Kafkův Proces se stává realitou? Existuje určitá paralela s případy v USA

Virginie - V roce 2025 uplyne sto let od posmrtného vydání románu Proces německého židovského autora žijícího v Praze Franze Kafky. V současné době toto velmi známé dílo uvádí divadlo v americké Virginii. Po letech se ale ukazuje, že román byl nadčasový a jakoby Kafka tušil, že absurdní soudní procesy se budou v budoucnosti odehrávat.

Kafkův román převedl do divadelní podoby gruzínský umělec a ředitel neziskového divadla Synetic Theater v americké Virginii Paata Tsikurishvili. Jeho soubor adaptuje předlohy netradičním způsobem, neboť z velké části nepoužívá slova. Výrazovým prostředkem je pro soubor zejména tanec a gesta. Pro americký server Politico prozradil, že stejně přistoupil i ke Kafkově Procesu, ve kterém si dokonce zahrál hlavního protagonistu příběhu Josefa K.

Postava Josefa K., který pracoval jako bankovní prokurista, byla v den svých třicátých narozenin zatčena, i když nevěděla za co. Během několika dní následovalo mnoho absurdních soudních slyšení, ve kterých se Josef K. stále nedozvěděl důvod, za co je obžalován. Ze začátku bere hlavní protagonista celý případ za jeden velký omyl, nicméně po nějaké době začne pochybovat, jestli přece jen něco neudělal. Soud se táhne rok a v předvečer Josefových jednatřicátých narozenin si pro hlavního hrdinu opět přijdou titíž muži, kteří ho odvedou do kamenolomu, kde mu vrazí nůž do srdce. Josef K. na poslední chvíli přijímá svou vinu a dobrovolně umírá.

Je až zarážející, jak moc dobře Kafka popsal hrozbu sledování lidí úřady, aniž by o tom věděli. Snadnost, s jakou by vláda mohla porušovat soukromí Josefa K., téměř nevyhnutelně evokuje obraz moderního státního dozoru. V roce 1978 byl ve Spojených státech amerických přijat zákon o odposleších tzv. FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act). Od té doby soud schválil 99,7 % žádostí o zatykač. Stejný zákon také umožňuje sběr dat ze stovek miliónů video rozhovorů, zpráv a emailů. 

Je tedy možné sledovat lidi, aniž by o to tušili. S rostoucím využíváním moderní technologie bude možné na ulicích rozpoznávat obličeje orgány činnými v trestním řízení, tím pádem by dotyčný obžalovaný nemusel pobývat během soudního procesu ve vazbě, ale mohl by zůstat na svobodě, stejně jako Josef K.

Další paralela Procesu a americké justice spočívá v uzavřeném soudním procesu, který je veřejnosti nepřístupný. Stejně jako Josef K., jenž se nemohl dozvědět, za co byl obžalován, i opravdový odsouzený neměl možnost skutečné obhajoby. V roce 2014 americký soud rozhodl, že obhájce nemohl nahlédnout do důkazních materiálů, které spadaly pod zákon FISA. Existují proto obavy, že by mohly soudy zatajovat tajné důkazní materiály a dělaly by tak za zavřenými dveřmi soudní síně. 

Související

Franz Kafka

Století bez Franze Kafky. Spisovatelova práce sklízela úspěch až po jeho smrti

Třetího červnového dne roku 1924, tedy před sto lety, zemřel jeden z nejvýznamnějších spisovatelů minulého století. Sám Franz Kafka byl prý se svou tvorbou často nespokojen a své rukopisy z toho důvodu mnohdy ničil. Ačkoliv mu byl vlastní zdravý životní styl, trpěl vážnými zdravotními problémy, které vyústily v jeho předčasnou smrt v pouhých čtyřiceti letech. Několik jeho literárních děl mu vyšlo až posmrtně, kdy také teprve sklízela velký úspěch.
Franz Kafka

Franz Kafka přežil španělskou chřipku. Jaký měl průběh?

Když na podzim roku 1918 zasáhla Prahu španělská chřipka, nakazil se jí také spisovatel Franz Kafka. I přesto, že trpěl i jinými zdravotními problémy, zákeřné chorobě nepodlehl. Díky dochované korespondenci víme, jaký měl Kafka průběh onemocnění.

Více souvisejících

Franz Kafka knihy Divadla USA (Spojené státy americké) Praha soudy

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy