Americký prezident Donald Trump se netají tím, že sám sebe považuje za vojenského – a nejenom vojenského – génia. Přivlastnil si porážku IS v Sýrii a tváří se, že právě on je tou postavou, která ukončí dlouholetou válku vedenou Američany v Afghánistánu. Trumpovy přepjaté a emoce vzbuzující projevy často zastírají podstatnější otázky, jak skutečně, objektivně si vede na vojenském poli, tvrdí Hal Brands, profesor mezinárodních vztahů z Johns Hopkins University Advanced International Studies (SAIS). Ve svém článku pro web Bloomberg se o takovou analýzu pokouší.
Brands se domnívá, že Trumpova strategie je v mnohých bodech podobá té, již prosazoval v závěrečných fázích své vlády jeho předchůdce v úřadu, Barrack Obama, jehož Trump často a s oblibou kritizuje jako prezidenta neschopného vyřešit urgentní vojenské záležitosti trápící USA. Oba užívají v podstatě „střednědobý" přístup, jenž se vyznačuje agresí vůči nejnebezpečnějším teroristickým organizacím a poměrně skromným nasazením amerických vojáků na zemi, ale který se vyhýbá těžkopádným misím budování národa, jaké probíhaly na vrcholu války v Iráku a Afghánistánu.
Trump však je o něco agresivnější než Obama. Jeho administrace poslala další americké vojáky do válečných zón v Sýrii, Iráku a Afghánistánu. Prosazuje větší aktivitu amerických vojenských poradců a speciálních sil – včetně leteckých úderů – v Jemenu a v Somálsku. Kromě zintenzivnění vojenských operací Trumpova strategie spočívá v decentralizaci vedení –tj. odpovědnost už nemá kompletně Pentagon jako za Obamovy administrativy, ale je delegována na místní vedení s cílem učinit americké síly v terénu flexibilnější.
Podle Brands je těžké přijít s jinou strategií, která by byla tak slibná ohledně potlačování – ačkoliv ne úplné porážky – decentralizovaných a trvalých hrozeb bez vyžádaní si značného podílu prolité americké krve a peněženek. Navíc, jak připouští i bývalí představitelé Obamy administrativy, snaha Bílého domu o udržení kompletní přísné kontroly nad vojenskými operacemi nebylo vždy produktivní.
Problémy Trumpovy strategie
Nicméně, Trumpův přístup není bez významných problémů. Brands identifikuje tři hlavní problematické okruhy. Zaprvé, větší agresivita zvyšuje pravděpodobnost, že vojenské operace budou rizikovější a že dojde ke ztrátám pro americké vojenské síly. Tato strategie po prezidentovi též vyžaduje, aby se projevoval jako odpovědný, rozhodný, ale soucitný, vrchní velitel, který dokáže vysvětli, proč je potřeba riskovat života amerických vojáků a jaká je cena jejich případných obětí – úloha, ve které Trump zatím selhal jak dokazuje americkým tiskem hojně probírané rozhněvání těhotné vdovy, která obvinila Trumpa, že k ní mluvil k ní bez citu a nebyl si schopen ani zapamatovat jméno v Nigeru zabitého vojáka.
Za druhé, tento přístup zvyšuje pravděpodobnost, že velitelé USA budou činit taktická rozhodnutí, která mohou mít mnohem širší strategické nebo politické důsledky. Právě aby tomu předešel, Obama tak silně centralizoval kontrolu vojenského rozhodování. Pod Trumpem došlo k případům, kdy iniciativy vzešlé od místního vedení mohly mít dalekosáhlé následky. Brands těmito akcemi míní např. sestřelení režimního letadla, které mohlo vést USA k většímu konfliktu se syrskými vládními silami nebo použití tzv. matky všech bomb v Afghánistánu.
Zatřetí, po Trumpovy tato strategie vyžaduje, aby dělal včasné a smysluplné konzultace s Kongresem, a to zejména v otázkách, jako je umístění vojsk v USA. Pokud tato komunikace chybí, Trump sám sebe manévruje do obtížné situace, kdy musí i ze strany velkých podporovatelů značné vojenské nadsazenosti USA vysvětlovat, co američtí vojáci dělají v různých zemích a jakému jsou vystavěny riziku. Kongres nyní spolu s jmenovanou vdovou požadují po Trumpovy, aby vysvětlil, co američtí vojáci zabití v Nigeru zde dělali. „Jestřáb“ (akronym pro americké politiky prosazující vyšší vojenské zapojení USA) Lindsey Graham, americký republikánský senátor z Jižní Karolíny, uvedl, že vůbec netušil, že v Nigeru je 800 amerických vojáků.
Chybnou komunikací Trump posiluje už tak vratké postavení mezi republikány a americkou veřejností. Ukazuje se jako neschopný vystupovat důstojně v roli vrchního velitele vysvětlujícího americkou vojenskou politiku. Přízeň americké veřejnosti je přitom pro americké vojenské operace klíčová. Bez jejího získání Trumpovy hrozí že padne přesně do té pasti arogantních politických elit,neochotných vysvětlovat svá rozhodnutí, jakou kritizoval ve své kampani.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Donald Trump , Armáda , Afghanistán , Niger
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák