Kauza Watergate otřásla světem. Nyní se historie opakuje

Letos je to pětačtyřicet let od chvíle, co v USA vypukla nechvalně známa aféra Watergate. V červnu 1972 bylo zatčeno pět mužů za vloupání budovy Demokratického národního výboru. Nikdo tehdy netušil, že zatčení mají vazby až na to nejvyšší místo v Bílém domě a jejich akce nakonec povede až k rezignaci tehdejšího prezidenta Nixona. Po více než čtyřech dekádách od neslavného Nixonova konce má USA opět prezidenta, kterého mnozí podezřívají ze zneužití pravomocí.

Z obyčejného vloupání k jednomu z největších skandálu americké historie

V časných ranních hodinách 17. června 1972 bylo zatčeno pět mužů. Vyšetřovatelé ihned zjistili, že se muži snažili zapojit odposlech do zařízení v budově Demokratického národního výboru (v komplexu budov jménem Watergate – pozn. red.) Jedním z nich byl i šéf bezpečnosti Nixonovy volební kampaně. Rozjela se tak snaha co nejvíce zpozdit a pokud možno zastavit vyšetřování, na jehož konci by mohl být i samotný americký prezident.

Proti vyšetřování pracoval mimo jiné tehdejší personální šéf Bílého domu H. R. Haldeman nebo prezidentův poradce John Dean. Haldeman prý Nixonovi několik dní po propuknutí Watergate radil, že stačí „zavolat řediteli FBI Patu Grayovi a říct mu, ať to sakra nechá být.“

Strategie se zpočátku dařila a na konci srpna téhož roku Nixon veřejně prohlásil, že byl Bílý dům zproštěn jakékoliv viny. Novináři však o aféře dále psali – mezi nimi nejvýznamněji přispěli Bob Woodward a Carl Bernstein, kteří měli tajný vnitřní zdroj. Tím se později ukázal být zástupce ředitele FBI Mark Felt. Senát mezitím odhlasoval vytvoření komise pro vyšetřování Watergate a muži z původního zatčení byli odsouzeni.

Poradce Dean se v té době začal bát, že se vše provalí a začal spolupracovat s vyšetřovateli případu. Když to Nixon zjistil, v poslední zoufalé snaze se zachránit jej okamžitě propustil společně s Haldemanem. O něco později vyšla najevo existence tajných nahrávek, které si Nixon nechával pořizovat. Nejdříve je odmítl předložit, ale nakonec se podvolil rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Dean potvrdil jejich pravost, prezident přišel o jakoukoliv podporu v Kongresu a nakonec 9. srpna 1974 rezignoval. Většina z Nixonových spolupracovníků jej nakonec zradila, svědčila proti němu a tomu odpovídali i jejich poměrně nízké tresty. Například poradce Dean byl ve vězení pouhé čtyři měsíce. Nixon nebyl za Watergate nikdy trestán. Obdržel totiž milost od svého následovníka Geralda Forda.

Historie se opakuje

Paralelu mezi Watergate a současnou situací našel například Julian Zelizer, profesor z Princetonské univerzity a politický analytik pro CNN. Podle něj sice stále nejsme schopni potvrdit, zda měli ve výsledku amerických voleb prsty Rusové. Je však jasně viditelné, že prezident Trump se snaží co nejvíce zbrzdit jakékoliv vyšetřování. Mnohým se tak při tomto výročí vybaví prezident Nixon a jeho snahy zamést celé vyšetřování Watergate pod koberec.

Ten mimo jiné v nejzoufalejší fázi odvolal speciálního vyšetřovatele Archibalda Coxe, který byl případem pověřen. To nápadně připomíná náhlý konec Jamese Comeyho ve funkci ředitele FBI. Comey mimo jiné žádal, aby nebyl s Trumpem necháván o samotě – jeho tlak na ukončení vyšetřování prý byl velmi nepříjemný.

„Když vyšetřovatelé a Kongres zkoumali co se stalo při vloupání do komplexu Watergate, byla to zejména odpověď prezidenta Nixona, která ho stála místo. Každým tweetem a projevem může Trump následovat jeho osud,“ tvrdí Zelizer. Podle něj nebude prezident nikdy schopen očistit své jméno, pokud bude bránit vyšetřování – a to naznačuje, že vše asi nebude úplně v pořádku.

Situaci nepomáhá ani fakt, že republikánská strana v Kongresu mlčí. „Není důležité, zda republikáni věří ve vinu či nevinu svého prezidenta. Musí se přece najít někdo, kdo pochopí, proč je důkladné a zákonné vyšetřování klíčové,“ apeluje Zelizer.

Související

Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 
Válka ve Vietnamu, ilustrační fotografie. Rozhovor

50 let od konce války ve Vietnamu. Rozhodnutí ukončit americké angažmá bylo správné, soudí politolog Hlaváček

Před padesáti lety, 27. ledna 1973, byla ve francouzské metropoli uzavřena série smluv, v nichž se signatáři – Severní a Jižní Vietnam, na Jihu operující prokomunističtí povstalci a Spojené státy – domluvili na ukončení dlouholeté války ve Vietnamu. Dohody měly přinést zastavení palby, stažení zbytků amerických vojáků, výměnu zajatců i rozdělení moci v Jižním Vietnamu. V praxi však otevřely cestu pro ovládnutí a sjednocení země pod taktovkou severovietnamských komunistů. Rozhodnutí americké administrativy prezidenta Richarda Nixona přenést odpovědnost za další vývoj výhradně na Vietnamce bylo ovšem správné, uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politolog Pavel Hlaváček z Metropolitní univerzity v Praze. Autor knihy Vymaňování USA z vietnamské války v tomto směru vysvětluje, že konflikt se stal pro Ameriku zbytečnou zátěží, navíc přímo neohrožoval její národní zájmy.

Více souvisejících

Richard Nixon Donald Trump USA (Spojené státy americké) Prezident USA Aféra Watergate

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy