Kdo je větší „borec“ – Putin nebo Trump? Ruský Ovčáček dává tvrdou odpověď

Hamburk - Od nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa k moci bylo nejočekávanější událostí setkání s jeho ruským protějškem, Vladimírem Putinem. Trump je obviňován z toho, že je pouhou loutkou v rukou ruského prezidenta, což on i Putin rozhodně odmítají. Jejich první živé setkání bylo proto vášnivě sledováno, zda-li se odhalí, jaký mezi sebou mají vztah a kdo je v něm pánem.

Britský deník The Guardian poukazuje na jejich vzájemnou podobnost. Oba se prezentují jako silní muži, zvyklí velet a drtit své nepřátele. Oba jsou pyšní na svou fyzickou zdatností, ať už je reálná nebo spíše představovaná, jako na svou přitažlivost pro druhé pohlaví – ať je jakákoliv. Oba se v osobních setkáních snaží získat nad svými konkurenty psychologickou výhodu. Putin na setkání s Angelou Merkelovou přivedl svého psa, i když věděl, že Merkelová se psů bojí. Trump proslul svým nepříjemným, do rozpaků uvádějícím podáváním ruky.

Jejich machismus se promítá i do jejich politického jednání. Oba sdílí přezíravý postoj k německé kancléřce Angele Merkelové. Oba stojí na okraji západní mainstreamové politiky a oba jsou vnímáni jako největší nebezpečí pro současný západní demokratický řád. Oba jsou pozitivně vnímáni v tzv. alternativních médiích a oba staví svoji popularitu na nacionalistické, až populistické rétorice. Ani jeden nevnímá jako problém propojení osobních a politických zájmů.

Nicméně, varuje The Guardian, by bylo zkratkovité pohlížet na Putina a Trumpa jako jednu postavu, jako jednu mysl ve dvou tělech. Navzdory sympatiím, které vůči sobě mohou mít (přičemž ze strany Trumpa jsou tyto sympatie očividně větší než ze strany více rezervovaného Putina), jejich povahy jsou v některých důležitých ohledech naprosto odlišné, stejně jako jejich strategie a celkové politické záměry. To vychází mimo jiné z toho, že do politiky vešli z jiného prostředí a mají odlišnou zkušenost s mocí.

Putin je zkušený harcovník, který je spolu s  Merkelovou vůbec nejdéle sloužícím evropským vrcholným politikem. Ve svém úřadu mistrně využívá svých znalostí z dob, kdy byl členem KGB. Pečlivě plánuje své jednotlivé kroky jako v šachové hře (je příznačné, že jeden jeho největší protivník na domácí ruské politické scéně je legendární šachový velmistr  Garri Kasparov). Putinovi lze vyčítat mnohé, nikoliv však nepřipravenost a nekonzistentnost.

Trump je v oblasti strategie Putinovým přesným opakem. Impulzivní boháč je v složitém politickém světě tápajícím nováčkem a nezdá se, že by na tom chtěl něco měnit. Nadmíru sebevědomý Trump pohrdá jakýmikoliv důkladným obeznámím s fakty a spoléhá se výlučně na své instinkty obchodníka. Svou nepředvídatelnost ale Trump zatím nedokázal obrátit ve zbraň proti svým systematičtějším protivníkům na politickém kolbišti – jako je právě Putin. Zatímco Putin hraje mocenskou hru, Trump pouze hraje, píše The Guardian. Zatímco Putin usiluje o dosažení co největšího vlivu, Trump usiluje pouze o co největší pozornost.

Kdo je hlavní vítěz?

Právě tato Trumpova neschopnost myslet za roh, strategicky, v delším horizontu a formulovat své politická stanoviska a cíle jinak než jako pouhé křiklavé titulky na titulcích novin a hysterické výkřiky na Twitteru vzbuzovala obavy v USA, že se stane snadnou kořistí Purinovy vychytralosti. Podle webu The Australian se tak stalo a Trumpa přehrál nejenom Putin, ale i čínský prezident Si Ťin-pching. Ti, jsou ti, kdo své země úspěšně staví na první místo v mezinárodním pořádku věcí, na rozdíl od Trumpa a navzdory jeho velkolepém programu America First (Amerika na prvním místě). Vůči těmto zkušeným politikům se Trump nachází v úplně jiné, amatérské lize. A když se vezme v úvahu i konsensus zbývajících 19 států G20 ohledně některých témat (jako např. v otázce ekologické dohody), pak USA za Trumpova vedení hrají i naprosto odlišný sport.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov nicméně Trumpa chválí za jeho „odborné znalosti“ a  popisuje jej jako „ velmi odhodlaného vyjednavače“, který je schopen prosadit svoji agendu. Obvinění, že je nekompetentním nováčkem, považuje za hysterii tradičních médií a „bludné nesmysly.“ Podle něj lze s jistotou prohlásit, že se jednalo o vítězné setkání pro obě strany. Dodal též, že mezi ruským prezidentem a Trumpovou manželkou, Melanií, vznikla „určitá náklonnost".  

Washington Post též přiznává, že setkání bylo „vítězné“ pro obě strany z hlediska domácí politiky. Putinovi se podařilo vzbudit dojem, že Trump si jej ze světových státníků nejvíce považuje a respektuje, na což ruská média vehementně upozorňovala. Pečlivě budovaný obraz Putina jako nejdůležitějšího světového politika tak byl v Rusko dále podpořen.

Trumpovi se na druhou stranu podařilo alespoň částečně obstát v jedné z pro něj nejtěžších zkoušek, která jej na summitu čekala. Na domácí scéně je Trump kritizován, že bagatelizuje otázku ruského vměšování do amerických prezidentských voleb. Trump podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona toto téma nadnesl a rozebíral s Putinem, který takové vměšování „vehementně popíral.“ Ačkoliv se nedošlo k žádnému jasnému stanovisku, Trump se může cítit spokojeně, že vyhověl výzvám jeho kritiků a vmetl tuto citlivou otázku Putinovi do tváře.

Že se Trump až neobvykle úzkostlivě snaží potěšit domácí publikum a nerozvíjet další kolo spekulací o jeho podřízenosti ruskému vlivu, dosvědčuje podle odborníků jeho řeč těla. Tonya Reimanová, autorka The Power of Body Language, tvrdí, že Trump se choval při setkání s Putinem  „naprosto odlišně“ než při setkání s jinými politiky. Podle ní se Trump velmi hlídal ve své tělesné komunikaci a například se vůbec nenakláněl k ruskému prezidentovi, spíše naopak. Reimannová nezvyklou zaraženost Trumpa přičítá jeho snaze nevyvolat v očích domácího i mezinárodního publika špatný dojem – tj. neposílit přesvědčení, že ruského prezidenta bezmezně obdivuje a je jeho loutkou.     

Související

Více souvisejících

Donald Trump Vladimír Putin Summit G20

Aktuálně se děje

včera

včera

Miroslav Krobot ve filmu Konec světa režiséra Bohdana Slámy.

RECENZE: Slámův Konec světa osciluje mezi Svěrákem a nezvládnutým vyprávěním

Je to sotva něco málo přes půl roku od premiéry snímku Sucho a Bohdan Sláma do českých kin přichází s dalším filmem. Ačkoli opět rozplétá složité rodinné vztahy, tentokrát děj zasazuje na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve své podstatě jde o nejvíce atypický režisérův film, jehož podnětnost paradoxně nejvíce spočívá v rozpačitosti.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Na Nedvěda nenavázal. I nadále bude na lavičce hokejového národního týmu pokračovat Židlický

Před startem hokejové reprezentační sezóny je potřeba vyřešit, kdo bude český národní tým, jenž bude příští rok na jaře usilovat o obhajobu titulu mistrů světa, vést po boku hlavního trenéra Radima Rulíka. Ten se po úterku může těšit z toho, že i v té nadcházející se může spoléhat na spolupráci s Markem Židlickým. Ten tak tedy zůstává v realizačním týmu české hokejové reprezentace na rozdíl od Petra Nedvěda, jenž během léta rezignoval na post generálního manažera.

včera

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

včera

včera

SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Izrael se připravuje na pozemní ofenzívu do Libanonu

Izrael se bude snažit co nejrychleji ukončit případnou pozemní ofenzívu proti proíránskému hnutí Hizballáh v Libanonu, uvedl v pátek nejmenovaný představitel izraelských bezpečnostních složek. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Začalo druhé kolo senátních voleb

Dnes odpoledne začalo v Česku druhé kolo senátních voleb. Volební místnosti se otevřely ve 14:00 a voliči budou moci hlasovat do 22:00. Další možnost odevzdat svůj hlas budou mít ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. K hlasování je nutné mít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komise mohla ověřit totožnost voliče.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zelenskyj se v USA setkal s Harrisovou. Chce se s ním potkat i Trump

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová ve čtvrtek ve Washingtonu ujistila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o „neochvějné podpoře lidu Ukrajiny.“ Mezitím Donald Trump oznámil, že se v pátek v New Yorku setká s ukrajinským prezidentem Zelenským.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy