Co dokáží migranti? Založili Protivín v Iowě a Prahu v Texasu

Mnoho Čechů odešlo v minulých dobách do Spojených států Amerických. Daleko za oceánem pak zakládali svá města a vesnice. Na svůj původ ale nezapomněli a my tak máme možnost po celých USA vidět řadu českých enkláv.

Na slunečné Floridě tak najdeme například městečko Masaryktown, v překladu „Masarykovo město“. To bylo založeno českými přistěhovalci v roce 1924. V současnosti zde žije něco málo přes tisíc obyvatel. Výrazně českou stopu najdeme i v historii města Chicaga. Příběh o českém starostovi Antonínu Čermákovi je známý. V Chicagu je ale také čtvrť s názvem Pilsen, neboli Plzeň. Tu totiž založili čeští přistěhovalci na konci 19. století.

Ve státu Iowa najdeme městečko s názvem Moravia, což v angličtině znamená „Morava“. Moravia byla založena v roce 1849 moravskými emigranty, kteří do Iowy přišli ze Severní Karolíny. V současné době má americká Morava něco přes šest set obyvatel.

Ve stejném státě najedeme i městečko Protivin. To bylo založeno roku 1855. Leží v místě, které tehdejším českým imigrantům připomínalo právě okolí jihočeského Protivína. Český duch je v Protivíně dodnes patrný, obyvatelé například každoročně slaví tzv. České dny, během nichž si připomínají své středoevropské kořeny.

V jižanské Louisianě stojí město s názvem Libuse. To bylo založeno Čechy v roce 1914 a svým názvem odkazuje na bájnou kněžnu. V roce 2011 bylo v Libusi postaveno muzeum s názvem Louisianské české muzeum, které připomíná historii Čechů na jihu USA.

Tradičně velká česká komunita žije ve státě Texas. Zhruba 180 kilometrů západně od Houstonu najdeme komunitu s názvem Praha, někdy se používá dokonce název „Maticka Praha“. Do dnes se honosí neoficiálním titulem „hlavní město českého Texasu“. Byla založena kolem roku 1854 skupinou imigrantů okolo Matěje Nováka. Do městečka přijížděli další a další obyvatelé a v 80. letech 19. století již Praha měla vlastní restauraci, tři obchody a nový kostel.

Po roce 1873 ale přišly potíže – v Texasu byla vybudována nová železnice, obchod se přesunul blíže k ní a Praha byla stranou zájmu. Z města odešla většina lidí a tak byla roku 1906 v Praze dokonce zavřena pošta a v roce 1968 zde již žilo pouze 25 obyvatel. Na svém vrcholu v roce 1870 přitom v místě žilo více než 700 lidí.

Texaská Praha je ale dodnes místem, kde se setkávají čeští krajané, každoročně v srpnu je zde pořádán festival s názvem Pražský piknik, na němž jsou podávány mimo jiné tradiční české koláče, Američanům známé jako „kolaches“.

Tato Praha má ale i jeden smutný primát – je městem, z něhož během druhé světové války pocházel největší počet zabitých vojáků v poměru k počtu obyvatel. Ve válce totiž zemřelo hned 9 Pražanů.   

Související

Více souvisejících

cestování USA (Spojené státy americké) Texas, USA češi města

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy