Americká diplomacie v troskách? Muž z Pentagonu otevřeně promluvil

Údajné spory mezi Bílým domem a americkým ministerstvem zahraničí tvoří jednu epizodu ničivých bojů, které probíhají uvnitř Trumpovy administrativy, poukazuje bývalý analytik Pentagonu Michael Rubin. V komentáři pro server Commentary Magazine připomíná, že ministr zahraničí Rex Tillerson je prý frustrován vety ohledně výběru svých spolupracovníků ze strany prezidenta, zásahy Trumpových poradců a rodinných příslušníků do sféry tradiční diplomacie a navíc nelibě nese Trumpovy neprofesionální útoky na své kolegy.

Nejslabší ministr v historii USA

Kritika, která se na ministerstvo zahraničí valí zvnějšku i zevnitř, zpochybňuje Tillersonův styl vedení resortu i jeho úsudek a někteří mezinárodněpolitičtí analytici dokonce spekulují, že současný šéf americké diplomacie je možná tím nejslabším ministrem zahraničí v dějinách země, podotýká Rubin. Dodává, že jiní zase píší o prohlubující se nefunkčnosti resortu a Tillersonově příkrosti a nekompetentnosti.  

"Ministerstvo zahraničí nemusí fungovat, ale i kdyby Tillersonovo působení zvýraznilo jeho problémy, nefunkčnost ministerstva zahraničí je hluboce zakořeněná a sahá před Trumpovy výstřelky a Tillersonův diskutabilní styl řízení," konstatuje analytik.

Rubin připomíná, že Lawrence Wilkerson, ředitel kanceláře bývalého ministra Colina Powella, byl konspirační teoretik, který se zabýval antisemitskými výkřiky a nyní je členem akademické rady kontroverzního institutu republikánského politika Rona Paula. Také Powellův náměstek Richard Armitage se ze zpětného pohledu jeví jako permanentní škodlivý element v byrokratických bojích mezi ministerstvy zahraničí a obrany, byť zdánlivě nevypouštěl tolik bizarních konspirací jako zmíněný Wilkerson, uvádí expert.

Ministerstvo zahraničí pod vedením Hillary Clintonové zase obklopovalo podezření z korupce, a to především kvůli vazbám ministryně na Clintonovu nadaci, které některé státy poskytovaly dotace, očividně ve víře, že se jim na oplátku může dostat jisté laskavosti, pokračuje odborník. Doplňuje, že Clintonová navíc činila rozhodnutí o tom, kdy a kam bude cestovat, na základě osobních vrtoch, nikoliv strategické potřeby.  

"Ministr John Kerry dovedl pochybné cesty do extrému," nebere si servítky bývalý muž z Pentagonu. Odkazuje na Kerryho cestu na Antarktidu, která nemá žádné diplomaty, s nimiž by mohl jednat, tudíž šlo o čistě turistický výlet, očividně za peníze daňových poplatníků. Skutečnost, že Kerry ospravedlňoval rozpočet v řádu milionů dolarů přítomností svého doprovodu, který hovořil o klimatických změnách s tamními vědci, s nimiž mohla jednoduše proběhnout videokonference, podle Rubina naznačuje zcela nefunkční řízení ministrovy kanceláře a celkový kolaps vnitřních kontrolních mechanismů resortu.

Neefektivní diplomacie je širší problém

Clintonová, Kerry, ale i Tillerson se obklopili malým, ale v zásadě neprostupným kruhem spolupracovníků, vysvětluje analytik. Dává také zapravdu kritikům, kteří tvrdí, že se současný ministr zahraničí USA ve své funkci neosvědčil. "Slíbená reforma ministerstva zahraničí není v dohledu, morálka je nízko a americká diplomacie je veskrze neefektivní," míní Rubin.    

Neefektivní diplomacii Spojených států nicméně expert označuje jen za širší problém a odraz stavu, kdy ministerstvo zahraničí nenabízí prakticky žádný směr či pobídky pro diplomaty, kteří tudíž nejednají koordinovaně a nesledují společné cíle.

Za poslední půlstoletí americké ministerstvo zahraničí například nikdy neprovedlo na zkušenostech založenou expertizu, která by rozebrala, proč se vysoká diplomacie vůči "darebáckým režimům" většinou zvrhne, poukazuje Rubin. Dodává, že klíčové postavy diplomatického resortu si neuvědomily, že pokračování v dialogu není vždy cestou k ukončení problému a kompromis není pokaždé řešením.     

"Ano, kritici mají pravdu: Tillersonovo ministerstvo zahraničí nefunguje," přiznává bývalý pracovník Pentagonu. Domnívá se však, že pokud má být resort dán do pořádku, pak je důležité si uvědomit, že jeho úpadku přihlížela hned celá řada ministrů zahraničí z demokratické i republikánské strany.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rex Tillerson Hillary Clintonová John Kerry

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy