Puerto Esperanza - V Paraguayi v noci na pondělí zemřela Ángele, nejstarší vnučka českého cestovatele Alberto Vojtěcha Friče. Její přesný věk nikdo nezná, odhaduje se na 97 let.
Ángela z indiánského kmene Čamakoků, která dostala podle své nezvykle bílé a jemné pleti domorodé jméno Rybí duše, byla nejstarší dcerou Fričovy indiánské dcery Hermíny. Frič má v Paraguayi ještě další tři vnuky, v Česku dva.
Zdravotní komplikace na Ángelu dolehly začátkem loňského roku. Po zánětu slepého střeva jí lékaři slíbili operovat bolák na předloktí. Na operaci čekala zhruba osm měsíců, pečovali o ni příbuzní žijící v hlavním městě Asunción. "Onkologická operace indiánské ženy byla stále oddalována, žadatelů na přijetí do nemocnice je příliš a přednost mají platící," sdělila Yvonna Fričová ze sdružení Checomacoco, které indiánům s českou krví už 12 let pomáhá.
V osudu Ángely se podle Fričové promítla celá historie paraguayských domorodců ve 20. století. V letech 1903-1912, kdy mezi nimi pobýval cestovatel Frič, migrovali svými nedozírnými lovišti a žili jako lovci a sběrači. Do jejich nehostinné a klimaticky velmi obtížné domoviny však postupně pronikali bílí osadníci, zabírali půdu, káceli a vypalovali lesy a území začali zemědělsky využívat. Oplocovali si nabytá území, kde už pro indiány nebylo místo.
Cestovatel A.V. Frič (1882-1944) se s Čamakoky sblížil v roce 1904 při katastrofických povodních na horním toku řeky Paraguay. Zamiloval se do indiánky Černé kachny (Lorai). Narodila se jim dcera Hermína, se kterou se pravděpodobně Frič shledal při své opakované návštěvě Paraguaye a před odjezdem do Evropy ustanovil náčelníka kmene jejím opatrovníkem. Pro nedostupnost oblasti a zdravotní problémy se Frič po roce 1913 už do Chaka nedostal.
Jeho dcera Hermína Frič Ferreira celý život ujišťovala své potomky, že jejich evropská rodina se k nim jednoho dne přihlásí a pomůže jim překonat všechny změny, které do Gran Chaka přinesla civilizace. Fričova česká rodina, kterou založil v roce 1922, se o její existenci dozvěděla až v roce 2000. V březnu 2009 Hermína zemřela.
A. V. Frič byl mužem mnoha profesí, ale především znalcem indiánů a kaktusů. Syn právníka a náměstka pražského primátora odcestoval do Jižní Ameriky za kaktusy v 18 letech. Pronikl do neprozkoumaných území a shromáždil tisíce dokladů indiánských kultur, sestavil slovníky 36 indiánských jazyků a nářečí, zaznamenal mytologii a poznatky o životním způsobu domorodců i kolonistů v paraguayském Gran Chacu, v jižní Brazílii a v argentinské pampě. Indiáni jej pojmenovali Karaí Pukú (česky Dlouhý lovec), doma mu říkali Lovec kaktusů.
Na své druhé cestě Frič prozkoumal a zmapoval pro paraguayskou vládu tok řeky Pilcomayo, což se nepodařilo žádné z mnoha předcházejících vědeckých expedic. Ze své třetí cesty si v roce 1908 přivezl z Ameriky do Prahy nemocného Čamakoka Čerwuiše, aby čeští lékaři zjistili důvod smrtelné nemoci sužující jeho kmen. Čtvrtá cesta začala roku 1909 a Frič během ní dopravil Čerwuiše a patřičné léky Čamakokům. V dalším cestování mu zabránila první světová válka.
Po vzniku Československa se vypravil do Jižní Ameriky jako oficiální pověřenec československé vlády, aby propagoval nově založený stát a získával pro něj obchodní kontakty. Po návratu do vlasti se oženil a narodil se mu syn. U své košířské vily Božínky si založil zahradnictví specializované na kaktusy a ještě třikrát se vypravil do Jižní Ameriky za sběrem rostlin. S indiány z Gran Chaka se už nikdy nesetkal. Zemřel v 62 letech v Praze na následky tetanu.
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 18 minutami

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
před 23 minutami

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu
před 57 minutami

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje
před 1 hodinou

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo
před 1 hodinou

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO
před 1 hodinou

Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Pak bude jednat o míru
před 2 hodinami

Karel III. musel do nemocnice kvůli vedlejším účinkům léčby rakoviny
před 4 hodinami

Počasí se bude na začátku dubna držet jasného trendu
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Požár v Novém Městě nad Metují zasáhl bytový dům. Město pomáhá obyvatelům
včera

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?
včera

Kauza gynekoložky z Líbeznic dostává další rozměr. Stížností je vícero
včera

Česko spustilo opatření kvůli slintavce a kulhavce. Týká se hranic se Slovenskem
včera

Tragickou nehodu v Hurghadě odnesli Rusové. V ponorce zemřelo šest lidí
včera

Policie zasahovala na škole v Pelhřimově. Měl tam být ozbrojený muž
včera

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných
včera

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší
včera

Bouří se Evropa i Čína. Neustoupíme, vzkazují Trumpovi státy
včera

Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko
včera
Petr Fiala hraje o svou politickou kariéru. Dá se očekávat drsná kampaň, říká Brunclík
Politolog Miloš Brunclík z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz hodnotí rozjezd volební kampaně koalice Spolu, její střety s hnutím ANO, roli krajně pravicových stran na české politické scéně a možnou budoucí roztříštěnost Sněmovny.
Zdroj: Jakub Jurek