Tajný dialog Trumpa s Putinem? Hlavy dvou mocností zatajili druhou schůzku během summitu G20

Washington - Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin měli během summitu velkých ekonomik G20 v Hamburku ještě jednu, dosud neoznámenou schůzku. Při rozhovoru, jenž trval asi hodinu, nebyli žádní poradci. Americká skupina měla v té chvíli k dispozici jenom tlumočníka, který uměl japonsky, ne rusky.

Oba prezidenti se na okraji summitu G20 vůbec poprvé osobně setkali odpoledne 7. července a jednali více než dvě hodiny. Podle ministrů zahraničí v řadě témat, jako jsou kybernetická bezpečnost nebo nutnost stabilizace Sýrie, oba státníci našli společnou řeč, v náhledu na řešení krize na Korejském poloostrově se ale jejich názory lišily.

Druhá schůzka se odehrála během večeře, již pořádala německá kancléřka Angela Merkelová pro účastníky summitu a jejich partnery.

Americké sdělovací prostředky upozornily, že Trump při dialogu s Putinem neměl amerického tlumočníka a že rozhovor zprostředkovával jenom tlumočník Putinův. Podle stanice CNN je to proti bezpečnostním pravidlům, protože o obsahu jednání není nic známo a jediný, kdo obsah zná, je ruský tlumočník.

Trump byl u stolu usazen vedle japonského premiéra Šinzóa Abeho a jeho ženy. Jeho choť Melania seděla vedle Putina. Podle verze Bílého domu se Trump ke konci večeře zvedl, poodešel za manželkou a začal hovořit s Putinem.

"Bavit se s politiky je nejenom naprosto normální, ale je to i součást prezidentových povinností," uvádí se v prohlášení Bílého domu, v němž je setkání označeno za "krátký rozhovor".

"Ta falešná zpráva o tajné večeři s Putinem mne znechucuje. Německá kancléřka pozvala všechny politiky a jejich partnery. Tisk to věděl!" napsal Trump na twitteru. Ve druhé jeho reakci stojí: "Falešné zprávy jsou stále větší a větší podvod. Zlověstná se tak zdá i večeře pořádaná pro 20 nejvyšších politiků světa!"

Americké sdělovací prostředky však upozorňují, že zprávou není večeře, ale neoznámená soukromá Trumpova konverzace s Putinem. Analytik CNN John Kirby, který pracoval jako mluvčí ministerstva zahraničí za vlády Baracka Obamy, řekl, že neformální schůzky nejsou neobvyklé, avšak zejména v případě Putina je nezvyklé, aby nebyl přítomen americký tlumočník a někdo z rezortu národní bezpečnosti.

Agentura TASS poznamenala, že o druhé schůzce obou prezidentů nejprve informoval předseda prestižní poradenské společnosti Euroasia Group Ian Bremmer, podle kterého se pozdější, neoficiální jednání odehrálo týž den večer a trvalo asi hodinu.

Putin před několika dny o svých dojmech ze schůzky uvedl, že Donald Trump je otevřený člověk, který umí naslouchat a reagovat na argumenty oponenta.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

Summit G20 Donald Trump Vladimír Putin USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy