje.
Prezident Comeyho v soukromé schůzce v Bílém domě údajně požádal, aby vyšetřování ruské aféry a viny poradce Flynna „nechal být“. Comey si podle svého zvyku po schůzce pořídil písemný záznam rozhovoru. Podle právních expertů je takový dokument důležitý; americké soudy obvykle zápisky agentů FBI považují za hodnověrný důkaz.
Při schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, uspořádané den po Comeyho odstranění, prezident navíc potvrdil, že vyhazovem „šílence“ Comeyho se uvolnil tlak, kterým na Bílý dům vyšetřování skandálu s ruským vměšováním doléhalo. Trumpova slova jsou prý zaznamenána v oficiálním záznamu o jednání, který koloval v Bílém domě a dostal se do rukou listu The New York Times.
Podezření vyvolává i fakt, že Comey prý chtěl krátce před svým vyhazovem požádat o peníze potřebné k intenzivnějšímu šetření. Jeho pátrání bylo důležité nejen samo o sobě, ale také jako podklad pro vyšetřování skandálu na půdě nejméně tří výborů amerického Kongresu.
Podle serveru Politico se teď Mueller pokusí získat veškeré dokumenty související s kauzou, a to odkudkoli. Mají to být osobní zápisky, oficiální protokoly z jednání, případné zvukové záznamy rozhovorů či výpovědi svědků. Ty pak budou podkladem pro rozhodnutí, zda Trump skutečně vyšetřování ruského vlivu na volby mařil, a bránil tak výkonu spravedlnosti.
Až budou mít Muellerovi vyšetřovatelé potřebné dokumenty pohromadě, vyslechnou velmi pravděpodobně i Trumpa. Skutečnost, že jde o hlavu státu, nehraje podle právníků amerického ministerstva spravedlnosti ve vyšetřovacích procedurách žádnou roli.
Mnozí právní experti jsou podle listu The New York Times přesvědčeni, že se podaří najít dost důkazů o tom, že prezident chtěl skutečně vyšetřování ruského vlivu na volby zbrzdit, odsunout nebo zastavit, a že tím bránil výkonu spravedlnosti. Mezi odborníky ale podle serveru Politico neexistuje jednotný názor na to, zda je hlava státu během mandátu trestně odpovědná a zda ji lze obvinit ze zločinu.
Na vyústění skandálu a na Trumpův osud ale tato skutečnost nemusí mít vliv. Diskutovaná ústavní žaloba, nebo-li impeachment, není v americkém systému právní, ale politický krok. Nerozhodují o ní soudci, ale poslanci hlasováním, proti jehož výsledku není odvolání. Sněmovna reprezentantů musí prostou většinou konstatovat prezidentův prohřešek, Senát pak dvoutřetinovou většinou odhlasuje verdikt.
V obou komorách mají převahu republikáni, tedy poslanci strany, která Donalda Trumpa do Bílého domu vyslala. Jejich trpělivost, ochota hájit Trumpovy přehmaty, ale i jejich obavy o vlastní politickou budoucnost v blížících se parlamentních volbách mohou tak být pro osud nevyzpytatelného prezidenta určující.
před 13 hodinami
Související

Soud určil datum zahájení procesu s Trumpem v kauze Stormy Daniels

Scholz podpořil Bidena v americké prezidentské volbě
Donald Trump , Robert Mueller (exšéf FBI) , James Comey (FBI) , Volby USA , Rusko , USA (Spojené státy americké) , Michael Flynn (generál)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 3 minutami

V Rusku se mění tón veřejné debaty. Režim chce, aby lidé více přispěli k válečnému úsilí
před 35 minutami

Neutrální Rakousko nakonec poskytne 2 miliony euro na odminování Ukrajiny
Aktualizováno před 52 minutami

Lukašenko: Putin dá jaderné zbraně každému, kdo se připojí ke „svazu Ruska a Běloruska“
před 57 minutami

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu
před 58 minutami

Kličko vysvětlil, proč byly v Kyjevě cítit vibrace. O zemětřesení nešlo
Aktualizováno před 1 hodinou

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze
před 1 hodinou

V Rumburku se auto srazilo s vlakem, dva lidé zemřeli
před 1 hodinou

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz
před 1 hodinou

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem
Aktualizováno před 2 hodinami

Kyjev čelil dalšímu ruskému útoku, nejméně jeden člověk zemřel
před 3 hodinami

Policie obvinila muže kvůli sobotnímu úmrtí dítěte v Mostě
před 4 hodinami

Babiše trestá evropská frakce ALDE. Vadí jeho vystoupení na Orbánově akci
před 5 hodinami

Úspěšné pátrání uprostřed války. Ukrajinskou holčičku našli po čtyřech dnech
před 5 hodinami

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem
před 5 hodinami

Turistka zemřela po pádu na Slovensku, na chodníku zůstaly tři děti
před 6 hodinami

Události Petra Nutila: Prezidentské přílepky, klauni z Moskvy a Vémola na padrť
před 6 hodinami

Ruská ropná rafinérie čelila útoku dronů, protivzdušná obrana byla úspěšná
před 7 hodinami

Prigožin varoval Kreml, který se ho údajně snaží umlčet
Aktualizováno před 7 hodinami

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru
před 8 hodinami
Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka
Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun.
Zdroj: Jan Hrabě