Hatanga (Guam) - Oznámení severokorejské armády, že připravuje operační plány pro útok na ostrov Guam, přinesl tomuto americkému území v Pacifiku více globální pozornosti, než tomu bylo za desítky let. Čím je tento ostrov tak zajímavý?
Kde Guam leží?
Jde o nejjižnější ostrov souostroví Mariany, který leží v severozápadní části Tichého oceánu. Spadá mezi autonomní ostrovní území Spojených států amerických a jedná se o jedno z pěti amerických teritorií se zavedenou civilní vládou. Jak píše server Business Insider, má zhruba ve velikost města Chicago a v nejužším bodě je široký 6 kilometrů. Leží asi 2,200 kilometrů jihovýchodně od Severní Koreje, je tedy mnohem blíž ke KLDR než samotné Spojené státy. Právě díky jeho blízké vzdálenost k Číně, Japonsku, Filipínám a Korejskému poloostrovem, byl dlouhou dobu nezbytným vlastnictvím americké armády.
Jaký je vztah Guamu a USA?
Guamu se v roce 1565 zmocnilo Španělsko, americkým územím se strov stal v roce 1898 během španělsko-americké války. Japonsko ho za druhé světové války asi dva a půl roku zabavilo. Po 2. světové válce byl v roce 1950 Guam prohlášen autonomním ostrovním územím Spojených států, což zahrnovalo ustanovení guamské civilní vlády a poskytnutí amerického občanství všem obyvatelům ostrova.
Jelikož ale Guam není státem USA, občané USA žijící na ostrově se nemohou účastnit volby amerického prezidenta a guamský zástupce v Kongresu nemá právo hlasovat. Guamští obyvatelé mají ovšem právo volit zástupce politických stran v primárních prezidentských volbách.
Co na ostrově dělá americká armáda?
Spojené státy udržují námořní základnu a pobřežní hlídku na jihu ostrova a leteckou základnu na severu – ta byla silně využívána během války ve Vietnamu. I když armáda zabrala již 30% ostrova, snaží se dál zvyšovat svou přítomnost tím, že do Guamu přemístí tisíce námořníků, kteří v současné době sídlí v japonské Okinawě.
Kvůli ochraně ostrova se na něm nachází Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) , který se používá k sestřelování balistických raket. Minulý měsíc nad se ostrovem dvakrát objevily nadzvukové bombardéry, které odstartovaly z ostrova Guam a přeletěly nad Korejským poloostrovem. Šlo o reakci na dvě severokorejské zkoušky mezikontinentálních balistických raket.
Zatímco lidé z Guamu vyjadřují odpor a nelibosti nad přítomností americké armády, je tato přítomnost důležitá pro ekonomiku ostrova, druhé místo pak v tomto směru hraje cestovní ruch.
Kdo na ostrově žije?
Ostrov byl před asi čtyřmi tisíci lety osídlen předky lidu, který je dnes znám jako Čamoro. Jde o obyvatelé Mikronésie. Národ vznikl míšením původních austronéských obyvatel se Španěly a Filipínci. I dnes je to největší etnické skupina na ostrově, na Guamu žije asi 65 tisíc Čamorů. Celkem pak má ostrov asi 160 000 obyvatel. Jeho hlavním městem je Hagatna a jeho největším městem je Dededo.
Jeho hlavními jazyky jsou angličtina a chamorro. Na ostrově působilo nebo stále ještě působí několik populárních hnutí, které prosazují větší samosprávu nebo dokonce nezávislost ostrova na USA. Tyto skupiny byly aktivní především v 80. letech, některé usilovaly, aby se ostrov přidal k Portoriku.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
USA (Spojené státy americké) , ostrov Guam , Severní Korea (KLDR) , Americká armáda (U.S. ARMY) , Americká armáda (U.S. AIR FORCE)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák