Trump je nejšpinavější žumpa? Jeho výrok nadzdvihl Ameriku i OSN, imigranti v šoku

Washington - Americký prezident čelí tvrdé kritice za vulgární výraz, který podle médií použil v debatě se senátory na adresu přistěhovalců z Haiti a afrických zemí. Imigranti, které média oslovila, jsou nejnovějším prohlášením Donalda Trumpa šokováni.

Podle deníku The Washington Post šlo při čtvrteční debatě v Oválné pracovně Bílého domu o ochranný status přistěhovalců z Haiti, Salvadoru a afrických zemí. V tom se prezident otázal, proč musí přicházet tolik lidí z takových "prdelí". Bulvární deník New York Daily News na titulní straně dnes zesměšnil prezidenta nelichotivou ilustrací exkrementu s Trumpovým účesem.

"Když si prezident vymýšlí, je z toho obvykle lež jako věž. Když ale mluví pravdu, vyjde z toho dechberoucí bizarnost," napsal list Miami Herald. Zároveň poznamenal, že Trump nemá žádnou úctu k lidem tmavé pleti.

"Lidé sem přicházejí, protože věří, že se s nimi bude zacházet spravedlivě, protože jejich vlasti jsou spíše než zapadákovem utopené v zoufalství. Přicházejí, protože až do 19. ledna 2017 byly Spojené státy zemí s otevřenou náručí," vysvětlil Miami Herald s poukazem na Trumpův nástup do funkce loni 20. ledna.

Bývalý mexický prezident Vicente Fox na twitteru spustil anketu, ve které se uživatelů ptá, zda by se změnil výsledek voleb, kdyby rasistické a barbarské komentáře Trump pronášel i během kampaně. V dalším tweetu přirovnal Trumpova ústa k nejšpinavější žumpě světa. "Jakým právem prohlašujete, kdo je v Americe vítán a kdo ne. Americká velikost spočívá v rozmanitosti, nebo jste zapomněl na svůj původ, Donalde?" napsal Fox.

"Pokud je to pravda, jsou to šokující a ostudné výroky amerického prezidenta," konstatoval mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville v Ženevě novinářům. "Není pro to jiné označení než 'rasistické'," řekl mluvčí. "Nemůžete jako 'prdele světa' zavrhnout celé země a kontinenty, jejichž obyvatelé, kteří nejsou běloši, proto nejsou vítáni," upozornil Colville.

Podle mluvčího nejde jen o vulgární slovník. "Tady jde o to, že jsou dál otvírány dveře nejhorší stránce lidí a je potvrzován a podporován rasismus a xenofobie, což by mohlo zničit životy mnoha lidí," dodal Colville.

Přistěhovalci z Haiti, které média oslovila, jsou nejnovějším Trumpovým prohlášením šokováni. "Je to za hranicí politiky. Ten člověk nemá úctu k nikomu. Snažím se nepropuknout v pláč," citovala AP Farah Larrieuxovou, která se do USA uchýlila po přírodních katastrofách, které její zemi postihly. Dodala, že Trumpovy poznámky jsou rasovou kampaní proti imigrantům.

"Nemyslím si, že to jde nějak omluvit," řekl o prezidentových slovech člen Senátu amerického státu Illinois Kwame Raoul, jehož rodiče v 50. letech přišli do USA z Haiti.

Ostré protireakce výrok vyvolal také například v Jihoafrické republice. "Naše země není prdelí, ani Haiti nebo kterákoli jiná strádající země," prohlásila zástupkyně generálního tajemníka Afrického národního kongresu (ANC) Jessie Duarteová. Politička zdůraznila, že i Spojené státy mají své problémy, jako je nezaměstnanost a lidi bez zdravotního pojištění. "Neuchýlili bychom se k tak opovržlivým poznámkám o jakékoli zemi, která má nějaké sociálněekonomické nebo jiné potíže," řekla Duarteová.

Trump v diskusi se senátory prohlásil, že by se do USA měli stěhovat spíše lidé z Norska. V reakci na to jistý švédský pracovník v sociálních službách Ulf Fogelström na twitteru poznamenal, zda Trump ví, že Norsko sousedí se Švédskem. Narážel tak na jeho loňský projev o terorismu, kdy se zděsil nad tím, co se "uplynulé noci stalo ve Švédsku". "Švédsko. Kdo by to byl řekl? Švédsko," dodal tehdy. Ve Švédsku se ale nic nestalo, což potvrdilo i švédské ministerstvo zahraničí.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Přistěhovalectví USA (Spojené státy americké) Haiti norsko jihoafrická republika OSN rasismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy