Letos je to pětačtyřicet let od chvíle, co v USA vypukla nechvalně známa aféra Watergate. V červnu 1972 bylo zatčeno pět mužů za vloupání budovy Demokratického národního výboru. Nikdo tehdy netušil, že zatčení mají vazby až na to nejvyšší místo v Bílém domě a jejich akce nakonec povede až k rezignaci tehdejšího prezidenta Nixona. Po více než čtyřech dekádách od neslavného Nixonova konce má USA opět prezidenta, kterého mnozí podezřívají ze zneužití pravomocí.
Z obyčejného vloupání k jednomu z největších skandálu americké historie
V časných ranních hodinách 17. června 1972 bylo zatčeno pět mužů. Vyšetřovatelé ihned zjistili, že se muži snažili zapojit odposlech do zařízení v budově Demokratického národního výboru (v komplexu budov jménem Watergate – pozn. red.) Jedním z nich byl i šéf bezpečnosti Nixonovy volební kampaně. Rozjela se tak snaha co nejvíce zpozdit a pokud možno zastavit vyšetřování, na jehož konci by mohl být i samotný americký prezident.
Proti vyšetřování pracoval mimo jiné tehdejší personální šéf Bílého domu H. R. Haldeman nebo prezidentův poradce John Dean. Haldeman prý Nixonovi několik dní po propuknutí Watergate radil, že stačí „zavolat řediteli FBI Patu Grayovi a říct mu, ať to sakra nechá být.“
Strategie se zpočátku dařila a na konci srpna téhož roku Nixon veřejně prohlásil, že byl Bílý dům zproštěn jakékoliv viny. Novináři však o aféře dále psali – mezi nimi nejvýznamněji přispěli Bob Woodward a Carl Bernstein, kteří měli tajný vnitřní zdroj. Tím se později ukázal být zástupce ředitele FBI Mark Felt. Senát mezitím odhlasoval vytvoření komise pro vyšetřování Watergate a muži z původního zatčení byli odsouzeni.
Poradce Dean se v té době začal bát, že se vše provalí a začal spolupracovat s vyšetřovateli případu. Když to Nixon zjistil, v poslední zoufalé snaze se zachránit jej okamžitě propustil společně s Haldemanem. O něco později vyšla najevo existence tajných nahrávek, které si Nixon nechával pořizovat. Nejdříve je odmítl předložit, ale nakonec se podvolil rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Dean potvrdil jejich pravost, prezident přišel o jakoukoliv podporu v Kongresu a nakonec 9. srpna 1974 rezignoval. Většina z Nixonových spolupracovníků jej nakonec zradila, svědčila proti němu a tomu odpovídali i jejich poměrně nízké tresty. Například poradce Dean byl ve vězení pouhé čtyři měsíce. Nixon nebyl za Watergate nikdy trestán. Obdržel totiž milost od svého následovníka Geralda Forda.
Historie se opakuje
Paralelu mezi Watergate a současnou situací našel například Julian Zelizer, profesor z Princetonské univerzity a politický analytik pro CNN. Podle něj sice stále nejsme schopni potvrdit, zda měli ve výsledku amerických voleb prsty Rusové. Je však jasně viditelné, že prezident Trump se snaží co nejvíce zbrzdit jakékoliv vyšetřování. Mnohým se tak při tomto výročí vybaví prezident Nixon a jeho snahy zamést celé vyšetřování Watergate pod koberec.
Ten mimo jiné v nejzoufalejší fázi odvolal speciálního vyšetřovatele Archibalda Coxe, který byl případem pověřen. To nápadně připomíná náhlý konec Jamese Comeyho ve funkci ředitele FBI. Comey mimo jiné žádal, aby nebyl s Trumpem necháván o samotě – jeho tlak na ukončení vyšetřování prý byl velmi nepříjemný.
„Když vyšetřovatelé a Kongres zkoumali co se stalo při vloupání do komplexu Watergate, byla to zejména odpověď prezidenta Nixona, která ho stála místo. Každým tweetem a projevem může Trump následovat jeho osud,“ tvrdí Zelizer. Podle něj nebude prezident nikdy schopen očistit své jméno, pokud bude bránit vyšetřování – a to naznačuje, že vše asi nebude úplně v pořádku.
Situaci nepomáhá ani fakt, že republikánská strana v Kongresu mlčí. „Není důležité, zda republikáni věří ve vinu či nevinu svého prezidenta. Musí se přece najít někdo, kdo pochopí, proč je důkladné a zákonné vyšetřování klíčové,“ apeluje Zelizer.
Související
55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček
50 let od konce války ve Vietnamu. Rozhodnutí ukončit americké angažmá bylo správné, soudí politolog Hlaváček
Richard Nixon , Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Prezident USA , Aféra Watergate
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek