Guam: Čím je zajímavý ostrov, který leží v centru jaderného napětí mezi USA a KLDR?

Hatanga (Guam) - Oznámení severokorejské armády, že připravuje operační plány pro útok na ostrov Guam, přinesl tomuto americkému území v Pacifiku více globální pozornosti, než tomu bylo za desítky let. Čím je tento ostrov tak zajímavý?

Kde Guam leží?

Jde o nejjižnější ostrov souostroví Mariany, který leží v severozápadní části Tichého oceánu. Spadá mezi autonomní ostrovní území Spojených států amerických a jedná se o jedno z pěti amerických teritorií se zavedenou civilní vládou. Jak píše server Business Insider, má zhruba ve velikost města Chicago a v nejužším bodě je široký 6 kilometrů. Leží asi 2,200 kilometrů jihovýchodně od Severní Koreje, je tedy mnohem blíž ke KLDR než samotné Spojené státy. Právě díky jeho blízké vzdálenost k Číně, Japonsku, Filipínám a Korejskému poloostrovem, byl dlouhou dobu nezbytným vlastnictvím americké armády.

Jaký je vztah Guamu a USA?

Guamu se v roce 1565 zmocnilo Španělsko, americkým územím se strov stal v roce 1898 během španělsko-americké války. Japonsko ho za druhé světové války asi dva a půl roku zabavilo. Po 2. světové válce byl v roce 1950 Guam prohlášen autonomním ostrovním územím Spojených států, což zahrnovalo ustanovení guamské civilní vlády a poskytnutí amerického občanství všem obyvatelům ostrova.

Jelikož ale Guam není státem USA, občané USA žijící na ostrově se nemohou účastnit volby amerického prezidenta a guamský zástupce v Kongresu nemá právo hlasovat. Guamští obyvatelé mají ovšem právo volit zástupce politických stran v primárních prezidentských volbách.

Co na ostrově dělá americká armáda?

Spojené státy udržují námořní základnu a pobřežní hlídku na jihu ostrova a leteckou základnu na severu – ta byla silně využívána během války ve Vietnamu. I když armáda zabrala již 30% ostrova, snaží se dál zvyšovat svou přítomnost tím, že do Guamu přemístí tisíce námořníků, kteří v současné době sídlí v japonské Okinawě.

Kvůli ochraně ostrova se na něm nachází Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) , který se používá k sestřelování balistických raket. Minulý měsíc nad se ostrovem dvakrát objevily nadzvukové bombardéry, které odstartovaly z ostrova Guam a přeletěly nad Korejským poloostrovem. Šlo o reakci na dvě severokorejské zkoušky mezikontinentálních balistických raket.

Zatímco lidé z Guamu vyjadřují odpor a nelibosti nad přítomností americké armády, je tato přítomnost důležitá pro ekonomiku ostrova, druhé místo pak v tomto směru hraje cestovní ruch.

Kdo na ostrově žije?

Ostrov byl před asi čtyřmi tisíci lety osídlen předky lidu, který je dnes znám jako Čamoro. Jde o obyvatelé Mikronésie. Národ vznikl míšením původních austronéských obyvatel se Španěly a Filipínci. I dnes je to největší etnické skupina na ostrově, na Guamu žije asi 65 tisíc Čamorů. Celkem pak má ostrov asi 160 000 obyvatel. Jeho hlavním městem je Hagatna a jeho největším městem je Dededo.

Jeho hlavními jazyky jsou angličtina a chamorro. Na ostrově působilo nebo stále ještě působí několik populárních hnutí, které prosazují větší samosprávu nebo dokonce nezávislost ostrova na USA. Tyto skupiny byly aktivní především v 80. letech, některé usilovaly, aby se ostrov přidal k Portoriku.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) ostrov Guam Severní Korea (KLDR) Americká armáda (U.S. ARMY) Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy