O zbraně tady nejde. Texaský střelec byl nemocný, má Trump jasno

Sutherland Springs (Texas, USA) - Nedělní střelba v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs, která si vyžádala 26 mrtvých a dalších asi 20 osob bylo zraněno. měl mít na svědomí pachatel, který dříve sloužil u amerického letectva. O tragédii, kterou americké úřady označily za nejhorší svého druhu v novodobých dějinách Texasu, má prezident Donald Trump jasno, Podle něj není třeba zpřísnit zákon o držení zbraní, střelec byl podle něj mentálně nemocný.

Americký prezident Donald Trump je momentálně na státní návštěvě v Asii, kde ho zpráva o masové střelbě zasáhla. K incidentu se vyjádřil v pondělí ráno tokijského času, kdy novinářům řekl, že zde neselhal zbrojařský zákon, nýbrž incident způsobilo mentální onemocnění "na nejvyšší úrovni". Pachatele pak nazval "velmi obtížným jedincem, který měl dlouhodobě mnoho problémů.

Americké letectvo v neděli potvrdilo, že střelec Devin P. Kelley byl v roce 2012 souzen za domácí násilí proti své ženě a dítěti, později byl za špatné chování propuštěn z armády. Trump novinářům řekl, že je příliš brzo na to se bavit o zpřísnění zákonů, navíc vyzdvihl čin místního obyvatele, který se pokusil vlastní střelbou zastavit Devina P. Kelleyho při útěku.

Americký prezident označil střelbu za "akt ďábla" a vyzval všechny, aby se pomodlili za zraněné. Jedná se už o druhou masovou střelbu za poslední měsíc, kterou Donald Trump musí při svém úřadování řešit. Zatímco nedělní střelba v kostele se zapíše jako nejhorší v dějinách Texasu, lasvegaský útok s 58 mrtvými a skoro 500 zraněnými je největší v historii Spojených států amerických.

Podle Freemana Martina z texaského úřadu pro bezpečnost bylo 23 lidí zastřeleno v kostele, dva před budovou a jeden člověk zemřel po převozu do nemocnice. Dalších asi 20 osob bylo zraněno, uvedl. Při útěku byl pachatel konfrontován místním obyvatelem se zbraní, střelec upustil svou zbraň, nasedl do auta a odjel. Pachatele policie nalezla mrtvého se střelným zraněním poté, co naboural.

Neví se ale, zda ho po několika kilometrech pronásledování zastřelil příslušník místní komunity, který se ho rozhodl pronásledovat, nebo se zastřelil sám, uvedl Martin. V jeho voze policie objevila další zbraně.

Mluvčí letectva Ann Stefaneková uvedla, že od roku 2010 do svého propuštění v roce 2014 sloužil na základně v Novém Mexiku a jeho specializací byla logistika. Soud ho ale v roce 2012 shledal vinným z násilí na manželce a dítěti a uložil mu roční vazbu. Zřejmě nesympatizoval se žádnou extrémistickou organizací a policie zatím odmítla možnost terorismu.

Související

Americká společnost Google představila nový design svého loga. Je to již pátá úprava loga od roku 1998, kdy internetový vyhledávač začal nabízet své služby.

Google opět pod palbou: Po masových střelbách propaguje dezinformace

Mountain View (Kalifornie, USA) - V době, kdy úřady identifikovaly střelce v kostele v Sutherland Springs, Texas, Google na sebe opět upozornil nelichotivě, když jeho vyhledávač nabídl jako první ve výsledcích dezinformace a konspirační teorie. Přitom se na společnost valila už v minulosti kritika, bezprostředně po masové střelbě v Las Vegas jeho kanál YouTube na hlavní stránce opět propagoval videa s falešnými informacemi.

Více souvisejících

střelba v Sutherland Springs (Texas USA 5.11.2017) Donald Trump Air Force One Pentagon

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 4 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 11 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu

Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy