V Uruguayi ze zřítilo letadlo při akci k výročí neštěstí v Andách

Montevideo - Uruguayští záchranáři pátrají po muži z malého letadla, které se zřítilo do moře během vzpomínkové akce pořádané u příležitosti nadcházejícího 45. výročí havárie letounu s uruguayskými ragbisty v chilských Andách.

Pilot stroje se dostal do bezpečí, známý chilský lékař, který s ním v malém stroji letěl, je nezvěstný, informovala dnes uruguayský list El País.

Jednomotorový letoun Piper J-3 se zřítil zhruba dvě stě metrů od břehu nedaleko Montevidea. Před neštěstím se pilot, který se zachránil, i nezvěstný kopilot účastnili akce připomínající známou leteckou havárii z roku 1972. Roberto Canessa, jeden z přeživších tohoto neštěstí, nedělnímu pádu letounu do moře přihlížel.

Na záběrech z místa nedělní nehody je vidět jen žlutý ocas havarovaného letadla, který vyčnívá z moře. Nezvěstným kopilotem je podle uruguayského listu El País Fernando González Foretic, který pracoval jako lékař chilského ragbyového týmu.

González Foretic se účastnil letošní akce, na které si lidé každoročně připomínají leteckou havárii z roku 1972. Letadlo s uruguayskými ragbisty a jejich rodinnými příslušníky, kteří měli namířeno na zápas do Chile, se 13. října před 45 lety zřítilo nad pustou částí And na argentinsko-chilském pomezí asi 4200 metrů nad mořem.

Dvanáct lidí tehdy zemřelo hned při nárazu, šest pak v následujících několika dnech, osm členů osádky letadla včetně poslední z pěti žen na palubě později zavalila lavina a další tři zahynuli kvůli vyčerpání. Přeživší byli nuceni pojídat maso zemřelých. Dvěma cestujícím havarovaného letadla se nakonec po deseti dnech cesty podařilo dorazit do Chile, kde zalarmovali úřady. Návrat přeživších do civilizace byl senzací.

Související

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

Více souvisejících

Letecké nehody Uruguay

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy