O zbraně tady nejde. Texaský střelec byl nemocný, má Trump jasno

Sutherland Springs (Texas, USA) - Nedělní střelba v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs, která si vyžádala 26 mrtvých a dalších asi 20 osob bylo zraněno. měl mít na svědomí pachatel, který dříve sloužil u amerického letectva. O tragédii, kterou americké úřady označily za nejhorší svého druhu v novodobých dějinách Texasu, má prezident Donald Trump jasno, Podle něj není třeba zpřísnit zákon o držení zbraní, střelec byl podle něj mentálně nemocný.

Americký prezident Donald Trump je momentálně na státní návštěvě v Asii, kde ho zpráva o masové střelbě zasáhla. K incidentu se vyjádřil v pondělí ráno tokijského času, kdy novinářům řekl, že zde neselhal zbrojařský zákon, nýbrž incident způsobilo mentální onemocnění "na nejvyšší úrovni". Pachatele pak nazval "velmi obtížným jedincem, který měl dlouhodobě mnoho problémů.

Americké letectvo v neděli potvrdilo, že střelec Devin P. Kelley byl v roce 2012 souzen za domácí násilí proti své ženě a dítěti, později byl za špatné chování propuštěn z armády. Trump novinářům řekl, že je příliš brzo na to se bavit o zpřísnění zákonů, navíc vyzdvihl čin místního obyvatele, který se pokusil vlastní střelbou zastavit Devina P. Kelleyho při útěku.

Americký prezident označil střelbu za "akt ďábla" a vyzval všechny, aby se pomodlili za zraněné. Jedná se už o druhou masovou střelbu za poslední měsíc, kterou Donald Trump musí při svém úřadování řešit. Zatímco nedělní střelba v kostele se zapíše jako nejhorší v dějinách Texasu, lasvegaský útok s 58 mrtvými a skoro 500 zraněnými je největší v historii Spojených států amerických.

Podle Freemana Martina z texaského úřadu pro bezpečnost bylo 23 lidí zastřeleno v kostele, dva před budovou a jeden člověk zemřel po převozu do nemocnice. Dalších asi 20 osob bylo zraněno, uvedl. Při útěku byl pachatel konfrontován místním obyvatelem se zbraní, střelec upustil svou zbraň, nasedl do auta a odjel. Pachatele policie nalezla mrtvého se střelným zraněním poté, co naboural.

Neví se ale, zda ho po několika kilometrech pronásledování zastřelil příslušník místní komunity, který se ho rozhodl pronásledovat, nebo se zastřelil sám, uvedl Martin. V jeho voze policie objevila další zbraně.

Mluvčí letectva Ann Stefaneková uvedla, že od roku 2010 do svého propuštění v roce 2014 sloužil na základně v Novém Mexiku a jeho specializací byla logistika. Soud ho ale v roce 2012 shledal vinným z násilí na manželce a dítěti a uložil mu roční vazbu. Zřejmě nesympatizoval se žádnou extrémistickou organizací a policie zatím odmítla možnost terorismu.

Související

Americká společnost Google představila nový design svého loga. Je to již pátá úprava loga od roku 1998, kdy internetový vyhledávač začal nabízet své služby.

Google opět pod palbou: Po masových střelbách propaguje dezinformace

Mountain View (Kalifornie, USA) - V době, kdy úřady identifikovaly střelce v kostele v Sutherland Springs, Texas, Google na sebe opět upozornil nelichotivě, když jeho vyhledávač nabídl jako první ve výsledcích dezinformace a konspirační teorie. Přitom se na společnost valila už v minulosti kritika, bezprostředně po masové střelbě v Las Vegas jeho kanál YouTube na hlavní stránce opět propagoval videa s falešnými informacemi.

Více souvisejících

střelba v Sutherland Springs (Texas USA 5.11.2017) Donald Trump Air Force One Pentagon

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 58 minutami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 6 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

včera

Rusko je suverénní, pokud je lid svobodný, řekl Putin. Pustil se do Západu

Rusko se vnímá jako suverénní stát, pokud je zajištěna svoboda vlády a lidu, řekl prezident Vladimir Putin v úterý. Západ podle šéfa Kremlu nepotřebuje "velké Rusko". 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy