USA budou žádat o vydání obviněných Rusů, jsou z trollí farmy

Washington/Petrohrad - Ruští občané přistižení při vměšování do prezidentských voleb v USA v roce 2016 mohou očekávat, že Washington bude žádat o jejich vydání. Jde o tři organizace a 13 osob. Ty jsou podle rozhlasové stanice Svoboda zaměstnáni v Agentuře pro výzkum internetu (AII), která je považovaná za prodlouženou ruku Kremlu.

Naznačil to dnes náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein, podle kterého Washington nekonzultoval s Moskvou sérii obvinění 13 ruských občanů a tří ruských právnických subjektů.

Rosenstein prohlásil, že obvinění je důkazem toho, že Rusové chtěli ve Spojených státech vyvolat nesvár. Podle něho ovšem ze 37stránkového obviňovacího spisu nevyplývá, že by ruského zasahování do voleb mělo vliv na jejich výsledky. Mnohá americká média a opoziční demokraté ale zastávají názor, že ruské vměšování pomohlo k vítězství nynějšímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rosenstein je členem Trumpova vládního týmu.

Pokud by byli Rusové do USA vydáni, což ovšem nelze předpokládat, hrozilo by jim 20 až 30 let vězení.

V AII, která sídlí na petrohradském předměstí Olgino, pracuje kolem 250 lidí. Ročně provoz firmy stojí kolem 270 milionů rublů (přes 100 milionů korun). Její hlavní součástí je Federální zpravodajská agentura (FAN), která vyrábí falešné či zkreslené zpravodajství a vysílá ho do světa. Vyhledavač Google loni v listopadu vyřadil zprávy FAN ze služby automaticky vyhledávaného zpravodajství.

Jednou ze 13 obviněných je jistá Irina Kaverzinová, jejíž privátní elektronickou poštu američtí vyšetřovatelé podle agentury AP získali. Píše se v ní, že Kaverzinová vytváří příspěvky šířené v sociálních sítích, které mají vzbudit dojem, že jejich autory jsou Američané. Texty mají rozdělovat americkou společnost a deformovat povědomí o stavu americké demokracie.

Ústřední postavou AII je její hlavní sponzor Jevgenij Prigožin. Muž, kterému se přezdívá "Putinův kuchař" a který začínal jako pouliční prodavač hot dogů, je vlastníkem potravinářského holdingu Concord, restaurací a cateringových firem. Angažuje se rovněž ve výrobě zbraní a jeho "potravinářská" a ropná společnost Evro Polis, která má kanceláře v Damašku, údajně verbuje Rusy pro žoldnéřské skupiny operující na Blízkém východě.

Podle týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera obvinění měli za cíl šířit "diskreditující informace" o prezidentských kandidátech, jako byla Hillary Clintonová, Marco Rubio a Ted Cruz, jakož i podporovat demokratického kandidáta Bernieho Sanderse a Trumpa. Zneužili přitom osobních údajů skutečně existujících Američanů například ke zřízení účtů v internetovém platebním systému PayPal a k obdržení falešných řidičských průkazů. Založili také a používali stovky e-mailových účtů prostřednictvím amerických poskytovatelů webových služeb a přes ně kontaktovali americká média. Využívali rovněž účtů na internetových diskusních fórech, jejichž prostřednictvím se vydávali za Američany.

Do případu je zapleten také americký občan: 28letý Richard Pinedo nakupoval a prodával čísla bankovních účtů, jejichž prostřednictvím zájemci obcházeli bezpečnostní opatření společností zabývajících se digitálními platbami. Za úplatu tak pomáhal i Rusům. Ovšem podle amerických vyšetřovatelů neměl ponětí, komu skutečně poskytuje své služby.

Související

Ilustrační foto

Rusko spekuluje o smrti miliardáře Prigožina, sponzora dezinformátorů

V ruských sociálních sítích kolují spekulace o smrti miliardáře Jevgenije Prigožina, hlavního sponzora petrohradské Agentury pro výzkum internetu (AII) považované za ruské centrum pro výrobu lživých zpráv a šíření zpravodajských manipulací. Prigožin údajně zahynul při nedávné letecké katastrofě v Kongu, ruští diplomaté ani lidé z Prigožinova okolí ale tuto zprávu nepotvrdili.
Ilustrační fotografie

Úder ruských trollů? Moskva zkritizovala zprávu o vměšování do voleb v USA

Kreml dnes reagoval odmítavě na informace o údajném ruském vměšování do amerických prezidentských voleb, které v pondělí zveřejnil výbor amerického Senátu pro kontrolu zpravodajských služeb. Ve dvou zprávách privátních analytických firem se uvádí, že Rusko se v roce 2016 snažilo přes sociální sítě ovlivnit mínění americké veřejnosti v mnohem větším rozsahu, než se dosud předpokládalo.

Více souvisejících

Agentura pro výzkum internetu (AII) USA (Spojené státy americké) Rusko Jevgenij Prigožin Volby USA trolling

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy