20 let od 11. září: Zájem konspirátorů se přenesl na covid-19

Pro Heather Bauerovou je výročí útoků z 11. září o něčem jiném než o pádu dvojčat v New Yorku, zející díře v Pentagonu nebo vraku letadla na poli v Pensylvánii. Tato Američanka je přesvědčená, že za atentáty stály Spojené státy, nikoli teroristická organizace Al-Káida. Tato konspirační teorie se bude spolu s dalšími ozývat na různých událostech ke 20. výročí útoků z 11. září, napsala agentura AFP.

"Zpochybňuji absolutně všechno a zajímalo by mě, co je pravdy na všem, co nám bylo řečeno o historii," říká hospodyně ze severoamerického Wisconsinu, která rovněž věří, že covid-19 neexistuje.

Bauerová, které bylo v době útoků čtrnáct let, věřila "oficiální" verzi, dokud se nezačala zajímat o konspirační teorie hnutí QAnon. Od té doby si myslí, že útoky byly řízeny, aby ospravedlnily válku s Irákem, kterou Spojené státy zahájily v roce 2003. Je členkou takzvaného 9/11 Truth Movement (hnutí za pravdu o 11. září), které neúnavně rozebírá "důkazy" na sociálních sítích, podle kterých dvojčata spadla po odpálení bomby, nikoli po nárazu dvou letadel. Jedním z častých tvrzení je například to, že letecké palivo nemohlo roztavit ocelové nosníky nebo že za úhledným pádem věží je výbuch bomby. Obvinění, která byla za posledních 20 let rozpracována do nejmenších detailů, pravidelně vyvrací novináři i dokumentaristé.

Příznivci konspiračních teorií organizují k příležitosti 20. výročí několik debat s veřejností, které se budou týkat i původu koronaviru a proticovidových vakcín. V kalifornském Oaklandu se bude konat 17. ročník filmového festivalu za pravdu o 11. září. Organizátoři budou promítat i dva filmy o pandemii včetně snímku Plandemic (Plándemie), který je plný vyvrácených dezinformací o covidu-19.

"Je tolik věcí, které chceme probrat, a máme jen osm hodin," řekla organizátorka festivalu Carol Brouilletová, která rovněž založila pobočku hnutí za pravdu o 11. září na severu Kalifornie. O materiál nebude nouze. Jeden z hostů Ken Jenkins produkoval podle oficiálních stránek festivalu desítky filmů o atentátech z 11. září.

Konspirační teorie o 11. září jsou mezi prvními dezinformacemi, které těžily z internetu a rozšířily se mnohem rychleji než ty starší, například o zavraždění prezidenta Kennedyho nebo o údajně falešné stopě Neila Armstronga na Měsíci.

"Amerika je pozoruhodně konspirační země," řekl novinář Garrett Graff, který na toto téma napsal knihu. Lidé, kteří konspiracím věří, získávají díky internetu více následovníků. "Tyto teorie se zrodily ve chvíli, kdy média jako YouTube umožnily lidem propagovat své myšlenky stále přesvědčivějším způsobem," uvedl Graff.

Konferenci k 11. září uspořádá i výbor právníků pro vyšetřování 11. září. Na akci se bude rovněž debatovat o pandemii covidu-19. Událost nese název "Od antraxu z 11. září k pandemii", který odkazuje k dopisům s jedovatou látkou zaslaným po 11. září novinářům a politikům.

Podle advokáta Micka Harrisona, který je členem výboru, je spojitost mezi antraxem a covidem jasná. "Jelikož jsme zkoumali historii vývoje biologických zbraní v USA, zejména antraxu, nyní se obáváme, že v této zemi existuje přetrvávající problém s používáním biologických zbraní," uvedl právník z Indiany.

Bauerová i Harrison považují boj proti oficiální verzi za svou občanskou povinnost. „Snažím se tuto zemi zlepšit tím, že její vláda bude demokratičtější, odpovědnější a transparentnější,“ řekl Harrison. "V tomto ohledu je 11. září velkým problémem, protože stále neznáme pravdu o tom, co se stalo," dodal.

Rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena odtajnit vyšetřovací spisy k atentátům z 11. září a možné roli Saúdské Arábie pochybnosti možná rozptýlí... nebo znovu vyvolá konspirační teorie.

Související

Více souvisejících

11. září 2001 Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Boj proti dezinformacím a fake news Konspirační teorie

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy