Návrat nemocného McCaina: Jeho hlas k debatě o Obamacare je klíčový

Washington - Účast vlivného republikánského senátora Johna McCaina na dnešním hlasování o tom, zda v Senátu USA zahájit debatu ke zrušení Obamacare, je doslova symbolická. Vážně nemocný McCain se dle amerických médií vrací do Washingtonu a hlas, který odevzdá, bude klíčový.

Republikáni sice mají ve 100členném Senátu těsnou většinu 52 křesel, kvůli stranické nejednotě ale hrozí, že otevření debaty bude zamítnuto.

Proti diskuzi se z republikánů podle Reuters veřejně vyslovila pouze senátorka Susan Collinsová ze státu Maine, je ale možné, že se k jejímu postoji připojí i další nespokojení republikáni. 

Republikáni k prosazení debaty dnes potřebují přinejmenším 50 hlasů, protože při vyrovnaném stavu do věci zasáhne viceprezident Mike Pence, který je z titulu své funkce nevoleným předsedou Senátu a který nahrazení Obamacare republikánskou alternativou podporuje.

McCain, který zastupuje Arizonu, řekl, že v případě volby o otevření legislativních debat obecně takové kroky podporuje. K návrhu republikánských senátorů k odvolání a nahrazení Obamacare má ale výhrady, které chce v plénu řešit. Osobně přitom s reformou Baracka Obamy, který ho v roce 2008 porazil v prezidentských volbách, nesouhlasí. 

"Není pochyb o tom, že Kongres musí nahradit Obamacare, která postihla Arizoňany jedním z největších zdražení pojistek v rámci USA," řekl tento měsíc McCain. Dodal, že podporuje dostupnou a kvalitní zdravotní péči a kritizoval fakt, že senátní návrh republikánské verze reformy v Arizoně dostatečně nepokrývá financování péče pro sociálně slabé v rámci programu Medicaid.

"Je tak úžasné, že se John McCain vrací, aby mohl hlasovat. Statečný - americký hrdina! Díky Johne," napsal dnes na twitteru prezident Donald Trump, který zrušení Obamacare slíbil ve volební kampani. 

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

John McCain Obamacare USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy