Zvládne Trump reformaci OSN? Organizaci ohrožuje složitá byrokracie

New York - Prezident Donald Trump bude v pondělí hostit mítink v sídle OSN, které se zúčastnit všechny významné hlavy států celého světa. Na hlavním programu bude zapeklitá otázka - jak zreformovat Organizaci spojených národů tak, aby neztratila na vlivu a prestiže.

Účel OSN se nezměnil od roku 1945, kdy byla podepsána Charta OSN. Do letošního roku má organizace 193 signatářů, což z ní dělá nejvýznamnější světovou instituci. Členské státy se zavázaly k vylepšení bezpečnosti - jak ve svých zemích, tak i celosvětově, dodržování lidských práv, humanitární pomoci a udržitelnému rozvoji. Jenže fungování OSN v průběhu let podlehlo byrokratickému zatěžování a v dnešní době rezoluce organizace už nevyřeší žádné konflikty, naopak se stává nesmírně neefektivním.

António Guterres, devátý generální tajemník OSN při nástupu do úřadu sliboval zlepšení a navrácení důležitosti instituce. V lednu 2017 sliboval, že organizace bude transparentnější, integrovanější a členské státy se na ni budou moci spolehnout. Jenže během několika měsíců úřadování se mu toho ještě příliš nepodařilo zrealizovat a pondělní jednání by mělo rozhodnout o budoucím směřování OSN.

Největším problémem organizace je to, že co stát, ten sleduje jiné zájmy. Obecně je jen málo věcí, na kterých se země můžou shodnout. Spojené státy a spojenci by rádi zvýšili účinnost organizace, ale zároveň nejsou ochotní přijmout rozhodnutí ohledně snížení odpadů, protože tyto kroky jsou velmi nepopulární v rozvojových státech, které by svými hlasy mohly rozhodnout o (ne)přijetí potřebných rezolucí.

Rada bezpečnosti má 5 stálých členů - USA, Francie, Velká Británie, Rusko a Čína, přičemž každá z velmocí má jiné priority. Spojené státy by chtěly mezi stále členy dostat nově i Japonsko, které dlouhodobě platí za jejich spojence, ale Čína je vzhledem k historickým konfliktům proti, Rusko nesouhlasí zase s tím, aby se moc ještě více rozdělovala. Z evropských států má ambice i Německo, které pokud se stane stálým členem, dá se to samé úsilí očekávat i od Itálie.

Spojené státy přispívají ze všech zemí nejvíce do finančního rozpočtu OSN a chtěly by uplatnit úsporná nařízení v administrativě. Ostatní státy se však obávají ztráty vlivu a na šetření nepřistoupí. Co se však stane, pokud se OSN úspěšně nezrenovuje? Už teď je vidět, jak veškerá jednání trvají velmi dlouho a vyžadují vysoké náklady ještě předtím, než se státy dohodnou na rozhodnutí. Mnoho kritiků se obává, že OSN není schopno držet krok s novodobými problémy.

Dalším problémem je i roztříštěnost členů. Každá země má svoje vlastní priority a OSN už není ucelenou organizací, která má garantovat světový mír. Zásadní otázkou tak zůstává, zda má instituce ještě pořád význam. Odpověď je zatím ano, ale čím víc se bude struktura a vliv rozpadat, tím víc bude OSN ztracená.

Související

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

Více souvisejících

OSN reformy

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Tragická nehoda na D1. Havaroval tahač s tankem, zemřela jedna osoba

Tragická dopravní nehoda se v sobotu dopoledne stala na dálnici D1 v Moravskoslezském kraji. Ve směru do Polska se srazilo několik vozidel včetně tahače, který převážel tank. Jeden člověk nepřežil, na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy