Připravuje Islámský stát další 11. září? Plánují velké výbuchy i únosy letadel, varuje ministryně

Washington/Londýn - Nejhorší teroristický útok v historii Spojených států by se mohl opakovat, tvrdí ministryně vnitřní bezpečnosti Elaine Duke. Politička varuje, že útoky noži a dodávkami mají pouze udržet členy organizace v bdělosti a naopak finanční pohyb naznačuje, že chystají mnohem větší a horší útoky, které by měli zahrnovat i únosy civilních letadel.

Elaine Duke během proslovu na ambasádě v Londýně naznačila, že tajné služby mají podezření, že džihádisté Islámského státu i dalších teroristických skupin plánují únosy komerčních letadel, aby způsobili co největší ztráty na životech civilistů. Podle ministryně je současná porážka Islámského státu na území Sýrie a Iráku jen prozatímní, skupina se soustřeďuje na největší útok za hranicemi svého území.

Politička tvrdí, že i přes ztrátu území jsou finanční toky z a do IS stále velmi aktivní. Mimo to musí čas od času způsobit ve světě i nějaký útok, který odvrátí pozornost nepřátel a zároveň připomene vzdáleným členům, že mají zůstat aktivní. "Jejich cílem je zasévat chaos a strach, k tomu jim pomáhají útoky noži a dodávkami, ale to neznamená, že vzdali únosy letadel," tvrdí Duke.

Ministryně taky připomněla, že pokusy zneškodnit letadlo za pomocí baterií v přenosných počítačích, jsou jen příklady všech metod, které mají k dispozici. K tomu jim pomáhají i snahy o volný pohyb zboží a lidí, proto by jednotlivé státy měli zpřísnit kontroly na letištích a hranicích. Zároveň taky řekla, že teroristé se stávají čím dál, tím kreativnější.

"Samozřejmě pracujeme na několika plánech, které jsem ovšem tajné, nechceme ponechat nic náhodě a musíme být na útoky připravení," odpověděla na dotaz novináře, zda se Spojené státy snaží s ohrožením nějak bojovat. Sama Duke tvrdila, že hrozba útoků na území USA je mimořádně vysoká.

Kromě únosů letadel by si státy měly dávat pozor zejména na extrémistickou propagandu, která nabádá islámské občany, aby podnikli útoky ve svých státech. Právě nebezpečí IS tak neleží jen na území Blízkého východu, ale hlavně na internetu, kde se vám může zradikalizovat kdekdo z pohodlí gauče v obývacím pokoji.

Během útoku al-Kájdy 9. září 2001 teroristé unesli čtyři civilní letadla, se dvěma narazili s nimi do "Dvojčat" - dvojice nejvyšších mrakodrapů Světového obchodního centra, což byl newyorský komplex sedmi kancelářských budov, který byl dominantou čtvrti Manhattan. Třetí letadlo útočila na Pentagon a čtvrtý nejspíš na Bílý dům nebo Kapitol, ale zřítilo se po souboji mezi teroristy a pasažéry letadla poblíž města Shanksville v Pensylvánii. Při útocích celkem zemřelo 2996 lidí včetně 19 únosců. Až na 55 vojáků ze 125 obětí, které zemřely v Pentagonu, byli oběťmi civilisté, pocházející celkem z 90 zemí.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus 11. září 2001

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy