Táhni do pekla, řekl dozorce Saddámovi na šibenici

Washington - Jedna z amerických diplomatických depeší zveřejněná serverem WikiLeaks dopodrobna popisuje okolnosti popravy iráckého diktátora Saddáma Husajna. Píše o tom v pondělí agentura AFP.

Depeše klasifikovaná jako "tajná" byla odeslána do Washingtonu v lednu 2007, dva měsíce po Saddámově smrti. Irácký prokurátor Munkis Farún v ní americkému velvyslanci Zalmayi Khalilzadovi líčí, co se dělo v posledních minutách Saddámova života.

Krátce po Husajnově smrti se na internetu objevilo video, které v popravčí místnosti nelegálně pořídil jeden z asi dvacítky přítomných lidí. Ze záznamu je patrná slovní potyčka mezi sunnitou Husajnem a muži, kteří mu kolem krku připevňovali smyčku.

Farún řekl, že popravě bylo přítomno několik vysokých představitelů irácké vlády. Ti podle jeho slov bez skrupulí pořizovali fotografie mobilními telefony, které přitom zabavovali Američané už u vchodu.

Ambasador Khalilzad v depeši říká, že povyk kolem úniku videozáznamu půjde na ruku Saddámovým stoupencům, kteří budou tvrdit, že proces s iráckým diktátorem nebyl spravedlivý. Sám diplomat popravu v depeši označil za naplnění spravedlivého rozhodnutí soudu.

Farún coby prokurátor musel být popravě přítomen, bez něj by se nemohla konat. V depeši dále popisuje, jak jeden z dozorců Husajnovi při cestě k šibenici řekl, ať "táhne do pekla". Farún tehdy strážce pouze slovně pokáral.

Prokurátor mimo jiné také řekl, že když se Saddám několik minut před smrtí naposledy modlil, kdosi vykřikl jméno šíitského duchovního Muktady Sadra, který získal značný vliv právě po pádu Husajnova režimu. Pak se pod diktátorem s oprátkou na krku otevřely padací dveře a poprava byla u konce.

Autor depeše není znám. Kritizuje v ní iráckou vládu za to, že nedokázala svědky popravy "zkrotit". Samotné vykonání trestu pak označuje za "zbrklé a zmatené".

Saddám Husajn byl svržen na jaře 2003 během americké a britské invaze do Iráku. V prosinci ho Američané vytáhli z podzemního úkrytu u Tikrítu. Tři roky nato byl odsouzen k smrti a oběšen.

V roce 1982 se Husajn podílel na masakru 148 šíitů v městečku Dudžail. To se v roce 2006 stalo jedním z hlavních důvodů jeho odsouzení k trestu smrti.

Související

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.
Zatčení Juliana Assangeho

Julian Assange nemá být vydán do USA, rozhodl britský soud

Britský soud dnes rozhodl, že zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán do Spojených států, kde čelí obviněním z porušení špionážního zákona a ze spiknutí s cílem získat americké tajné dokumenty nabouráním se do vládních počítačů. Rozhodnutí bylo zdůvodněno obavou z vazebních podmínek v USA a z toho, že by Assange mohl spáchat sebevraždu. Informovala o tom agentura Reuters. Devětačtyřicetiletému Australanovi by v USA hrozil trest až 175 let vězení.

Více souvisejících

Wikileaks

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy