Moderní upíři. Američané platí tisíce dolarů za transfúze mladé krve

Krev teenagerů pro staré boháče. Zní to jako premisa z béčkového hororu, ale ve skutečnosti jde realitu. Legální obchod na základě představy, že je to lék na omládnutí. Cena za jednu dávku je až 7940 dolarů, asi 175 000 korun. Může něco takového fungovat, nebo je to naprostý nesmysl?

Hned na začátek je potřeba upozornit: Existuje jen velmi málo přesvědčivých důkazů, že krev mladých lidí by zpomalovala stárnutí těch starých. I přesto zřejmě to málo důkazů stačí, aby tajemné organizace dostávali tisíce dolarů od stárnoucích boháčů, kteří si chtějí prodloužit život.

Na fenomén upozornil portál The Sunday Times, který píše, že v některých částech Ameriky je nyní po velká poptávka po mladé krvi. Ustálené spojení, které je však v tomto případě myšlené naprosto doslovně.Už v roce 2016 byla založena společnost Ambrosia, pojmenovaná podle mýtického nápoje, který v řeckých legendách daroval svým konzumentům nesmrtelnost. 

Ambrosia měla za cíl otestovat, zda když dá starším lidem krev mladší generace, dojde k nějaké pozitivní biologické odezvě. Ačkoliv existují nějaké důkazy, že podobný postup má nějaký efekt na myších, pro fungování na lidech má takové prokazování zatím jen velmi slabý základ.

Nedokonalé testování

Společnost Ambrosia se stala terčem kritiky hned od začátku. V testech neexistovala žádná kontrolní skupina a testovací subjekty nemuseli být ani nějak extra staří, minimální věk pro vstup byl 35 let. Dobrovolníci navíc museli zaplatit "vstupné" 8000 dolarů.

Tak či tak, přesně jak by se dalo očekávat, našlo se celkem dost lidí, kteří "zbytečné" tisíce dolarů doma našli. Účastníků nakonec bylo kolem 100 a od té doby dostávali své dávky. Krev pochází z registrovaných krevních bank a je jisté, že peníze zaplacené za vstup alespoň částečně dodávku krve finančně pokrývají.

Autoři testů jsou si jistí pozitivními výsledky

Zakladatel celého projektu lékař Jesse Karmazin v rozhovorech z reportéry tvrdil, že jeho metoda má veliký úspěch. Doslova prohlásil, že je to „jako plastická operace zevnitř,“ což zní trošku děsivě. V podobném duchu dodal, že není jedním z lidí, kteří by byli přesvědčení, že tato metoda povede k nesmrtelnosti - zároveň je to podle něj ale k tomuto odvěkému snu lidstva velmi blízko. „Mohlo by to pomoci zlepšit věci jako je diabetes, funkce srdce či paměť. To všechno jsou věci, které souvisí se stářím,“ uvedl Karmazin

Tak či tak je jasné, že takto fantastické tvrzení požaduje i stejně fantastické důkazy. Do té doby to bude v očích vědecké komunity jen podivný pokus o moderní vampirismus, který někdo zabalil do hezkého PR.

Související

Odběr krve, ilustrační fotografie.

Světový den dárců krve. Kdo stál u počátků dárcovství?

Od roku 2004 je 14. červen Světovým dnem dárců krve. V tento den se roku 1868 (tedy přesně před 155 lety) narodil Karl Landsteiner, významný rakouský lékař a vědec, který se proslavil objevením Rh faktoru v krvi. Za svůj přínos v oboru medicíny a fyziologie byl vyznamenán Nobelovou cenou. U počátků dárcovství krve stáli i další odborníci, například Čech Jan Janský, od jehož narození letos uplynulo 150 let. 
Ilustrační fotografie.

Vědci objevili protein, který by mohl být ukazatelem cukrovky či rakoviny

Lékaři v krvi identifikovali protein, o němž se domnívají, že by mohl sloužit jako včasné varovné znamení pro pacienty, které ohrožuje riziko cukrovky a úmrtí na rakovinu. Lidé s nejvyššími hladinami takzvaného prostasinu mají dvakrát vyšší pravděpodobnost cukrovky a o 43 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian.

Více souvisejících

krev USA (Spojené státy americké) Lidé společnost

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 59 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy