Guam volá po změně. Mluví o vyhlášení 51. státu nebo nezávislosti

Hagatna – Strach z vojenského konfliktu se Severní Koreou vyvolal na tichomořském ostrově Guam volání po změně politického uspořádání, podle něhož je ostrov takzvaným nezačleněným územím USA s vnitřní samosprávou. Napsala to dnes agentura AP. Na ostrově se hovoří o „dekolonizaci".

Zhruba 160.000 obyvatel Guamu je americkými občany, ale nemají právo volit prezidenta. Krize vyvolala nové kolo diskusí o změně stavu, ale názory na řešení se různí.

Část obyvatel ostrova chce vyhlásit Guam 51. americkým státem, jiní volají po nezávislosti. Ozývají se i hlasy po omezení přítomnosti americké armády, která na ostrově udržuje 7000 mužů a dvě velké vojenské základny. Hlavní dopravní tepna na Guamu se jmenuje Ulice námořní pěchoty. Hlavním zdrojem příjmů je právě armáda, v níž mnozí obyvatelé ostrova hrdě slouží.

V posledních dnech hrozí KLDR Guamu raketovým útokem, diskuse o politickém statusu ostrova se proto opět vyhrotila. „Nevolil jsem prezidenta, nezvolil jsem si tuto válku. A přesto je to tady," prohlásil šéf guamského parlamentu Benjamin Cruz. Guvernér Eddie Calvo vidí v krizi možnost upozornit na nezvyklé vztahy Guamu s domovskou pevninou a dosáhnout možných změn.

Calvo zřídil komisi, která se přípravou změn zabývá. Představa je taková, že občané budou hlasovat, zda jsou pro zachování nynějšího stavu, status 51. státu Unie, nebo pro nezávislost. Lidé budou mít možnost projevit svou vůli, ale poslední slovo bude mít Kongres ve Washingtonu.

Guam je americkým územím od roku 1898 s výjimkou dvouletého období za druhé světové války, kdy byl pod kontrolou Japonska. Má vlastní vládu stejně jako padesátka států USA, má guvernéra a zákonodárný sbor. Obyvatelé neplatí americké daně z příjmu, ale mají právo využívat sociální a zdravotní programy.

Související

Více souvisejících

ostrov Guam USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy