Washington/Petrohrad - Ruští občané přistižení při vměšování do prezidentských voleb v USA v roce 2016 mohou očekávat, že Washington bude žádat o jejich vydání. Jde o tři organizace a 13 osob. Ty jsou podle rozhlasové stanice Svoboda zaměstnáni v Agentuře pro výzkum internetu (AII), která je považovaná za prodlouženou ruku Kremlu.
Naznačil to dnes náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein, podle kterého Washington nekonzultoval s Moskvou sérii obvinění 13 ruských občanů a tří ruských právnických subjektů.
Rosenstein prohlásil, že obvinění je důkazem toho, že Rusové chtěli ve Spojených státech vyvolat nesvár. Podle něho ovšem ze 37stránkového obviňovacího spisu nevyplývá, že by ruského zasahování do voleb mělo vliv na jejich výsledky. Mnohá americká média a opoziční demokraté ale zastávají názor, že ruské vměšování pomohlo k vítězství nynějšímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rosenstein je členem Trumpova vládního týmu.
Pokud by byli Rusové do USA vydáni, což ovšem nelze předpokládat, hrozilo by jim 20 až 30 let vězení.
V AII, která sídlí na petrohradském předměstí Olgino, pracuje kolem 250 lidí. Ročně provoz firmy stojí kolem 270 milionů rublů (přes 100 milionů korun). Její hlavní součástí je Federální zpravodajská agentura (FAN), která vyrábí falešné či zkreslené zpravodajství a vysílá ho do světa. Vyhledavač Google loni v listopadu vyřadil zprávy FAN ze služby automaticky vyhledávaného zpravodajství.
Jednou ze 13 obviněných je jistá Irina Kaverzinová, jejíž privátní elektronickou poštu američtí vyšetřovatelé podle agentury AP získali. Píše se v ní, že Kaverzinová vytváří příspěvky šířené v sociálních sítích, které mají vzbudit dojem, že jejich autory jsou Američané. Texty mají rozdělovat americkou společnost a deformovat povědomí o stavu americké demokracie.
Ústřední postavou AII je její hlavní sponzor Jevgenij Prigožin. Muž, kterému se přezdívá "Putinův kuchař" a který začínal jako pouliční prodavač hot dogů, je vlastníkem potravinářského holdingu Concord, restaurací a cateringových firem. Angažuje se rovněž ve výrobě zbraní a jeho "potravinářská" a ropná společnost Evro Polis, která má kanceláře v Damašku, údajně verbuje Rusy pro žoldnéřské skupiny operující na Blízkém východě.
Podle týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera obvinění měli za cíl šířit "diskreditující informace" o prezidentských kandidátech, jako byla Hillary Clintonová, Marco Rubio a Ted Cruz, jakož i podporovat demokratického kandidáta Bernieho Sanderse a Trumpa. Zneužili přitom osobních údajů skutečně existujících Američanů například ke zřízení účtů v internetovém platebním systému PayPal a k obdržení falešných řidičských průkazů. Založili také a používali stovky e-mailových účtů prostřednictvím amerických poskytovatelů webových služeb a přes ně kontaktovali americká média. Využívali rovněž účtů na internetových diskusních fórech, jejichž prostřednictvím se vydávali za Američany.
Do případu je zapleten také americký občan: 28letý Richard Pinedo nakupoval a prodával čísla bankovních účtů, jejichž prostřednictvím zájemci obcházeli bezpečnostní opatření společností zabývajících se digitálními platbami. Za úplatu tak pomáhal i Rusům. Ovšem podle amerických vyšetřovatelů neměl ponětí, komu skutečně poskytuje své služby.
Související
Rusko spekuluje o smrti miliardáře Prigožina, sponzora dezinformátorů
Úder ruských trollů? Moskva zkritizovala zprávu o vměšování do voleb v USA
Agentura pro výzkum internetu (AII) , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Jevgenij Prigožin , Volby USA , trolling
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 13 minutami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 31 minutami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 1 hodinou
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 1 hodinou
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 1 hodinou
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 3 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.
Zdroj: Jakub Jurek