Zvládne Trump reformaci OSN? Organizaci ohrožuje složitá byrokracie

New York - Prezident Donald Trump bude v pondělí hostit mítink v sídle OSN, které se zúčastnit všechny významné hlavy států celého světa. Na hlavním programu bude zapeklitá otázka - jak zreformovat Organizaci spojených národů tak, aby neztratila na vlivu a prestiže.

Účel OSN se nezměnil od roku 1945, kdy byla podepsána Charta OSN. Do letošního roku má organizace 193 signatářů, což z ní dělá nejvýznamnější světovou instituci. Členské státy se zavázaly k vylepšení bezpečnosti - jak ve svých zemích, tak i celosvětově, dodržování lidských práv, humanitární pomoci a udržitelnému rozvoji. Jenže fungování OSN v průběhu let podlehlo byrokratickému zatěžování a v dnešní době rezoluce organizace už nevyřeší žádné konflikty, naopak se stává nesmírně neefektivním.

António Guterres, devátý generální tajemník OSN při nástupu do úřadu sliboval zlepšení a navrácení důležitosti instituce. V lednu 2017 sliboval, že organizace bude transparentnější, integrovanější a členské státy se na ni budou moci spolehnout. Jenže během několika měsíců úřadování se mu toho ještě příliš nepodařilo zrealizovat a pondělní jednání by mělo rozhodnout o budoucím směřování OSN.

Největším problémem organizace je to, že co stát, ten sleduje jiné zájmy. Obecně je jen málo věcí, na kterých se země můžou shodnout. Spojené státy a spojenci by rádi zvýšili účinnost organizace, ale zároveň nejsou ochotní přijmout rozhodnutí ohledně snížení odpadů, protože tyto kroky jsou velmi nepopulární v rozvojových státech, které by svými hlasy mohly rozhodnout o (ne)přijetí potřebných rezolucí.

Rada bezpečnosti má 5 stálých členů - USA, Francie, Velká Británie, Rusko a Čína, přičemž každá z velmocí má jiné priority. Spojené státy by chtěly mezi stále členy dostat nově i Japonsko, které dlouhodobě platí za jejich spojence, ale Čína je vzhledem k historickým konfliktům proti, Rusko nesouhlasí zase s tím, aby se moc ještě více rozdělovala. Z evropských států má ambice i Německo, které pokud se stane stálým členem, dá se to samé úsilí očekávat i od Itálie.

Spojené státy přispívají ze všech zemí nejvíce do finančního rozpočtu OSN a chtěly by uplatnit úsporná nařízení v administrativě. Ostatní státy se však obávají ztráty vlivu a na šetření nepřistoupí. Co se však stane, pokud se OSN úspěšně nezrenovuje? Už teď je vidět, jak veškerá jednání trvají velmi dlouho a vyžadují vysoké náklady ještě předtím, než se státy dohodnou na rozhodnutí. Mnoho kritiků se obává, že OSN není schopno držet krok s novodobými problémy.

Dalším problémem je i roztříštěnost členů. Každá země má svoje vlastní priority a OSN už není ucelenou organizací, která má garantovat světový mír. Zásadní otázkou tak zůstává, zda má instituce ještě pořád význam. Odpověď je zatím ano, ale čím víc se bude struktura a vliv rozpadat, tím víc bude OSN ztracená.

Související

OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.
OSN

Rusko organizovaně mučí civilisty, potvrdila OSN. Situace je horší, než se myslelo

Organizací spojených národů podporovaní experti ve čtvrtek potvrdili, že mučení ukrajinských civilistů a válečných zajatců ruskými silami představuje zločin proti lidskosti. Podle šéfa nezávislé komise pro vyšetřování porušování lidských práv na Ukrajině, Nora Erika Mseho, panel již dříve označil rozšířené a systematické používání mučení za válečný zločin. Nyní ale došel k závěru, že jde o zločin s ještě širšími důsledky.

Více souvisejících

OSN reformy

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 58 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy