
Ronald Reagan opouštěl v lednu 1989 Bílý dům jako jeden z nejoblíbenějších amerických prezidentů v dějinách. Přesto jeho druhé funkční období poznamenal skandál, který ho - jak přiznal později ve svých pamětech - velmi mrzel. Aféra Irangate.
Do tajných dodávek zbraní Íránu výměnou za propuštění amerických rukojmí v Libanonu a převádění utržených peněz na konta skupin bojujících proti komunistickému režimu v Nikaragui (contras) byli zapleteni jeho nejbližší poradci. Aféra, ve které figuroval i Izrael, Irák či Libanon, byla odhalena před 30 lety, 3. listopadu 1986.
U zrodu aféry stála občanská válka v Libanonu. Proíránští šíitští radikálové začali v zemi unášet americké občany a v březnu 1984 se jim dostal do rukou dokonce šéf bejrútské pobočky CIA William Buckley. Tak se zrodil plán na dodávky zbraní Íránu výměnou za propuštění zajatých Američanů. V několika etapách pak USA v letech 1985 a 1986 dodaly Íránu přes Izrael více než 1000 protitankových a protiletadlových střel (celkem asi za 35 milionů dolarů), které Íránci potřebovali ve válce s Irákem. Proíránští extremisté v Libanonu však výměnou pustili jen dva rukojmí a celá operace nakonec zkrachovala poté, co ji se souhlasem íránské vlády zveřejnil 3. listopadu 1986 prosyrský libanonský týdeník Aš-Širá.
Později byly odhaleny ještě daleko komplikovanější tajné aktivity vládních úředníků. Ve středu aféry stál mnohokrát vyznamenaný podplukovník americké námořní pěchoty Oliver North. Jako poradce Rady národní bezpečnosti řídil tajné operace, ve kterých chtěl mimo jiné využít zisku z prodeje zbraní Íránu na podporu povstalců v Nikaragui. Kongres ale již v říjnu 1984 odhlasoval zrušení podpory contras a v srpnu 1986 podepsal Reagan zákon zakazující dodávky zbraní mimo jiné i do Íránu.
Později se ukázalo, že Northovu činnost schválil poradce pro otázky národní bezpečnosti Robert McFarlane, jeho nástupce admirál John Poindexter i ředitel CIA William Casey. Když se aféra provalila, McFarlane se pokusil o sebevraždu, Poindexter rezignoval, North byl propuštěn a Casey, který odmítl jakékoli spojení s případem, opustil CIA ze zdravotních důvodů.
Reagan nato jmenoval na vyšetření případu komisi vedenou bývalým republikánským senátorem Johnem Towerem. Ta vypracovala začátkem roku 1987 zprávu, která přisuzovala značnou část odpovědnosti Reaganovu nedbalému řízení vlády. Vyšetřování dospělo v roce 1988 k šesti obviněním. North byl shledán vinným ve třech poměrně malých obviněních, jeho odsouzení bylo ale později zrušeno. Do vězení putoval pouze Poindexter, který byl odsouzen na šest měsíců za vytáčky a lhaní před Kongresem.
Nejasnou roli hrál v aféře Reaganův nástupce George Bush starší. Reaganův viceprezident pod přísahou vypověděl, že o ničem nezákonném nevěděl. Jeho tvrzení však bylo často zpochybňováno. Těsně před svým odchodem z Bílého domu v roce 1992 Bush dokonce vyšetřování zastavil a těm, kteří již byli odsouzeni, udělil milost. Tento krok, v USA značně neobvyklý, si mnozí vykládali jako nepřímé přiznání viny.
Morálně rozporuplná byla aféra i v Izraeli, který považuje Írán za jednoho ze svých největších nepřátel, a spolu s USA v 80. letech podporu tamního náboženského režimu halasně odsuzoval. Tehdejší šéf diplomacie Šimon Peres později řekl, že neví o žádné vině ze strany své země.
Související

Střelby, které změnily Ameriku. Útok na Trumpa připomněl smrt Kennedyho i atentát na Reagana

Na pokraji soudného dne? Mýtus zvaný Able Archer je živý i po 40 letech
Ronald Reagan , USA (Spojené státy americké) , Írán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 7 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
včera

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
včera

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize
včera

Diplomaté promluvili: Už nevíme, co Trump vlastně chce. Snažíme se jednat, ale kašle na nás.
včera

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak
včera

USA chtějí ovládnout klíčový plynovod na Ukrajině. Bílý dům čelí obviněním z koloniálního nátlaku
včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů
včera

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem
včera

Velikonoční předpověď počasí se zlepšuje, potvrzuje nejnovější pohled
12. dubna 2025 21:59

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí
12. dubna 2025 21:06

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
12. dubna 2025 20:00

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
12. dubna 2025 19:17

Policie vyšetřuje smrtící útok psa na člověka. Jde o obávané plemeno
12. dubna 2025 18:35
Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.
Zdroj: David Holub