Vrátí se "zlatí komunisté"? V USA stoupá podpora levicových hnutí

Praha/Washington - O češtích voličích se často říká, že mají selektivní paměť. Jak jinak si vysvětlit neutuchající podporu komunistické strany. Jenže kdyby se jednalo pauze o generační nostalgii, voličů by muselo za ty roky být mnohem méně. I v tradičně středo-pravicových zemí jako jsou Spojené státy si teď mnozí politologové pokládají otázku, co stále více mladých láká na socialismu.

V roce 1906 napsal německý sociolog Werner Sombart esej "Proč neexistuje socialismus ve Spojených státech?". Snažil se přejít na to, proč USA a jiné industrializované demokracie nevyvinuly žádné významné levicové hnutí.Prezidentský kandidát Bernie Sanders sice s nominací neuspěl, ale přilákal k volbám spoustu mladých. Odborníci si všímali zajímavého fenoménu. Mnoho Sandersových voličů prohlásilo, že jsou sociálními demokraty a ještě větší procento se označilo přímo za socialisty. Až 52% z celkových voličů demokratů (včetně voličů Hilary Clintonové) uvedlo, že mají příznivý postoj k socialismu.Nicméně Sanders nepřivedl mladé k levici, oni se tam pohybují už dlouho. Zatímco za volbami starších může stát již zmiňovaná selektivní paměť, nostalgie, ale i prostý důvod, že mladí se snadněji přizpůsobí, ale starší jsou mnohem častěji nespokojeni. Vzpomínka na mládí, i když jste žili v nepříliš svobodné době, může být krásnější než současná doba, kdy vás trápí různé nemoci a pokles fyzické síly.

V USA neexistují doteď žádné průzkumy o tom, odkud pochází současní socialisté, odborníci ale poukazují na skutečnost, že tady byla znamení předpovídající vzestup levice. Ať už to byla reakce veřejnosti na studie, že 1 procento lidí, označovaných jako elita, vzkvétala na úkor zbylých 99 procent, nebo různé pochody a demonstrace za zvýšení minimální mzdy.Hlavním hybatelem milionů Američanů do socialistického sloupce bývá dysfunkčnost současného amerického kapitalismu. Mladí mají za to, že americký politický systém od dob druhé světové války je již překonaný a mnohdy se ukázal být nefungujícím. Mladé trápí ekonomická zátěž mnohem více než jejich rodiče, mnoho Američanů si bere milionové půjčky na školné a po promoci je musí začít splácet. Bez akademického titulu budou zase velmi znevýhodněni na trhu práce.Je to zejména generační fenomén, myslí si mnoho odborníků. Narození po roce 1989 nezažili studenou válku a socialismus jim nebyl nikdy předhazován jako nepřítel. I když se nyní spousta mladých odklání od pravice a kapitalismu, v USA není stále vhodné prostředí pro vznik oficiálního politického levicového hnutí. Už Werner Sombart tvrdil, že dokud bude působit trh, který dokáže práci uspokojivě odměnit, není prostor pro levici. Americe nahrává taky to, že mnoho přistěhovalců, kteří přišli z chudších a často socialistických zemí, a vytvořili zde dělnickou třídu, potvrzuje, že životní úroveň, kterou zde našli, překonala tu, kterou zanechali. Socialismus je tak podle nich zbytečný.

Související

Více souvisejících

práce socialismus USA (Spojené státy americké) Ekonomika finance

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 55 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy