Američané navyšují počet ponorek, jako hrozbu vnímají Čínu

Washington - Americké námořnictvo hodlá navýšit počet svých ponorek s jaderným pohonem. Důvodem jsou zejména obavy z rychle se rozvíjející Číny a jejího obranného systému. Čína chce ve svých vodách vybudovat masivní podvodní monitorovací systém.

Americké námořnictvo chce nakoupit velké množství útočných ponorek s jaderným pohonem. Tajemník námořnictva Allison Stiller záměr potvrdil, vyplývá z nových požadavků na rozpočtový rok 2018. Konkrétně jde o Akviziční program pro ponorky třídy Virginie. Aktualizovaný program počítá s navýšením z původně předpokládaných třiceti na čtyřicet osm ponorek třídy Virginia. O záměru informuje server The National Interest.  

Ponorky navíc vyjdou pěkně draho. Jde o druhý nejdražší program v rámci zadávání veřejných zakázek pro armádu, celkem by měl vyjít na 162 miliard dolarů. Námořnictvo chtělo nakoupit také ponorky s balistickými střelami třídy Columbia (SSBN), které by měly nahradit ponorky třídy Ohio. 

Námořnictvo momentálně disponuje 53 ponorkami. První ponorka třídy Virginia se v americkém arzenálu objevila v roce 2004, objednána byla už v roce 1998. Do dneška je v provozu 18 ponorek Virginia. Dalších 28 je už objednaných, nebo čeká na objednávku. Cílovým stavem je přitom vlastnictví 66 ponorek do konce tohoto roku.

Ponorka s jaderným pohonem třídy Virginia je 377 stop dlouhá, může se pochlubit dvanácti svislými raketami a čtyřmi torpédovými trubicemi. Nejnovější lodě jsou také vybaveny modulem Virginia-Payload, který má schopnost spustit 16 jednorázových raket Tomahawk. Ponorky jsou určeny k plnění široké škály úkolů od ničení nepřátelských ponorek v oceánu až po pobřežní bojové operace.

Tyto ponorky v důsledku nahradí ponorky třídy Los Angeles. Virginie byly zvolené také proto, že mají vyšší schopnost operovat v pobřežních vodách, stejně tak disponují lepšími odposlouchávacími možnostmi. 

Je patrné, že trend rozšiřování arzenálu ponorek bude pokračovat i nadále. Povrchové lodě jsou totiž zranitelnější, zejména vůči raketám protivzdušné obrany, které vlastní především Čína. I když je podle serveru zřejmé, že síla Číny na moři zatím není  převratná, v posledních letech dochází k jejímu posilování. Za zmínku stojí Pekingem oznámený plán na vybudování masivního podvodního monitorovacího systému ve vodách na jih a na východ od čínských břehů. 

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Ponorky Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy