V USA to vře: Diskuse kvůli střelbě ve škole se zvrhává v ostré osobní útoky

Parkland – USA jsou právě uprostřed hořké celospolečenské debaty, jež zpravidla následuje po takových tragédiích, jako byla nedávná střelba na parklandské škole. Diskuse se ale často zvrhává do osobních útoků a obě strany po sobě házejí předsudky a navzájem se obviňují. List New York Times ale upozorňuje, že tudy cesta ke smíření a nápravě nevede.

Spojené státy mají za sebou týden plný emocí. Ty se postupně měnily, takže se z prvotního smutku a šoku nad smrtí floridských školáků staly hněv a zloba, zaměřené zejména na vlivnou Národní střeleckou asociaci (NRA) a republikány, jež prosazují, v souladu s americkou ústavou, právo držet zbraň.

Takový vývoj je logický a pochopitelný. Potíž ale někdy spočívá ve způsobu, jakým zastánci zbraňové regulace prosazují svůj pohled na věc. Americká společnost je již teď hluboce rozdělená. A k zakopání příkopů jistě nepomůže situace, kdy jsou držitelé zbraní všichni a bez rozdílu pranýřování někým, koho oni sami pokládají za „snobské elity“ a o kom mají pocit, že jim chce vzít jejich způsob života a jejich tradice.

Pokud mají v amerických školách přestat umírat děti, tamní společnost se musí spojit a hledat řešení společně. Vzájemné napadání se a osočování neprospěje nikomu. Zastánci zbraňové regulace nesmí osobně útočit na vlastníky zbraní, dělat z nich zločince a burany. Obě skupiny si musí vzájemně projevit respekt a naslouchat si.

Každá racionální diskuse stojí před řadou překážek. K těm největším patří předsudky. A to je i velká bolest americké společnosti. Nedávno byli příznivci republikánů a demokratů vyzváni, aby řekli pět předsudků, které o sobě nejčastěji slýchají. Republikáni přišli s termíny rasisté, sobci, nevzdělanci, popírači vědy a sexisté. A tvrdí, že právě nálepkování a prvoplánové urážky jsou důvodem, proč se nechtějí pouštět do debat.

Demokraté o sobě zase slýchají, že jsou odpůrci náboženství, nemorální, odpůrci osobní odpovědnosti a odpůrci vlastenectví. Vést v takovém klimatu diskusi na tak komplikované téma jako je regulace zbraní není dost dobře možné. Američané tudíž musejí postupovat krok za krokem. Nejdříve se přestat nálepkovat a napadat, až poté mohu nalézt kompromis, díky němuž bude jejich země bezpečnější a zase o něco lepší. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) střelba ve škole na Floridě (14. 2. 2018) zbraně politika společnost

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy