Argentinskou ponorku hledají týmy z 12 zemí, šance posádky na přežití dál klesá

Buenos Aires – Už pět desítek plavidel a letadel z 12 zemí pátrá po argentinské ponorce se 44 lidmi na palubě. Stroj je pohřešován od minulé středy. Na záchranné operaci se kromě Argentiny podílejí Spojené státy, Británie, Francie, Norsko, Itálie, Německo, Brazílie, Chile, Uruguay, Peru a Kolumbie.

Informoval o tom dnes argentinský deník Clarín. Podle expertů ale šance na přežití posádky nezadržitelně klesá. Pokud přišli o zdroj energie a od posledního kontaktu nevypluli nad hladinu pro doplnění kyslíku, zbývá jim už jen pár dnů na přežití.

„Předpokládám, že posádka už dostala pokyn, aby omezila pohyb i hovor, a šetřila tak kyslíkem," uvedl profesor Robert Farley z univerzity v americkém státě Kentucky. Naučit se zpomalit dýchání k uchování kyslíku patří podle něj k nejdůležitějším částem výcviku posádek. Ve ztroskotané ponorce je zřejmě i chladno a vlhko a situace je náročná na psychiku, ale i na to musejí být vojáci v ponorce maximálně trénovaní.

Farley odhadl dobu přežití posádky argentinské ponorky asi na deset dní od doby, kdy se jim podařilo naposledy vyplout nad hladinu. Při posledním kontaktu se základnou ale ponorka hlásila potíže s bateriemi. Proto jim zřejmě posléze vysadily motory i systém komunikace. V případě, že by měli elektřinu, mohli by vyrábět kyslík elektrolýzou mořské vody.

Šestašedesát metrů dlouhá a sedm metrů široká ponorka San Juan je z třídy TR-1700 dieselelektrických útočných ponorek. Je poháněna čtyřmi dieselovými motory a jedním elektromotorem. Jde sice o útočnou ponorku vojenského námořnictva, která má i tubusy pro torpéda, bitevní akce se ale nikdy neúčastnila. Do služby argentinské armády byla zapojena v roce 1985, tedy tři roky po válce s Británií o Falklandy.

Související

Více souvisejících

argentina Ponorky ponorka ARA San Juan (S-42)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy