Za zkázou ponorky stojí korupce? Argentina má podezření na německé firmy

Buenos Aires - Argentinský parlament vyšetřuje podezření z korupce v případě generální opravy ponorky, která se 44 lidmi na palubě zmizela před měsícem v jižním Atlantiku. Podezření na korupci má i argentinský ministr obrany Oscar Aguad, podle něhož se už dříve objevila stížnost u soudu.

Parlamentní komise se obrátila na německé ministerstvo vnitra kvůli informacím o dvou německých firmách, které se podílely na opravě baterií ponorky. Právě ty mohly být příčinou nehody.

"Existuje podezření na úplatky za účelem získání zakázky na opravu ponorky San Juan, máme podezření, že v tom figurují německé firmy," řekla Cornelia Schmidtová-Liermannová, která předsedá komisi pro zahraniční záležitosti argentinského parlamentu. Dodala, že podezření se týká výměny baterií. Právě s nimi hlásila ponorka problém při svém posledním kontaktu se základnou 15. listopadu.

Německé ministerstvo vnitra v neděli potvrdilo, že dostalo žádost o informace od argetinského parlamentní komise. Ta reagovala na zprávy německé veřejnoprávní televize ARD o možné korupci v případě získání zakázky na opravu ponorky San Juan. Té se měla podle jejího bývalého zaměstnance dopustit německá firma Ferrostaal, která ale obvinění odmítla.

Druhou německou společností, kterou španělský deník El País v této souvislosti jmenoval jako podezřelou, je firma EnerSys-Haker, vyrábějící baterie. Ta se zatím ke kauze podle španělského deníku nevyjádřila.

Jména dvou firem už dříve přinesla bavorská rozhlasová a televizní stanice Bayerische Rundfunk. Podle ní Ferrostaal a EnerSys-Hawker získaly kontrakt za 5,1 milionu eur (asi 133 milionů Kč) na 964 baterií a měly údajně kvůli tomu dát úplatek.

Do služby argentinské armády byla ponorka zapojena v roce 1985 a v letech 2007 až 2014 prošla generální opravou, která se vlekla kvůli nedostatku financí z argentinského rozpočtu.

Podle posledního hlášení, které velitel ponorky vyslal na základnu před zmizením 15. listopadu, se ponorce dostala do ventilace k bateriím voda. Ta způsobila zkrat a požár baterií. Ponorka ještě hlásila, že pokračuje v plavbě na oddělený pohon. Podle expertů mohl požár spotřebovat větší množství vzduchu a mohlo dojít k implozi, což je opak exploze a znamená zhroucení objektu do sebe kvůli nedostatečnému vyrovnání tlaků.

Související

Více souvisejících

ponorka ARA San Juan (S-42) argentina Německo Korupce

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy