Údajné spory mezi Bílým domem a americkým ministerstvem zahraničí tvoří jednu epizodu ničivých bojů, které probíhají uvnitř Trumpovy administrativy, poukazuje bývalý analytik Pentagonu Michael Rubin. V komentáři pro server Commentary Magazine připomíná, že ministr zahraničí Rex Tillerson je prý frustrován vety ohledně výběru svých spolupracovníků ze strany prezidenta, zásahy Trumpových poradců a rodinných příslušníků do sféry tradiční diplomacie a navíc nelibě nese Trumpovy neprofesionální útoky na své kolegy.
Nejslabší ministr v historii USA
Kritika, která se na ministerstvo zahraničí valí zvnějšku i zevnitř, zpochybňuje Tillersonův styl vedení resortu i jeho úsudek a někteří mezinárodněpolitičtí analytici dokonce spekulují, že současný šéf americké diplomacie je možná tím nejslabším ministrem zahraničí v dějinách země, podotýká Rubin. Dodává, že jiní zase píší o prohlubující se nefunkčnosti resortu a Tillersonově příkrosti a nekompetentnosti.
"Ministerstvo zahraničí nemusí fungovat, ale i kdyby Tillersonovo působení zvýraznilo jeho problémy, nefunkčnost ministerstva zahraničí je hluboce zakořeněná a sahá před Trumpovy výstřelky a Tillersonův diskutabilní styl řízení," konstatuje analytik.
Rubin připomíná, že Lawrence Wilkerson, ředitel kanceláře bývalého ministra Colina Powella, byl konspirační teoretik, který se zabýval antisemitskými výkřiky a nyní je členem akademické rady kontroverzního institutu republikánského politika Rona Paula. Také Powellův náměstek Richard Armitage se ze zpětného pohledu jeví jako permanentní škodlivý element v byrokratických bojích mezi ministerstvy zahraničí a obrany, byť zdánlivě nevypouštěl tolik bizarních konspirací jako zmíněný Wilkerson, uvádí expert.
Ministerstvo zahraničí pod vedením Hillary Clintonové zase obklopovalo podezření z korupce, a to především kvůli vazbám ministryně na Clintonovu nadaci, které některé státy poskytovaly dotace, očividně ve víře, že se jim na oplátku může dostat jisté laskavosti, pokračuje odborník. Doplňuje, že Clintonová navíc činila rozhodnutí o tom, kdy a kam bude cestovat, na základě osobních vrtoch, nikoliv strategické potřeby.
"Ministr John Kerry dovedl pochybné cesty do extrému," nebere si servítky bývalý muž z Pentagonu. Odkazuje na Kerryho cestu na Antarktidu, která nemá žádné diplomaty, s nimiž by mohl jednat, tudíž šlo o čistě turistický výlet, očividně za peníze daňových poplatníků. Skutečnost, že Kerry ospravedlňoval rozpočet v řádu milionů dolarů přítomností svého doprovodu, který hovořil o klimatických změnách s tamními vědci, s nimiž mohla jednoduše proběhnout videokonference, podle Rubina naznačuje zcela nefunkční řízení ministrovy kanceláře a celkový kolaps vnitřních kontrolních mechanismů resortu.
Neefektivní diplomacie je širší problém
Clintonová, Kerry, ale i Tillerson se obklopili malým, ale v zásadě neprostupným kruhem spolupracovníků, vysvětluje analytik. Dává také zapravdu kritikům, kteří tvrdí, že se současný ministr zahraničí USA ve své funkci neosvědčil. "Slíbená reforma ministerstva zahraničí není v dohledu, morálka je nízko a americká diplomacie je veskrze neefektivní," míní Rubin.
Neefektivní diplomacii Spojených států nicméně expert označuje jen za širší problém a odraz stavu, kdy ministerstvo zahraničí nenabízí prakticky žádný směr či pobídky pro diplomaty, kteří tudíž nejednají koordinovaně a nesledují společné cíle.
Za poslední půlstoletí americké ministerstvo zahraničí například nikdy neprovedlo na zkušenostech založenou expertizu, která by rozebrala, proč se vysoká diplomacie vůči "darebáckým režimům" většinou zvrhne, poukazuje Rubin. Dodává, že klíčové postavy diplomatického resortu si neuvědomily, že pokračování v dialogu není vždy cestou k ukončení problému a kompromis není pokaždé řešením.
"Ano, kritici mají pravdu: Tillersonovo ministerstvo zahraničí nefunguje," přiznává bývalý pracovník Pentagonu. Domnívá se však, že pokud má být resort dán do pořádku, pak je důležité si uvědomit, že jeho úpadku přihlížela hned celá řada ministrů zahraničí z demokratické i republikánské strany.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
USA (Spojené státy americké) , Rex Tillerson , Hillary Clintonová , John Kerry
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák