Kauza Watergate otřásla světem. Nyní se historie opakuje

Letos je to pětačtyřicet let od chvíle, co v USA vypukla nechvalně známa aféra Watergate. V červnu 1972 bylo zatčeno pět mužů za vloupání budovy Demokratického národního výboru. Nikdo tehdy netušil, že zatčení mají vazby až na to nejvyšší místo v Bílém domě a jejich akce nakonec povede až k rezignaci tehdejšího prezidenta Nixona. Po více než čtyřech dekádách od neslavného Nixonova konce má USA opět prezidenta, kterého mnozí podezřívají ze zneužití pravomocí.

Z obyčejného vloupání k jednomu z největších skandálu americké historie

V časných ranních hodinách 17. června 1972 bylo zatčeno pět mužů. Vyšetřovatelé ihned zjistili, že se muži snažili zapojit odposlech do zařízení v budově Demokratického národního výboru (v komplexu budov jménem Watergate – pozn. red.) Jedním z nich byl i šéf bezpečnosti Nixonovy volební kampaně. Rozjela se tak snaha co nejvíce zpozdit a pokud možno zastavit vyšetřování, na jehož konci by mohl být i samotný americký prezident.

Proti vyšetřování pracoval mimo jiné tehdejší personální šéf Bílého domu H. R. Haldeman nebo prezidentův poradce John Dean. Haldeman prý Nixonovi několik dní po propuknutí Watergate radil, že stačí „zavolat řediteli FBI Patu Grayovi a říct mu, ať to sakra nechá být.“

Strategie se zpočátku dařila a na konci srpna téhož roku Nixon veřejně prohlásil, že byl Bílý dům zproštěn jakékoliv viny. Novináři však o aféře dále psali – mezi nimi nejvýznamněji přispěli Bob Woodward a Carl Bernstein, kteří měli tajný vnitřní zdroj. Tím se později ukázal být zástupce ředitele FBI Mark Felt. Senát mezitím odhlasoval vytvoření komise pro vyšetřování Watergate a muži z původního zatčení byli odsouzeni.

Poradce Dean se v té době začal bát, že se vše provalí a začal spolupracovat s vyšetřovateli případu. Když to Nixon zjistil, v poslední zoufalé snaze se zachránit jej okamžitě propustil společně s Haldemanem. O něco později vyšla najevo existence tajných nahrávek, které si Nixon nechával pořizovat. Nejdříve je odmítl předložit, ale nakonec se podvolil rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Dean potvrdil jejich pravost, prezident přišel o jakoukoliv podporu v Kongresu a nakonec 9. srpna 1974 rezignoval. Většina z Nixonových spolupracovníků jej nakonec zradila, svědčila proti němu a tomu odpovídali i jejich poměrně nízké tresty. Například poradce Dean byl ve vězení pouhé čtyři měsíce. Nixon nebyl za Watergate nikdy trestán. Obdržel totiž milost od svého následovníka Geralda Forda.

Historie se opakuje

Paralelu mezi Watergate a současnou situací našel například Julian Zelizer, profesor z Princetonské univerzity a politický analytik pro CNN. Podle něj sice stále nejsme schopni potvrdit, zda měli ve výsledku amerických voleb prsty Rusové. Je však jasně viditelné, že prezident Trump se snaží co nejvíce zbrzdit jakékoliv vyšetřování. Mnohým se tak při tomto výročí vybaví prezident Nixon a jeho snahy zamést celé vyšetřování Watergate pod koberec.

Ten mimo jiné v nejzoufalejší fázi odvolal speciálního vyšetřovatele Archibalda Coxe, který byl případem pověřen. To nápadně připomíná náhlý konec Jamese Comeyho ve funkci ředitele FBI. Comey mimo jiné žádal, aby nebyl s Trumpem necháván o samotě – jeho tlak na ukončení vyšetřování prý byl velmi nepříjemný.

„Když vyšetřovatelé a Kongres zkoumali co se stalo při vloupání do komplexu Watergate, byla to zejména odpověď prezidenta Nixona, která ho stála místo. Každým tweetem a projevem může Trump následovat jeho osud,“ tvrdí Zelizer. Podle něj nebude prezident nikdy schopen očistit své jméno, pokud bude bránit vyšetřování – a to naznačuje, že vše asi nebude úplně v pořádku.

Situaci nepomáhá ani fakt, že republikánská strana v Kongresu mlčí. „Není důležité, zda republikáni věří ve vinu či nevinu svého prezidenta. Musí se přece najít někdo, kdo pochopí, proč je důkladné a zákonné vyšetřování klíčové,“ apeluje Zelizer.

Související

Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 
Válka ve Vietnamu, ilustrační fotografie. Rozhovor

50 let od konce války ve Vietnamu. Rozhodnutí ukončit americké angažmá bylo správné, soudí politolog Hlaváček

Před padesáti lety, 27. ledna 1973, byla ve francouzské metropoli uzavřena série smluv, v nichž se signatáři – Severní a Jižní Vietnam, na Jihu operující prokomunističtí povstalci a Spojené státy – domluvili na ukončení dlouholeté války ve Vietnamu. Dohody měly přinést zastavení palby, stažení zbytků amerických vojáků, výměnu zajatců i rozdělení moci v Jižním Vietnamu. V praxi však otevřely cestu pro ovládnutí a sjednocení země pod taktovkou severovietnamských komunistů. Rozhodnutí americké administrativy prezidenta Richarda Nixona přenést odpovědnost za další vývoj výhradně na Vietnamce bylo ovšem správné, uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politolog Pavel Hlaváček z Metropolitní univerzity v Praze. Autor knihy Vymaňování USA z vietnamské války v tomto směru vysvětluje, že konflikt se stal pro Ameriku zbytečnou zátěží, navíc přímo neohrožoval její národní zájmy.

Více souvisejících

Richard Nixon Donald Trump USA (Spojené státy americké) Prezident USA Aféra Watergate

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 59 minutami

NATO

Rusko se bouří proti nové základně NATO. Kritizuje Německo, Washington i Brusel

Ruské ministerstvo zahraničních věcí vyjádřilo ostrý protest proti otevření nového námořního taktického velitelství NATO na pobřeží Baltského moře. V úterý si kvůli tomu předvolalo německého velvyslance, oznámila agentura AFP. Velitelství, které se nachází v německém městě Rostock, bylo otevřeno v pondělí a jeho úkolem je plánování námořních operací a cvičení s cílem posílit obranyschopnost Severoatlantické aliance v oblasti Baltského moře.

před 1 hodinou

Alexander Stubb, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu je důkazem zoufalství, míní Finsko

Finský prezident Alexander Stubb označil vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu za důkaz zoufalství Ruska, které se více než dva a půl roku potýká s neúspěchy ve své invazi na Ukrajinu. Stubb to uvedl v úterý během návštěvy Berlína, kde komentoval znepokojivé zprávy o možném zapojení vojáků KLDR do bojů na Ukrajině.

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izraelská armáda zabila nástupce vůdce Hizballáhu Nasralláha

Izraelská armáda v úterý potvrdila, že Hašim Safí ad-Dín, pravděpodobný nástupce zabitého vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha, zemřel během jednoho z jejích leteckých útoků u Bejrútu. Tato informace přichází v době rostoucího napětí v regionu, kdy izraelsko-libanonský konflikt eskaluje spolu s probíhající válkou mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Severokorejští vojáci na Ukrajině? Začněte s tím něco dělat, tlačí Zelenskyj na Západ

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý apeloval na své spojence, aby reagovali na důkazy o zapojení severokorejských vojáků do války na Ukrajině. Podle informací, které má Kyjev k dispozici, se dvě jednotky severokorejských vojáků, které mohou čítat až 12 000 mužů, připravují k nasazení na ukrajinské bojiště po boku ruských sil. Zelenskyj ve svém pravidelném večerním projevu zdůraznil, že jde o výzvu, na kterou Ukrajina ví, jak odpovědět, ale je důležité, aby spojenci neignorovali tuto situaci.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Evropa se potřebuje spolehnout sama na sebe. Washington nemusí přispěchat na pomoc

Spojené státy a Evropa za poslední století vytvořily na první pohled nepřekonatelné spojenectví, které čelilo nacistickému Německu, Sovětskému svazu i imperialistickému modernímu Rusku. Jenže všechno má své meze a každá krize nebo změna ve světě mohou vést k tomu, že celá transatlantická kooperace padne. Evropa se nutně potřebuje spolehnout na sebe samou, jinak ruské agresi nedokáže odolávat dlouho.

včera

včera

včera

včera

včera

Opičí neštovice

Opičí neštovice už jsou u českých hranic. Německo potvrdilo první případ

V Německu byl potvrzen první případ nákazy novou variantou viru, který způsobuje nemoc mpox, dříve známou jako opičí neštovice. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI), který v zemi dohlíží na veřejné zdraví. Podle institutu se osoba nakazila v zahraničí. Odborníci však zdůrazňují, že i přes výskyt nové varianty nákazy nehrozí zvýšené riziko jejího šíření v Německu.

včera

Marian Jurečka

Jurečka chystá zásadní změny. Chcete dávky? Doložte příjmy i majetek

Od poloviny příštího roku budou všichni žadatelé a příjemci státních dávek na bydlení, živobytí a děti povinni dokládat nejen svůj příjem, ale také majetek. Tento krok je součástí rozsáhlé revize dávek, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci. 

včera

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Jižní Korea zvažuje, že vyšle vojáky na Ukrajinu

Jižní Korea zvažuje vyslání vojenského personálu na Ukrajinu a přímé dodávky zbraní Kyjevu. Tento krok by byl reakcí na prohlubující se vojenské vazby mezi Severní Koreou a Ruskem, které podle jihokorejské tajné služby zahrnují vyslání severokorejských vojáků do Ruska k výcviku a následnému nasazení na frontu na Ukrajině. 

včera

včera

včera

Izraelské letectvo popírá útok na univerzitní nemocnici v Libanonu

Izraelské letectvo provedlo v pondělí večer úder na cíl Hizballáhu poblíž Univerzitní nemocnice Rafíka Harírího v libanonském Bejrútu. Izraelská armáda uvedla, že samotná nemocnice nebyla cílem útoku. Informace přinesl deník Times of Israel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy