FBI odhalila nový typ terorismu. Snesla se na ní vlna kritiky

Washington - V případě USA se mluví převážně o dvou typech teroristů – islámských teroristech a tzv. bílých teroristech, tj. osobách páchajících teroristické činy ve jménu rasistické ideologie, o kterých se začalo mluvit zvláště v souvislosti s útokem autem v Charlottesville. FBI však varuje před další skupinou – taktéž spojenou s barvou pleti – jenž má potenciál se stát nebezpečnou domácí hrozbou. Jedná se o tzv. extrémisty černé identity (black identity extremists – BIE).

Podle zprávy FBI, získané magazínem Foreign Policy, je velmi pravděpodobné, že negativní vnímání policejní brutality, jenž má být na základě rasistických představ uplatňována proti afroamerické části obyvatelstva USA, může být využito extremisty černé identity k odvetným, násilným akcím proti policejním složkám.

Zastřelení Michaela Browna v americkém Fergusonu v srpnu 2014 byla takovým katalyzátorem rozšířeného hněvu a násilí, které bylo ještě posíleno zprávami o údajných násilnostech na protestujících ze strany policie. V roce 2017 bylo policií doposud zabito zhruba 748 lidí, včetně nejméně 168 Američanů černé pleti.

Zpráva FBI uvádí šest případů násilí spojeného s BIE – přičemž vylučuje násilí proti policistům vyskytují se v rámci jejich běžných povinností. Jedním z těchto případů je střelba na 11 policistů v Dallasu z července 2016. Střelec Micah Johnson byl údajně rozhněván policejním násilím. „Na základě Johnsonových deníkových záznamů a výpovědí u policie se zdá, že byl ovlivněn ideologií BIE," uvádí zpráva FBI.

Tento útok se uskutečnil v rámci protestů tzv. Black Lives Matter hnutí (Na černých životech záleží – BLM). FBI toho hnutí nejmenuje a nedává vazbu mezi něj a BIE, samotní aktivisté BLM však vyjadřují určité obavy z sledování, kterému mají být ze strany FBI vystavěni. Aktivista spojený s BLM hnutím, DeRay McKesson, tvrdí, že existuje dlouhá tradice, kdy FBI je speciálně zaměřena na černošské aktivisty a není proto žádným překvapením, že FBI vyjadřuje podobné obavy.

Problematický termín

Zpráva FBI, vydaná devět dní před útokem v Charlottesville, je první, která používá výrazu BIE k označení určitého potenciálně teroristického hnutí. Foreign Policy nalezl pouhých pět odkazů na termín ve vyhledávání Google; všechny se týkaly policejních dokumentů o domácím terorismu z posledních dvou měsíců. Jedním z těchto online odkazů je školení o vymáhání práva při identifikaci „domácích teroristických skupin a kriminálně podvratných subkultur, s nimiž se každodenně setkávají odborníci na vymáhání práva."

Podle některých bývalých vládních úředníků, členů FBI a právních expertů žádné takové hnutí neexistuje a dle nich je otázkou, zda se nejedná o uměle vytvořený termín vytvořený v rámci politicky motivovaného úsilí najít rovnocennou hrozbu vůči bílých extremistům. „Jedná se o nové zastřešující označení, které nemá žádný základ," uvedl bývalý starší protiteroristický úředník.

FBI se dle těchto znalců snaží spojit rozmanité skupiny do jednoho celku, sdílejícího stejnou radikální ideologii. Vyčítají FBI, že spíše než na širší ideologické spojnici staví zprávu na rasovém základě. Obava z BIE tak nevyplývá ani tak z obav ze společného extremistického myšlení jako z z obav černé rasy, domnívají se někteří z těchto bývalých úředníků a jako MckEsson též poukazují za dlouholeté vnímání černých aktivistů ze strany FBI jako potencionálních radikálů.

Dokonce i ti z těchto bývalých úředníků, kteří považují obavy vlády ohledně černošských separatistů za legitimní, se bránily tomuto výrazu a poukazovali na to, že hrozba jednotlivců nebo skupin, které chtějí založit vlastní vlast jako je tomu u některých radikálnějších černošských hnutí, je mnohem méně závažná než ta, kterou představuje krajní pravice.

FBI se odmítla vyjádřit k samotné zprávě a nereagovala na konkrétní otázky, avšak v emailovém úřad bránil sledování extrémistů černé identity s dodatkem, že „FBI nemůže zahájit vyšetřování založené pouze na rasovém, etnickém, národním původu, náboženství nebo uplatňování práv Prvního dodatku.“

David Garrow, historik, který napsal biografii Martina Luthera Kinga, varuje před tím, číst zprávu jako důkaz jakési rasistické konspirace ze strany FBI. Dle něj všechny bezpečností služby hledají spojující ideologické téma rozmanitých typů zločinnosti, jejichž pachatelé však pouze využívají rozmanitých ideologických proudů k ospravedlnění vlastních činů. Garrow, který sám zkoumal množství zpráv FBI pro svou bibliografii, tvrdí, že FBI je v mnoha případech „bezradná“ a že tomu může být i tentokrát. 

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus DeRay Mckesson (černošský aktivista) černoši FBI

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy