USA rozmístily na ostrově Guam bombardéry B-2. Varovný signál pro KLDR?

Washington - Spojené státy rozmístily na ostrově Guam tři strategické bombardéry B-2 schopné nést jaderné zbraně. Jak dlouho na tichomořské základně zůstanou, není známo. USA už tam mají také několik nadzvukových bombardérů B-1.

Stanice Fox News poznamenala, že vyslání strojů B-2, které jsou díky technologii stealth obtížně zjistitelné radary, je jasným silovým signálem určeným pro Severní Koreu.

Jeden stroj B-2 byl naposledy na Guamu loni v říjnu. Na ostrov, kde pobyl několik hodin, přiletěl v rámci cvičné mise z domovské základny v Missouri. Tři bombardéry B-2 pak na Guamu rozmístily USA naposledy v roce 2016.

KLDR a Jižní Korea tento týden zahájily dialog, který je první od konce roku 2015. Americký prezident Donald Trump v této souvislosti ve středu oznámil, že USA po dobu rozhovorů nepodniknou žádnou vojenskou akci, která by diplomatické úsilí ohrozila.

Související

U.S. Air Force F-22 Raptor

Skutečný stav americké armády? Experti nemají pro USA dobré zprávy

Vojenská přehlídka americké armády ku příležitosti Dne nezávislosti podle odborníků z vlivných amerických think-tanků ukazuje její zastaralost. Přehlídku dokonce označili za „roadshow starožitností“. Podle nich si však v současné době, kdy Rusko a Čínu provádí výraznou modernizaci armády, si však USA nemohou dovolit zůstat pozadu.
Northrop Grumman B-2 Spirit, americký víceúčelový strategický bombardér, využívající technologii stealth, díky které může snadno pronikat i nad velmi dobře střežená území. Konstrukce je převážně z uhlíkových kompozitů a je velmi náročná na údržbu. Letoun se ale díky ní omezuje na minimum množství vyzářených či odražených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů.

Jaké zbraně nasadí USA? Muž z Pentagonu nastínil, jak by vypadal úder na Írán

Detaily potenciálního amerického útoku na Írán nejsou z pochopitelných bezpečnostních důvodů dostupné, konstatuje Kris Osborn v komentáři pro server National Interest. Vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu dodává, že výhlídka jistého omezeného úderu ovšem vyvolává otázku, jaké zbraně a technika by se pro takovou misi hodily.

Více souvisejících

bombardér B-2 Americká armáda (U.S. AIR FORCE) ostrov Guam USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Northrop-Grumman B-2 Spirit

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy