Guam volá po změně. Mluví o vyhlášení 51. státu nebo nezávislosti

Hagatna – Strach z vojenského konfliktu se Severní Koreou vyvolal na tichomořském ostrově Guam volání po změně politického uspořádání, podle něhož je ostrov takzvaným nezačleněným územím USA s vnitřní samosprávou. Napsala to dnes agentura AP. Na ostrově se hovoří o „dekolonizaci".

Zhruba 160.000 obyvatel Guamu je americkými občany, ale nemají právo volit prezidenta. Krize vyvolala nové kolo diskusí o změně stavu, ale názory na řešení se různí.

Část obyvatel ostrova chce vyhlásit Guam 51. americkým státem, jiní volají po nezávislosti. Ozývají se i hlasy po omezení přítomnosti americké armády, která na ostrově udržuje 7000 mužů a dvě velké vojenské základny. Hlavní dopravní tepna na Guamu se jmenuje Ulice námořní pěchoty. Hlavním zdrojem příjmů je právě armáda, v níž mnozí obyvatelé ostrova hrdě slouží.

V posledních dnech hrozí KLDR Guamu raketovým útokem, diskuse o politickém statusu ostrova se proto opět vyhrotila. „Nevolil jsem prezidenta, nezvolil jsem si tuto válku. A přesto je to tady," prohlásil šéf guamského parlamentu Benjamin Cruz. Guvernér Eddie Calvo vidí v krizi možnost upozornit na nezvyklé vztahy Guamu s domovskou pevninou a dosáhnout možných změn.

Calvo zřídil komisi, která se přípravou změn zabývá. Představa je taková, že občané budou hlasovat, zda jsou pro zachování nynějšího stavu, status 51. státu Unie, nebo pro nezávislost. Lidé budou mít možnost projevit svou vůli, ale poslední slovo bude mít Kongres ve Washingtonu.

Guam je americkým územím od roku 1898 s výjimkou dvouletého období za druhé světové války, kdy byl pod kontrolou Japonska. Má vlastní vládu stejně jako padesátka států USA, má guvernéra a zákonodárný sbor. Obyvatelé neplatí americké daně z příjmu, ale mají právo využívat sociální a zdravotní programy.

Související

Více souvisejících

ostrov Guam USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy