Krveprolití ve Venezuele graduje: Protesty mají dle opozice už 104 obětí

Caracas - Protivládní protesty ve Venezuele si od začátku dubna podle opozice vyžádaly už 104 obětí. Další tisíce byly zraněny a 3278 osob bylo zadrženo. Venezuelská prokuratura ale jako aktuální počet mrtvých uvádí 81.

Venezuelská organizace Observatorio Venezolano de Conflictividad Social (OVCS) sestavil přesnou mapu s místy, kde lidé při demonstracích po celé zemi zemřeli. Nejvíce obětí zaznamenala tato organizace v hlavním městě Caracasu a ve státech Miranda, Carabobo a Lara.

Organizace OVCS vyzvala vládu k ukončení násilných represí, které podle ní vláda provádí na základě takzvaného Plánu Zamora, podepsaného letos 18. dubna prezidentem Nicolásem Madurem. Ve své zprávě organizace také upozornila, že více než 250 lidí od dubna stanulo před vojenskými soudy. Vláda tím podle ní porušuje právo lidí na spravedlivý proces i mezinárodní standardy.

"Množí se zprávy, že bezpečnostní složky provádějí razie v obytných budovách a domovní prohlídky bez soudního povolení a zadržují lidi. Zřejmě to dělají s úmyslem zastrašit je, aby se neúčastnili demonstrací," uvedl v pátek mluvčí komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville na tiskové konferenci v Ženevě.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva dnes také kritizoval verdikt venezuelského nejvyššího soudu z tohoto týdne, jímž soud zmrazil účty generální prokurátorky Luisy Ortegové a zakázal ji vycestovat ze země. Už v úterý soud omezil její pravomoci. "Rozhodnutí venezuelského nejvyššího soudu z 28. června zahájit proces odstranění generální prokurátorky... je hluboce znepokojující, stejně jako pokračující násilí v zemi," uvedl mluvčí Colville.

Lidé v ulicích protestují proti autoritářské vládě, kterou viní z hluboké ekonomické krize a z porušování ústavy a svobody projevu a shromažďování.

Nová vlna protestů vypukla začátkem letošního dubna poté, co nejvyšší soud rozhodl, že převezme pravomoce venezuelského parlamentu. V něm má od loňského ledna většinu opozice, jeho práci ale od té doby blokuje vládě nakloněný nejvyšší soud.

Venezuelská prokuratura obvinila bývalého velitele národní gardy ze systematického porušování lidských práv při potlačování protivládních demonstrací. José Benavides Torres velel venezuelské národní gardě do 20. června, kdy byl Madurem odvolán a nahrazen Sergiem Marcanem. Soud s Torresem prokuratura stanovila na 5. července.

Související

Venezuela, ilustrační foto

Ve Venezuele se šíří protesty. Lidé mají hlad, vyrabovali obchody i hotel

Nejméně jednu oběť a desítky zraněných si v minulých dnech vyžádaly ve Venezuele narůstající protivládní protesty kvůli stále se zhoršující ekonomické situaci obyvatel. Demonstrace, na nichž lidé nosí transparenty s nápisem "Máme hlad", provází někde také rabování obchodů, na ostrově Margarita místní o víkendu vyrabovali luxusní hotel, informoval v pondělí server BBC. Ve Venezuele je už několik let nedostatek léků, potravin i benzínu, lidé často nemají ani elektřinu a pitnou vodu.
Venezuela, ilustrační foto

Analytici odhalují tajemství protestů v Jižní Americe

Vlna protestů, která letos zasáhla řadu zemí Latinské Ameriky, je důsledkem dlouhodobé neochoty vlád naslouchat lidu i dřívějšího vytváření umělé reality dobrými makroekonomickými výsledky. Uvedla to tento týden v rozhovoru s kolumbijským deníkem El Espectador Marta Lagosová, šéfka organizace Latinobarómetro, která provádí průzkumy veřejného mínění. A ač rozbušky demonstrací byly různé, jejich společným faktorem je podle Lagosové sociální nerovnost, nedůvěra lidí v instituce a vysoká míra korupce.

Více souvisejících

Demonstrace ve Venezuele Venezuela Nicolas Maduro

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy