Kdy je násilný čin vražda a kdy už terorismus? Bývalá analytička CIA představuje obtíže s definicí terorismu

NÁZOR - V uplynulých týdnech došlo k dvěma typům tragédií, které opět vyprovokovaly debatu ohledně definice terorismu. Tou současnější, nedávnou, byl další z řady útoku vozidlem na civilisty příznivcem teroristické skupiny IS. V tomto případě je zcela jasné, že šlo o teroristický útok. Nicméně, počet obětí tohoto útoku byl menší než v případě masakru v Las Vegas, jenž je vůbec nejhorším masakrem v novodobých dějinách USA po 11. září, jenž nebyl nazván teroristickým útokem. Bývalá analytička CIA, Cindy L. Otisová, se pokouší vysvětlit, jaké jsou obtíže při definování terorismu a jaké to má důsledky.

Podle bývalého ředitele Národního protiteroristického centra, Michaela Litera, je v americkém teroristickém kodexu více než 50 definic terorismu. Následkem toho je označení pachatele jako teroristy někdy nerovnoměrně aplikováno, tvrdí Otisová. Poukazuje na případ muže, který v roce 2009 zabil dva americké vojáky ve Fort Hood a byl obviněn z vraždy, a to i přes to, že byl v emailovému kontaktu se spolupracovníky al-Káidy, zatímco pachatel New Yorského útoku byl označen za teroristu, ačkoliv se zatím takový kontakt nenašel a byl typem sympatizanta bez hlubší návaznosti na skupinu.

Svou roli v tomto rozlišení hrát zřejmě fakt, že americká zpravodajská komunity teroristickým útokem míní z větší části „záměrné, politicky motivované násilí spáchané na nebojových cílech ze strany subnárodních skupin nebo tajných agentů". Z této definice by tedy útok na vojáky nebyl teroristickým útokem protože vojáci už definice jsou „ozbrojené cíle.“ Nicméně, Otisová upozorňuje na fakt, že dle této definice pod teroristy patří i jednání bílých nacionalistů či jednání útočníka z Las Vegas, přesto jejich činy jsou často považovány za vraždy, nikoliv za akty terorismu.

Částí této definiční nejasnosti je skutečnost, že samotný akt teroru na obětech nemusí znamenat nutně, že pachatel je terorista. V USA se rozhoduje ohledně toho, zda je někdo masovým vrahem či teroristou podle jednotlivých případů a při zvážení několika hlavních věcí – zda-li útočník byl politicky motivován, jakou metodou uskutečnil útok a zda-li měl nějaké vazby na známou teroristickou organizaci.

Označit podezřelého za domácího teroristu poskytuje orgánům pro vymáhání práva větší pravomoc v jeho šetření a s ním spřízněných skupin. Nicméně, neexistuje žádný trestní zákon, který by umožňoval vládě podezřelého obvinit z domácího terorismu, jen z mezinárodního, poukazuje na jistou schizofrenii amerického trestního práva Otisová. Důvodem je neschopnost americké vlády sledovat měnící se vzorec terorismu. Od 11.9. je v USA terorismus spojován především se zahraničními větvemi.

Je to však domácí terorismus, který začíná představovat větší hrozbu. FBI a ministerstvo pro vnitřní bezpečnost opakovaně upozorňovali, že domácí bílé krajně pravicové skupiny provedly od roku 2001 v USA více útoků než jakákoliv jiná domácí teroristická skupina. Hranice mezi mezinárodním domácím terorismem navíc splývají. Fenomén tzv. osamělých vlků ukazuje, že k radikalizaci může dojít na domácí půdě prostřednictvím internetu.

Proti myšlence vytvoření zákona o domácím terorismu se vyjadřují ti, kteří se obávají, že by takový zákon mohl být politizován a ohrožovat svobodu projevu a ty, kteří se vyjadřují kriticky ke státu, např. protiválečné skupiny nebo environmentální aktivisty.

Termín terorista je nicméně už nyní politizován. Jeho užití je politiky, používáno k vyzdvižení hrozby ze strany určitých skupin a naopak, jeho nepoužití snižuje závažnost nebezpečí ze strany jiných skupin. Zvláště u Trumpa je tento vzorec velmi zřejmý. Americký prezident ihned varuje před hrozbou terorismu, když násilný čin spáchá příslušník islámské komunity, mlčí však, když čin je motivován bílým rasismem. Podle Otisové je tento přístup velmi problematický, protože málo řeší rostoucí hrozbu násilí ze strany příznivců nadvlády bílé rasy.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus Stephen Paddock (střelec z Las Vegas) Sayfull Saipov

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy