Největší znečišťovatel klimatu utekl od odpovědnosti. USA vypustily třetinu všech škodlivin

Washington - Americký prezident Donald Trump včera odstoupil od pařížské klimatické dohody. Přitom Spojené státy jsou historicky největším znečišťovatelem ovzduší vůbec. A nic na tom nemění fakt, že momentálně nejvíce skleníkových plynů vypouští rozmáhající se Čína.

Spojené státy se svou vášní pro velká auta, ohromné domy a masivní využívání klimatizací přispěly podle The New York Times více než kterákoliv jiná země k přítomnosti oxidu uhličitého v naší atmosféře.

„Celkem vzato, Spojených států se tato problematika týká mnohem více než kohokoliv jiného,“ říká David G. Victor, dlouhodobý výzkumník v oblasti klimatické politiky na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Někteří k této skutečnosti dodávají, že právě USA by tak měly být velmi ambiciózní v procesu zpomalování globálního oteplování. I přes to už dnes víme, že americký prezident Donald Trump oficiálně odstoupil od pařížské klimatické dohody, které bylo dosaženo v roce 2015 ještě za prezidentování Baracka Obamy.

Toto rozhodnutí je jakýsi útěk od řešení a stává se výraznou překážkou pro další politické snahy, jak se vypořádat se změnou klimatu. Americký odchod může inspirovat ostatní země, které tak můžou přehodnotit své závazky o emisích a tím se komplikuje celá snaha o omezení globálního oteplování na zvládnutelnou úroveň.

Vysílá to signál, že Spojené státy, země s největší a nejvíce dynamickou ekonomikou, se vzdávají role tahouna, který hledá řešení změny klimatu.

„Je to amorální,“ říká Mohamed Adow z Keni, který momentálně pracuje v Londýně jakožto šéf klimatických záležitostí ve spolku Christian Aid. „Země, které k tomuto problému přispěly nejméně trpí nejvíc,“ dodává. Někteří zastánci dohody říkají, že podíl USA na pokračující klimatické změně je obrovský a země by tak měla převzít odpovědnost v boji s ní, měla by i posílat finanční částky zemím, které jsou ovlivněny nejvíce. Spojené státy se za éry Baracka Obamy zavázaly poskytnou 3 miliardy dolarů nejpostiženějším zemím. Než nastoupil americký prezident Donald Trump, který toto odmítá, poslala se jenom 1 miliarda.

Trump argumentuje, že pařížská dohoda by uškrtila americkou ekonomiku a vedla k úbytku pracovních míst. Trump doufá, že se mu podaří dojednat zcela novou dohodu o těchto otázkách. Je skutečností, že ho k tomu tlačili i výrobci z oblasti průmyslových odvětví, nicméně Trump měl opuštění dohody už i v předvolební kampani.

Ačkoliv jsou Spojené státy historicky nejvíce zodpovědné za současný stav klimatu, v produkci skleníkových plynů je nyní předběhla Čína, která jich produkuje zhruba dvojnásobek než USA. To by ale Američany nemělo uchlácholit.

Jejich země spaluje uhlí, ropu a zemní plyn mnohem déle a dnes je tato země se 4 procenty světové populace zodpovědná za téměř třetinu oxidu uhličitého, který ohřívá planetu. Čína zhruba za šestinu. Na druhém místě je Evropská unie se svými 28 státy. Běžný Američan vyprodukuje dvakrát více zplodin než jeho evropský či japonský protějšek. Za rok 2014 tak Američan vyprodukuje ročně 16,2 tun oxidu uhličitého, zatímco Rus 11,2 tun, Brazilec 2,6 tuny a Ind 1,7 tun.

Odborníci tvrdí, že klimatická krize se stala tak palčivým problémem, že se do řešení musí zapojit každá země. V tom byla pařížská dohoda unikátní, počítala i s rozsáhlou pomocí nejchudším zemím, které by se tak mohly ekonomicky rozvíjet bez toho, aby závisely na fosilních palivech.

Související

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.
Donald Trump

Trump zasadí ránu světovému boji s klimatem. USA znovu odstoupí od pařížské dohody

Spolupracovníci zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa připravují exekutivní příkazy, které mají vést k odstoupení Spojených států amerických od Pařížské klimatické dohody. Informoval o tom americký deník New York Times. Děje se tak krátce před začátkem klimatické konference COP29, kterou od pondělí bude hostit ázerbajdžánské Baku. 

Více souvisejících

pařížská klimatická dohoda životní prostředí globální oteplování Donald Trump Průmysl

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy