Šílenství Fidela Castra? Přežil 630 pokusů o atentát, jeho projevy trvaly sedm hodin

Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro, který vybudoval komunistický stát prakticky na prahu Spojených států a pět desetiletí odolával snahám USA o své svržení, měl řadu přátel i nepřátel. Ti mu svůj odpor dávali najevo především neutuchající snahou připravit ho o život.

Fidel Castro byl kubánským nejvyšším představitelem téměř 50 let, moci se chopil v únoru 1959 a jako prezident rezignoval v únoru 2008. Když předával moc svému bratru Raúlovi, byl třetím nejdéle sloužícím vládcem na světě (po thajském králi Pchúmipchonovi Adundétovi a britské královně Alžbětě II.).

Ve své funkci zažil deset amerických prezidentů (od Dwighta Eisenhowera po George Bushe mladšího), sedm vůdců Sovětského svazu či Ruska (od Nikity Chruščova po Vladimira Putina) a také pět papežů (od Jana XXIII. po Benedikta XVI.).

Přes 630 neúspěšných pokusů zabít Castra údajně podnikli jeho nepřátelé. Diktátor tak několikrát přežil pokus o otravu a nepovedlo se ho zabít ani pomocí vybuchujícího doutníku nebo smrtícího pera. Sám Castro jednou na téma útoků proti své osobě poznamenal: "Kdyby přežití pokusů o zabití bylo olympijskou disciplínou, pak bych vyhrál zlatou medaili."

Catro také proslul dlouhými řečnickými projevy. Při svém znovuzvolení do čela státu v únoru 1998 hovořil před poslanci sedm hodin a patnáct minut bez přerušení, čímž překonal svůj rekord ve slovním projevu z roku 1959, kdy hovořil sedm hodin.

Na veřejnosti nejčastěji vystupoval v olivově zelené vojenské uniformě, v posledních letech svého života pak ve sportovní soupravě.

K jeho blízkým přátelům patřil kolumbijský spisovatel a nositel Nobelovy ceny Gabriel García Márquez.

Catro také patřil k vášnivým kuřákům kubánských doutníků, v roce 1985 ale ze zdravotních důvodů s kouřením přestal. Za studií byl přitom paradoxně nejlepším sportovcem své školy.

V roce 1940, ve svých dvanácti letech, napsal dopis tehdejšímu prezidentovi Spojených států Franklinu Rooseveltovi, v němž ho požádal o desetidolarovku. "Ještě nikdy jsem neviděl zelenou americkou desetidolarovou bankovku a rád bych jednu měl," napsal Rooseveltovi budoucí kubánský vůdce, který prosbu zakončil podpisem s dovětkem "váš přítel".

V květnu 2006 odhadl časopis Forbes hodnotu Castrova jmění na zhruba 900 milionů dolarů (téměř 23 miliard korun). Časopis Time zařadil Castra v roce 2012 mezi stovku nejvlivnějších lidí světa všech dob.

Podle některých zdrojů měl Castro až devět dětí s pěti různými ženami. Oficiálně ženatý však byl pouze jednou, v letech 1948 až 1955 s Mirtou Díazovou, s níž měl syna Fidelita, který se stal jaderným fyzikem.

Související

Fidel Castro Rozhovor

Castro se chopil moci před 65 lety. Kubánský režim má neuvěřitelnou schopnost redefinovat se v zájmu přežití, uvádí Březinová

Před pětašedesáti lety, 16. února 1959, se předsedou vlády na Kubě stal Fidel Castro. Právě on byl klíčovou postavou revoluce, která krátce předtím svrhla diktátora Fulgencia Batistu. Hlavní motivací tehdejších změn byla touha kubánské společnosti po naplnění skutečné nezávislosti země, domnívá se Kateřina Březinová v rozsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanistka působící na Metropolitní univerzitě v Praze také připomněla, že Castro v této době odmítal, že by byl komunistou – k ideologii marxismu-leninismu se přihlásil později. Odbornice na Latinskou Ameriku však problematizuje interpretaci, že se tak stalo pouze pod vlivem probíhající studené války, byť špatné vztahy mezi Kubou a Spojenými státy v orientaci Castrova režimu na Sovětský svaz podle ní sehrály svou roli.

Více souvisejících

Fidel Castro Kuba

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 49 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy