Trumpovy skandály testují trpělivost republikánských kongresmanů

Washington - Jmenováním Roberta Muellera zvláštním vyšetřovatelem v aféře styků volebního týmu Donalda Trumpa s Ruskem vstoupil zápas o osudy Bílého domu do nové etapy s nepředvídatelnými právními a politickými následky. Prakticky neomezené možnosti, které Muellerovi pověření vyšetřováním otevírá, se podle amerických politologů soustředí na zjištění základního faktu: zda Trump svým jednáním bránil výkonu spravedlnosti. Byť je to z pohledu amerického práva zločin, osud prezidenta nakonec spíš než soudy mohou držet ve svých rukou republikáni v Kongresu.

Prezident se svým jednáním vystavil podezření, že chce blokovat či mařit dohledání faktů o možném vlivu ruských státních úředníků, diplomatů nebo tajných služeb do loňské volební kampaně. Dopustit, a to vědomě, se toho měl tím, že odvolal z funkce šéfa FBI Jamese Comeyho s možným cílem vyšetřování zbrzdit, převést na slepou kolej nebo zastavit.

Odhalit věrohodně motivy Trumpova jednání je hlavním Muellerovým úkolem. Sám prezident na svou obhajobu řekl, že Comeyho vyhodil kvůli způsobu, jakým jako šéf FBI přistupoval ke skandálu kolem exministryně zahraničí Hillary Clintonové obviňované z lehkomyslného zacházení se služební poštou.

Toto podezření údajně posílilo memorandum náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina, kterého Trump o stanovisko ke Comeyho chování požádal. Rosenstein ale popřel, že by jeho kritický postoj ke Comeymu Trumpovo rozhodnutí zásadním způsobem ovlivnil. Tvrdí, že prezident byl rozhodnut šéfa FBI vyhodit už v době, kdy Rosensteina o stanovisko požádal. To naznačuje, že e-maily Clintonové důvodem Comeyho odstranění nebyly.

Trump veřejně vyšetřování označil za „šaškárnu“ zinscenovanou za peníze daňových poplatníků. Své rozhodnutí zbavit se bývalého hlavního bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který o svých stycích s Ruskem lhal viceprezidentu Miku Pencovi, dlouho odkládal a nedávno řekl, že ho lituje.

Prezident Comeyho v soukromé schůzce v Bílém domě údajně požádal, aby vyšetřování ruské aféry a viny poradce Flynna „nechal být“. Comey si podle svého zvyku po schůzce pořídil písemný záznam rozhovoru. Podle právních expertů je takový dokument důležitý; americké soudy obvykle zápisky agentů FBI považují za hodnověrný důkaz.

Při schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, uspořádané den po Comeyho odstranění, prezident navíc potvrdil, že vyhazovem „šílence“ Comeyho se uvolnil tlak, kterým na Bílý dům vyšetřování skandálu s ruským vměšováním doléhalo. Trumpova slova jsou prý zaznamenána v oficiálním záznamu o jednání, který koloval v Bílém domě a dostal se do rukou listu The New York Times.

Podezření vyvolává i fakt, že Comey prý chtěl krátce před svým vyhazovem požádat o peníze potřebné k intenzivnějšímu šetření. Jeho pátrání bylo důležité nejen samo o sobě, ale také jako podklad pro vyšetřování skandálu na půdě nejméně tří výborů amerického Kongresu.

Podle serveru Politico se teď Mueller pokusí získat veškeré dokumenty související s kauzou, a to odkudkoli. Mají to být osobní zápisky, oficiální protokoly z jednání, případné zvukové záznamy rozhovorů či výpovědi svědků. Ty pak budou podkladem pro rozhodnutí, zda Trump skutečně vyšetřování ruského vlivu na volby mařil, a bránil tak výkonu spravedlnosti.

Až budou mít Muellerovi vyšetřovatelé potřebné dokumenty pohromadě, vyslechnou velmi pravděpodobně i Trumpa. Skutečnost, že jde o hlavu státu, nehraje podle právníků amerického ministerstva spravedlnosti ve vyšetřovacích procedurách žádnou roli.

Mnozí právní experti jsou podle listu The New York Times přesvědčeni, že se podaří najít dost důkazů o tom, že prezident chtěl skutečně vyšetřování ruského vlivu na volby zbrzdit, odsunout nebo zastavit, a že tím bránil výkonu spravedlnosti. Mezi odborníky ale podle serveru Politico neexistuje jednotný názor na to, zda je hlava státu během mandátu trestně odpovědná a zda ji lze obvinit ze zločinu.

Na vyústění skandálu a na Trumpův osud ale tato skutečnost nemusí mít vliv. Diskutovaná ústavní žaloba, nebo-li impeachment, není v americkém systému právní, ale politický krok. Nerozhodují o ní soudci, ale poslanci hlasováním, proti jehož výsledku není odvolání. Sněmovna reprezentantů musí prostou většinou konstatovat prezidentův prohřešek, Senát pak dvoutřetinovou většinou odhlasuje verdikt.

V obou komorách mají převahu republikáni, tedy poslanci strany, která Donalda Trumpa do Bílého domu vyslala. Jejich trpělivost, ochota hájit Trumpovy přehmaty, ale i jejich obavy o vlastní politickou budoucnost v blížících se parlamentních volbách mohou tak být pro osud nevyzpytatelného prezidenta určující.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Robert Mueller (exšéf FBI) James Comey (FBI) Volby USA Rusko USA (Spojené státy americké) Michael Flynn (generál)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy