Zemřela indiánka Ángele, nejstarší vnučka českého cestovatele Friče

Puerto Esperanza - V Paraguayi v noci na pondělí zemřela Ángele, nejstarší vnučka českého cestovatele Alberto Vojtěcha Friče. Její přesný věk nikdo nezná, odhaduje se na 97 let.

Ángela z indiánského kmene Čamakoků, která dostala podle své nezvykle bílé a jemné pleti domorodé jméno Rybí duše, byla nejstarší dcerou Fričovy indiánské dcery Hermíny. Frič má v Paraguayi ještě další tři vnuky, v Česku dva.

Zdravotní komplikace na Ángelu dolehly začátkem loňského roku. Po zánětu slepého střeva jí lékaři slíbili operovat bolák na předloktí. Na operaci čekala zhruba osm měsíců, pečovali o ni příbuzní žijící v hlavním městě Asunción. "Onkologická operace indiánské ženy byla stále oddalována, žadatelů na přijetí do nemocnice je příliš a přednost mají platící," sdělila Yvonna Fričová ze sdružení Checomacoco, které indiánům s českou krví už 12 let pomáhá.

V osudu Ángely se podle Fričové promítla celá historie paraguayských domorodců ve 20. století. V letech 1903-1912, kdy mezi nimi pobýval cestovatel Frič, migrovali svými nedozírnými lovišti a žili jako lovci a sběrači. Do jejich nehostinné a klimaticky velmi obtížné domoviny však postupně pronikali bílí osadníci, zabírali půdu, káceli a vypalovali lesy a území začali zemědělsky využívat. Oplocovali si nabytá území, kde už pro indiány nebylo místo.

Cestovatel A.V. Frič (1882-1944) se s Čamakoky sblížil v roce 1904 při katastrofických povodních na horním toku řeky Paraguay. Zamiloval se do indiánky Černé kachny (Lorai). Narodila se jim dcera Hermína, se kterou se pravděpodobně Frič shledal při své opakované návštěvě Paraguaye a před odjezdem do Evropy ustanovil náčelníka kmene jejím opatrovníkem. Pro nedostupnost oblasti a zdravotní problémy se Frič po roce 1913 už do Chaka nedostal.

Jeho dcera Hermína Frič Ferreira celý život ujišťovala své potomky, že jejich evropská rodina se k nim jednoho dne přihlásí a pomůže jim překonat všechny změny, které do Gran Chaka přinesla civilizace. Fričova česká rodina, kterou založil v roce 1922, se o její existenci dozvěděla až v roce 2000. V březnu 2009 Hermína zemřela.

A. V. Frič byl mužem mnoha profesí, ale především znalcem indiánů a kaktusů. Syn právníka a náměstka pražského primátora odcestoval do Jižní Ameriky za kaktusy v 18 letech. Pronikl do neprozkoumaných území a shromáždil tisíce dokladů indiánských kultur, sestavil slovníky 36 indiánských jazyků a nářečí, zaznamenal mytologii a poznatky o životním způsobu domorodců i kolonistů v paraguayském Gran Chacu, v jižní Brazílii a v argentinské pampě. Indiáni jej pojmenovali Karaí Pukú (česky Dlouhý lovec), doma mu říkali Lovec kaktusů.

Na své druhé cestě Frič prozkoumal a zmapoval pro paraguayskou vládu tok řeky Pilcomayo, což se nepodařilo žádné z mnoha předcházejících vědeckých expedic. Ze své třetí cesty si v roce 1908 přivezl z Ameriky do Prahy nemocného Čamakoka Čerwuiše, aby čeští lékaři zjistili důvod smrtelné nemoci sužující jeho kmen. Čtvrtá cesta začala roku 1909 a Frič během ní dopravil Čerwuiše a patřičné léky Čamakokům. V dalším cestování mu zabránila první světová válka.

Po vzniku Československa se vypravil do Jižní Ameriky jako oficiální pověřenec československé vlády, aby propagoval nově založený stát a získával pro něj obchodní kontakty. Po návratu do vlasti se oženil a narodil se mu syn. U své košířské vily Božínky si založil zahradnictví specializované na kaktusy a ještě třikrát se vypravil do Jižní Ameriky za sběrem rostlin. S indiány z Gran Chaka se už nikdy nesetkal. Zemřel v 62 letech v Praze na následky tetanu.

Ángele (indiánka) Alberto Vojtěch Frič (cestovatel) paraguay úmrtí indiáni

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 46 minutami

Firmy, ilustrační foto

Pokles české ekonomiky očekává v tomto roce 82 procent českých generálních ředitelů

Pokles české ekonomiky očekává v tomto roce 82 procent českých generálních ředitelů, 30 procent dokonce počítá s výrazným propadem. Sedm procent manažerů předpokládá její růst. V růst výnosů vlastní firmy věří 64 procent šéfů, což je nejhorší výsledek za deset let. Vyplývá to z průzkumu PwC CEO Survey, jehož se loni v listopadu a prosinci zúčastnilo 200 generálních ředitelů tuzemských firem.

před 49 minutami

Ilustrační fotografie.

Medvěd v Kopřivnici. Město nabádá občany k opatrnosti

Občas se stává, že se do Česka zatoulá medvěd. V posledních dnech jsou hlášena pozorování šelmy v okolí Kopřivnice v Moravskoslezském kraji. Město je nebere na lehkou váhu, zvlášť z toho důvodu, že medvěda zahlédli i myslivci. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

ČEZ, ilustrační foto

ČEZ odvede letos státu více než 100 miliard korun

Polostátní energetická skupina ČEZ odvede letos státu více než 100 miliard korun. Půjde o kombinaci odvodů z běžných a mimořádných daní či odvodů a výplaty dividendy z loňského zisku. V této souvislosti ČEZ očekává za letošní rok čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 30 až 40 miliard korun. Konečná částka se bude odvíjet především od tržních cen elektřiny. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Ladislav Kříž

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Doprava v zimě, ilustrační foto

Počasí opět působí problémy v dopravě. Na D1 uvízly kamiony

V Česku se po středečním sněžení na některých místech vyjasnilo a teploty klesly pod nula stupňů Celsia, meteorologové varují před náledím. Hlavní silnice jsou podle nich ošetřené, na vedlejších by to ale ráno mohlo klouzat, a to zejména v západní polovině Čech. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) o tom dnes ráno informoval na twitteru. 

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Pohonné hmoty zdražují. Benzin stojí nejvíc za poslední dva měsíce

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

před 2 hodinami

včera

včera

Petr Pavel

Parlamentní schůze k inauguraci prezidenta Pavla proběhne 9. března od 14 hodin

Společná schůze Sněmovny a Senátu k inauguraci prezidenta Petra Pavla se uskuteční 9. března od 14:00. Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to dnes uvedla po schůzce s Pavlem, premiérem Petrem Fialou a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (oba ODS). Inaugurační schůzi bude moci šéfka Sněmovny svolat až koncem února po dovršení lhůt pro soudní přezkum prezidentských voleb.

včera

Jana Černochová

Černochová a Řehka navštívili vojáky v Litvě

Ministryně obrany Jana Černochová dnes navštívila společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou české vojáky v Litvě. Od poloviny ledna jsou na vojenské základně v Rukle nasazeni čeští chemici, kteří mají na starosti chemický a radiační průzkum nebo například dekontaminaci lidí i techniky. Vojáci NATO v Pobaltí působí kvůli obavám východních členů aliance z Ruska.

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou, Vystrčilem a Pekarovou. Plánují jednání každého čtvrt roku

Čtveřice nejvyšších ústavních činitelů by se měla setkávat pravidelně jednou za čtvrt roku, řekl nově zvolený prezident Petr Pavel po dnešním setkání s předsedy obou parlamentních komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a premiérem Petrem Fialou (ODS). Pavel také uvedl, že jeho cílem není dělat samostatnou zahraniční politiku. Nejvyšší ústavní činitelé budou kroky podle něho konzultovat.

včera

Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel očekává, že setkání prezidentů bude iniciovat Zeman

Budoucí prezident Petr Pavel očekává, že mu končící prezident Miloš Zeman nabídne termín pro vzájemné jednání. Nevidí důvod k tomu, aby o setkání zvlášť žádal. Uvedl to dnes po setkání s premiérem a předsedy parlamentních komor. Zeman v neděli novinářům při návštěvě Srbska řekl, že pokud Pavel o schůzku požádá, rád se s ním setká, na což dnes odkázal Zemanův kancléř Vratislav Mynář.

včera

včera

Vladimír Putin

Putin nařídil ministerstvu obrany, aby zastavilo ukrajinské ostřelování ruských hraničících regionů

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil ministerstvu obrany, aby učinilo přítrž ukrajinskému ostřelování ruských regionů hraničících s Ukrajinou. Vyplývá z přepisu jeho projevu na poradě o obnově domů a zničené infrastruktury v příhraničních oblastech. O ostřelování pravidelně informují představitelé západoruské Belgorodské, Brjanské nebo Kurské oblasti. Rusko útoky připisuje ukrajinským silám, ty se k nim ale oficiálně nehlásí a označují je za působení karmy v době, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině.

Aktualizováno včera

FBI

FBI prohledala Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným dokumentům

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) při dnešní prohlídce prázdninového domu prezidenta Joea Bidena nenašel žádné další dokumenty označené jako tajné. Federální vyšetřovatelé si však odnesli "nějaké materiály a ručně psané poznámky" k dalšímu přezkoumání, řekl médiím prezidentův advokát Bob Bauer. Prohlídka byla v pořadí už třetí, kterou FBI provedla v některé z nemovitostí spojených s Bidenem, a trvala zhruba čtyři hodiny.

Aktualizováno včera

včera

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

MPSV chce do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

včera

Lotyšsko a Ukrajina zváží bojkot olympiády, pokud na ni pojedou Rusové

Lotyšsko zváží stejně jako Ukrajina bojkot olympijských her 2024 v Paříži, pokud na ně budou připuštěni ruští a běloruští sportovci. Uvedl to předseda Lotyšského olympijského výboru Žoržs Tikmers.

Zdroj: ČTK

Další zprávy