Washington - Americký prezident Donald Trump včera odstoupil od pařížské klimatické dohody. Přitom Spojené státy jsou historicky největším znečišťovatelem ovzduší vůbec. A nic na tom nemění fakt, že momentálně nejvíce skleníkových plynů vypouští rozmáhající se Čína.
Spojené státy se svou vášní pro velká auta, ohromné domy a masivní využívání klimatizací přispěly podle The New York Times více než kterákoliv jiná země k přítomnosti oxidu uhličitého v naší atmosféře.
„Celkem vzato, Spojených států se tato problematika týká mnohem více než kohokoliv jiného,“ říká David G. Victor, dlouhodobý výzkumník v oblasti klimatické politiky na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Někteří k této skutečnosti dodávají, že právě USA by tak měly být velmi ambiciózní v procesu zpomalování globálního oteplování. I přes to už dnes víme, že americký prezident Donald Trump oficiálně odstoupil od pařížské klimatické dohody, které bylo dosaženo v roce 2015 ještě za prezidentování Baracka Obamy.
Toto rozhodnutí je jakýsi útěk od řešení a stává se výraznou překážkou pro další politické snahy, jak se vypořádat se změnou klimatu. Americký odchod může inspirovat ostatní země, které tak můžou přehodnotit své závazky o emisích a tím se komplikuje celá snaha o omezení globálního oteplování na zvládnutelnou úroveň.
Vysílá to signál, že Spojené státy, země s největší a nejvíce dynamickou ekonomikou, se vzdávají role tahouna, který hledá řešení změny klimatu.
„Je to amorální,“ říká Mohamed Adow z Keni, který momentálně pracuje v Londýně jakožto šéf klimatických záležitostí ve spolku Christian Aid. „Země, které k tomuto problému přispěly nejméně trpí nejvíc,“ dodává. Někteří zastánci dohody říkají, že podíl USA na pokračující klimatické změně je obrovský a země by tak měla převzít odpovědnost v boji s ní, měla by i posílat finanční částky zemím, které jsou ovlivněny nejvíce. Spojené státy se za éry Baracka Obamy zavázaly poskytnou 3 miliardy dolarů nejpostiženějším zemím. Než nastoupil americký prezident Donald Trump, který toto odmítá, poslala se jenom 1 miliarda.
Trump argumentuje, že pařížská dohoda by uškrtila americkou ekonomiku a vedla k úbytku pracovních míst. Trump doufá, že se mu podaří dojednat zcela novou dohodu o těchto otázkách. Je skutečností, že ho k tomu tlačili i výrobci z oblasti průmyslových odvětví, nicméně Trump měl opuštění dohody už i v předvolební kampani.
Ačkoliv jsou Spojené státy historicky nejvíce zodpovědné za současný stav klimatu, v produkci skleníkových plynů je nyní předběhla Čína, která jich produkuje zhruba dvojnásobek než USA. To by ale Američany nemělo uchlácholit.
Jejich země spaluje uhlí, ropu a zemní plyn mnohem déle a dnes je tato země se 4 procenty světové populace zodpovědná za téměř třetinu oxidu uhličitého, který ohřívá planetu. Čína zhruba za šestinu. Na druhém místě je Evropská unie se svými 28 státy. Běžný Američan vyprodukuje dvakrát více zplodin než jeho evropský či japonský protějšek. Za rok 2014 tak Američan vyprodukuje ročně 16,2 tun oxidu uhličitého, zatímco Rus 11,2 tun, Brazilec 2,6 tuny a Ind 1,7 tun.
Odborníci tvrdí, že klimatická krize se stala tak palčivým problémem, že se do řešení musí zapojit každá země. V tom byla pařížská dohoda unikátní, počítala i s rozsáhlou pomocí nejchudším zemím, které by se tak mohly ekonomicky rozvíjet bez toho, aby závisely na fosilních palivech.
Související
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
Trump zasadí ránu světovému boji s klimatem. USA znovu odstoupí od pařížské dohody
pařížská klimatická dohoda , životní prostředí , globální oteplování , Donald Trump , Průmysl
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák