Jsem transgender a bojovala jsem na Blízkém východě, co má proti mně Donald Trump?

Washington - Opatření, které chce prosadit americký prezident Donald Trump vůči trans lidem v armádě, pobouřil zejména ty, jichž by se dotkl. Sona Avedianová bojovala v Iráku i v Afghánistánu ještě jako muž, proměnou prošla přes pěti lety. Trumpův krok vnímá především jako urážku armády, jde prý o krok zpátky.

"Po konzultaci s mými generály a vojenskými experty vezměte, prosím, na vědomí, že vláda Spojených států nepřijme do služby v armádě transgenderové osoby a ani jim nedovolí v jakékoli roli v armádě USA sloužit," napsal americký prezident Donald Trump minulý týden. Chce vyloučit trans lidi z armády, zejména kvůli finanční náročnosti léčby takových lidí.

Na jeho slova reagovala na serveru Politico Sona Avedianová, která patří mezi transgenderové osoby. Sama sloužila na Blízkém východě a nechápe, co by proti takovým lidem měl americký prezident mít. Avedianová píše, že o pojmu "trasngender" se ještě jako muž dozvěděla poprvé v roce 2001. Působila v řadách americké námořní pěchoty. Tehdy si uvědomovala, že žije v neustálém studu a pocitu viny. Na japonské Okinawě se tehdy dozvěděla, že se svými pocity rozhodně není sama. 

Jako muž se Avedianová přihlásila dobrovolně ke službě své zemi. V narukovacích papírech figurovala jako muž. Uvědomovala si, že pokud by se prošla přeměnou pohlaví, z armády by musela pryč. Zatnula zuby a na svou pravou identitu nemyslela, chtěla dělat práci, kterou milovala. 

Byla nasazená v několika bojích v Iráku a v Afghánistánu mezi lety 2000 a 2012. Vystavovala se nebezpečí zabití ze strany organizace Taliban, zkoumala komunikaci a komunikační kanály v řadách nepřátel. "Jsem hrdá na svou práci a na to, co jsem udělala pro zemi, kterou miluji. Ale můj život byl také nekompletní. Jako trans člověk jsem se neprojevovala do roku 2012, kdy jsem z práce odešla a přestěhovala se domů do Michiganu," píše. 

Zmiňuje, že ministerstvo obrany loni oznámilo, že transgender lidé mohou zůstat v uniformě a dál otevřeně sloužit své zemi. Podle Avedianové se tím změnil život tisícům mužů a žen, najednou byli přijati takoví, jací jsou. "Alespoň to jsem si myslela do středečního rána, kdy jsem vstala, nanesla si make-up a dozvěděla se o prezidentově tweetu," uvádí. 

Podle ní je Trumpovo prohlášení urážkou celé armády. Trump se prý vyhnul narukování do války ve Vietnamu a ani přesto nemá úctu k těm, kteří ochotně riskují svůj život, aby udrželi svou zemi v bezpečí. Zapojení se do ozbrojených sil vyžaduje odvahu a statečnost, stejně tak proces přeměny pohlaví vyžaduje podobnou statečnost. Avedianová považuje takové lidi za jedny z nejstatečnějších a nejdůležitějších členů služby.

"A prezidente říká, že nechce jejich pomoc v ochraně národa. To je facka do jejich obličeje. Nikdo by neměl být nucen se cítit méněcenně za to, že je tím, čím je, zatímco slouží a obětuje se způsobem, kterému většina Američanů nikdy nerozumí nebo ho plně neocení," dodává. 

Vyloučení trans lidí prý naruší soudržnost armády. "Jak reagovali moji kamarádi, kteří se dozvěděli, že jsem prošla přeměnou? Vzali mě na obrovskou párty v Lejeune v Severní Karolíně," vzpomíná. Kamarádů z armády se párty zúčastnilo na 45. 

Není to prý ani o penězích. Studie ukázaly, že jakákoli ušetřená částka z hlediska nákladů na zdravotní péči bude v rozsahu vojenského rozpočtu nepatrná. Nepochybně existují někteří fanoušci společnosti Trump, kteří nechtějí, aby jejich dolary na daně platily za zdravotní péči některých vojáků. "Ale toto je Amerika, kde děláme kompromisy, aby ostatní lidé mohli žít svůj život důstojně. Jste tolerantní vůči druhým; Očekáváme stejnou toleranci na oplátku," domnívá se. Trumpův krok prý bude obrovským krokem zpátky, trans lidi se prý opět budou cítit nejistě a budou se stydět za to, co jsou. 

Související

Více souvisejících

Donald Trump transgender

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy