Jak to bylo s JFK doopravdy? Konspirační teorie o atentátu znovu ožívají

Washington - Atentát na amerického prezidenta Johna F. Kennedyho 22. listopadu 1963 šokovala celý svět, vyšetřování provázelo tolik nejasností, že to vyústilo v řadu konspiračních teorií. Některé podezírají CIA ze spoluúčasti, jiné obviňují mafii nebo tehdejšího viceprezidenta Lyndona B. Johnsona, další jsou zase přesvědčení o zapletení Fidela Castra.

Podle státní žaloby, kterou kdysi vedl Vincent Bugliosi, bylo v jednu chvíli v podezření 42 skupin, 82 atentátníků a přes 214 dalších lidí, kteří jim mohli pomáhat. Možná nejzájímavější teorií pak je, že JFK možná původně nebyl ani cílem atentátů. Jeho smrt tak mohla být pouze náhodou.

Jen několik hodin po atentátu zastřelil podezřelý Lee Harvey Oswald na útěku policistu, vyšetřovatel Mike Howard byl vyslán, aby prohledal Oswaldův byt. Našel tam údajně malý zelený notýsek, a na jedné stránce pod nápisem "Zabiju" napsal vrah čtyři jména. Jeho oběťmi měl být agent FBI James Hosty, politici Edwin Walker a Richard Nixon a texaský guvernér John Connally, který měl u svého jména i nakreslenou dýku a krev.

Agent Howard svůj nález předal dále, ale později se ukázalo, že klíčová stránka se jmény byla vytržená a ztracená. V této chvíli se zrodila konspirační teorie, že Kennedy neměl být cílem atentátu, ale zemřít měl Connally, kterého Oswald vinil ze svého života ztroskotance.

Oswaldova nenávist se měla zrodit v lednu 1962, když navštívil Sovětský svaz. Námořnictvo, u kterého tehdy sloužil, ho vyhodilo ze svých řad z důvodu, že ho podezírali z útěku, což se nakonec ale neprokázalo. Nyní však měl ženu Marinu a dítě, o které se musel postarat, ale jako někdo bez vzdělání a s nepříliš dobrou pověstí toho, že ho vyhodili z námořnictva, dobře chápal, že nebude v USA mít příliš mnoho příležitostí získat dobrou práci.

V tu chvíli napsal srdceryvný dopis Johnu Connallymu, který tehdy řídil oddělení námořnictva, a žádal ho o pomoc. O pár týdnu později mu však přišla klasická administrativní odpověď a navíc Connally v té době vyhlásil svůj vstup do politiky a kandidaturu na post guvernéra Texasu.

Oswaldovi se v Texasu skutečně nedařilo dobře a pokaždé, když dostal z práce odmítavou odpověď, svůj neúspěch svaloval právě na Connallyho. Teorie je navíc podpořena i svědectvím Mariny, která jmenovala texaského guvernéra tím, koho její manžel nesnášel. Své tvrzení pak zopakovala i o mnoho let později.

Další migranti v Dallasu, kteří se s Oswaldem znali, potvrdili, že atentátník nikdy nepociťoval zášť vůči Kennedymu, toho prý dokonce i obdivoval za jeho snahy o urovnání vztahů s Ruskem během studené války. To vše se ztracenými stránkami z notýsku vyvolávají vážná podezření, že se JFK to msty možná připletl jen náhodou.

Agent Mike Howard později přišel se svou teorií, proč vlastně důležitý důkaz byl odstraněn. Podle něj byl atentát na Kennedyho skandálem a kdyby se společnost měla dozvědět o tom, že prezident zemřel jen náhodou, vyvolalo by to ohromné znepokojení. Hlavou státu se stal Lyndon B. Johnson, který úzce spolupracoval právě s Connallym, možná se státníkovi příliš nehodilo, aby jméno texaského guvernéra figurovalo ve vyšetření.

Související

John Fitzgerald Kennedy Rozhovor

60 let od atentátu na Kennedyho zůstává jeho pozadí nadále záhadou, míní historik

Uplynulo 60 let od chvíle, kdy série výstřelů ukončila život amerického prezidenta Johna Kennedyho. Atentát, k němuž došlo 22. listopadu 1963 ve městě Dallas, je americkými historiky i publicisty sice pečlivě zmapován, přesto se stále nepodařilo zcela objasnit, kdo jej zosnoval, což nahrává nejrůznějším konspiračním teoriím, uvádí ředitel Historického ústavu Slovenské akademie věd Slavomír Michálek. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kořeny Kennedyho násilné smrti patrně vyrůstaly z tehdejší politické situace ve Spojených státech a z jakého důvodu hodnotí Kennedyho prezidentství jako úspěšné, navzdory tomu, že bylo relativně krátké.  
Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

Více souvisejících

John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) atentát

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

včera

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno včera

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

včera

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Šéf BIS Koudelka se dočkal dalšího povýšení. Pavel jmenoval generály

Prezident Petr Pavel ve středu u příležitosti státního svátku Dne vítězství jmenoval vojáky či příslušníky bezpečnostních sborů do generálských hodností. Povýšení do hodnosti generálmajora se dočkal ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy