Moderní upíři. Američané platí tisíce dolarů za transfúze mladé krve

Krev teenagerů pro staré boháče. Zní to jako premisa z béčkového hororu, ale ve skutečnosti jde realitu. Legální obchod na základě představy, že je to lék na omládnutí. Cena za jednu dávku je až 7940 dolarů, asi 175 000 korun. Může něco takového fungovat, nebo je to naprostý nesmysl?

Hned na začátek je potřeba upozornit: Existuje jen velmi málo přesvědčivých důkazů, že krev mladých lidí by zpomalovala stárnutí těch starých. I přesto zřejmě to málo důkazů stačí, aby tajemné organizace dostávali tisíce dolarů od stárnoucích boháčů, kteří si chtějí prodloužit život.

Na fenomén upozornil portál The Sunday Times, který píše, že v některých částech Ameriky je nyní po velká poptávka po mladé krvi. Ustálené spojení, které je však v tomto případě myšlené naprosto doslovně.Už v roce 2016 byla založena společnost Ambrosia, pojmenovaná podle mýtického nápoje, který v řeckých legendách daroval svým konzumentům nesmrtelnost. 

Ambrosia měla za cíl otestovat, zda když dá starším lidem krev mladší generace, dojde k nějaké pozitivní biologické odezvě. Ačkoliv existují nějaké důkazy, že podobný postup má nějaký efekt na myších, pro fungování na lidech má takové prokazování zatím jen velmi slabý základ.

Nedokonalé testování

Společnost Ambrosia se stala terčem kritiky hned od začátku. V testech neexistovala žádná kontrolní skupina a testovací subjekty nemuseli být ani nějak extra staří, minimální věk pro vstup byl 35 let. Dobrovolníci navíc museli zaplatit "vstupné" 8000 dolarů.

Tak či tak, přesně jak by se dalo očekávat, našlo se celkem dost lidí, kteří "zbytečné" tisíce dolarů doma našli. Účastníků nakonec bylo kolem 100 a od té doby dostávali své dávky. Krev pochází z registrovaných krevních bank a je jisté, že peníze zaplacené za vstup alespoň částečně dodávku krve finančně pokrývají.

Autoři testů jsou si jistí pozitivními výsledky

Zakladatel celého projektu lékař Jesse Karmazin v rozhovorech z reportéry tvrdil, že jeho metoda má veliký úspěch. Doslova prohlásil, že je to „jako plastická operace zevnitř,“ což zní trošku děsivě. V podobném duchu dodal, že není jedním z lidí, kteří by byli přesvědčení, že tato metoda povede k nesmrtelnosti - zároveň je to podle něj ale k tomuto odvěkému snu lidstva velmi blízko. „Mohlo by to pomoci zlepšit věci jako je diabetes, funkce srdce či paměť. To všechno jsou věci, které souvisí se stářím,“ uvedl Karmazin

Tak či tak je jasné, že takto fantastické tvrzení požaduje i stejně fantastické důkazy. Do té doby to bude v očích vědecké komunity jen podivný pokus o moderní vampirismus, který někdo zabalil do hezkého PR.

Související

Odběr krve, ilustrační fotografie.

Světový den dárců krve. Kdo stál u počátků dárcovství?

Od roku 2004 je 14. červen Světovým dnem dárců krve. V tento den se roku 1868 (tedy přesně před 155 lety) narodil Karl Landsteiner, významný rakouský lékař a vědec, který se proslavil objevením Rh faktoru v krvi. Za svůj přínos v oboru medicíny a fyziologie byl vyznamenán Nobelovou cenou. U počátků dárcovství krve stáli i další odborníci, například Čech Jan Janský, od jehož narození letos uplynulo 150 let. 
Ilustrační fotografie.

Vědci objevili protein, který by mohl být ukazatelem cukrovky či rakoviny

Lékaři v krvi identifikovali protein, o němž se domnívají, že by mohl sloužit jako včasné varovné znamení pro pacienty, které ohrožuje riziko cukrovky a úmrtí na rakovinu. Lidé s nejvyššími hladinami takzvaného prostasinu mají dvakrát vyšší pravděpodobnost cukrovky a o 43 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian.

Více souvisejících

krev USA (Spojené státy americké) Lidé společnost

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy