20 let od 11. září: Zájem konspirátorů se přenesl na covid-19

Pro Heather Bauerovou je výročí útoků z 11. září o něčem jiném než o pádu dvojčat v New Yorku, zející díře v Pentagonu nebo vraku letadla na poli v Pensylvánii. Tato Američanka je přesvědčená, že za atentáty stály Spojené státy, nikoli teroristická organizace Al-Káida. Tato konspirační teorie se bude spolu s dalšími ozývat na různých událostech ke 20. výročí útoků z 11. září, napsala agentura AFP.

"Zpochybňuji absolutně všechno a zajímalo by mě, co je pravdy na všem, co nám bylo řečeno o historii," říká hospodyně ze severoamerického Wisconsinu, která rovněž věří, že covid-19 neexistuje.

Bauerová, které bylo v době útoků čtrnáct let, věřila "oficiální" verzi, dokud se nezačala zajímat o konspirační teorie hnutí QAnon. Od té doby si myslí, že útoky byly řízeny, aby ospravedlnily válku s Irákem, kterou Spojené státy zahájily v roce 2003. Je členkou takzvaného 9/11 Truth Movement (hnutí za pravdu o 11. září), které neúnavně rozebírá "důkazy" na sociálních sítích, podle kterých dvojčata spadla po odpálení bomby, nikoli po nárazu dvou letadel. Jedním z častých tvrzení je například to, že letecké palivo nemohlo roztavit ocelové nosníky nebo že za úhledným pádem věží je výbuch bomby. Obvinění, která byla za posledních 20 let rozpracována do nejmenších detailů, pravidelně vyvrací novináři i dokumentaristé.

Příznivci konspiračních teorií organizují k příležitosti 20. výročí několik debat s veřejností, které se budou týkat i původu koronaviru a proticovidových vakcín. V kalifornském Oaklandu se bude konat 17. ročník filmového festivalu za pravdu o 11. září. Organizátoři budou promítat i dva filmy o pandemii včetně snímku Plandemic (Plándemie), který je plný vyvrácených dezinformací o covidu-19.

"Je tolik věcí, které chceme probrat, a máme jen osm hodin," řekla organizátorka festivalu Carol Brouilletová, která rovněž založila pobočku hnutí za pravdu o 11. září na severu Kalifornie. O materiál nebude nouze. Jeden z hostů Ken Jenkins produkoval podle oficiálních stránek festivalu desítky filmů o atentátech z 11. září.

Konspirační teorie o 11. září jsou mezi prvními dezinformacemi, které těžily z internetu a rozšířily se mnohem rychleji než ty starší, například o zavraždění prezidenta Kennedyho nebo o údajně falešné stopě Neila Armstronga na Měsíci.

"Amerika je pozoruhodně konspirační země," řekl novinář Garrett Graff, který na toto téma napsal knihu. Lidé, kteří konspiracím věří, získávají díky internetu více následovníků. "Tyto teorie se zrodily ve chvíli, kdy média jako YouTube umožnily lidem propagovat své myšlenky stále přesvědčivějším způsobem," uvedl Graff.

Konferenci k 11. září uspořádá i výbor právníků pro vyšetřování 11. září. Na akci se bude rovněž debatovat o pandemii covidu-19. Událost nese název "Od antraxu z 11. září k pandemii", který odkazuje k dopisům s jedovatou látkou zaslaným po 11. září novinářům a politikům.

Podle advokáta Micka Harrisona, který je členem výboru, je spojitost mezi antraxem a covidem jasná. "Jelikož jsme zkoumali historii vývoje biologických zbraní v USA, zejména antraxu, nyní se obáváme, že v této zemi existuje přetrvávající problém s používáním biologických zbraní," uvedl právník z Indiany.

Bauerová i Harrison považují boj proti oficiální verzi za svou občanskou povinnost. „Snažím se tuto zemi zlepšit tím, že její vláda bude demokratičtější, odpovědnější a transparentnější,“ řekl Harrison. "V tomto ohledu je 11. září velkým problémem, protože stále neznáme pravdu o tom, co se stalo," dodal.

Rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena odtajnit vyšetřovací spisy k atentátům z 11. září a možné roli Saúdské Arábie pochybnosti možná rozptýlí... nebo znovu vyvolá konspirační teorie.

Související

Více souvisejících

11. září 2001 Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Boj proti dezinformacím a fake news Konspirační teorie

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 43 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy