Odhalil Zeman tajenou pravdu? Ryan skončí, myslí si republikáni. Důvodem má být vnitropolitický boj

Washington - Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických a třetí nejvýše postavený politik USA, Paul Ryan, byl před týdnem v Praze na soukromé návštěvě, při které přednesl řeč v Poslanecké sněmovně. Podle skeptických hlasů účelem jeho cesty byla dohlédnutí na to, že údajný ruský hacker Serger Nikulin bude vydán do USA. Prezident Miloš Zeman vyslovil podezření, že hacker bude použit ve vnitrostranické válce proti Trumpovi. Podle serveru The Vox se mezi republikány množí zprávy, že Ryan se chystá skončit – a důvody má být vnitrostranická situace.

Zeman na své první zahraniční cestě na Slovensku naznačil, že Ryan měl vyjevit své nepřátelství vůči Trumpovi při jeho zvolení, kdy si měl vzít symbolicky černou kravatu. Fotky ale ukazují, že si Ryan vzal modrou kravatu. Zeman zřejmě vycházel z toho, že Ryan gratuloval Trumpovi v „black tie“, což může být přeloženo jako „černá kravata“, znamená to ale jistý „dress code“ – smoking.

Dokázal však Zeman skutečně prohlédnout do tajů americké vnitřní politiky? Ačkoliv Trump zesílil dlouhodobý rozkol uvnitř republikánské strany, nedá se v případě Ryana hovořit o jakémsi vůdci „vzpoury“ mající za cíl sesazení Trumpa. Ryan je profesionální politik, který si uvědomuje sílu, kterou republikánský prezident poskytuje celé republikánské straně.

Ačkoliv původně kritizoval Trumpovy rasistické narážky, postupně se omezil na více neutrální konstatování, že se jedná o „nešťastné“ a „ničemu nepomáhající“ poznámky. Obhajoval též Trumpovu nezkušenost a přidal mu kredit za zásahy do zdravotního a daňového systému.  

Jako zkušený profesionální politik však zároveň ví, že americkou politiku nelze dělat bez kompromisů a Trumpova pověstná nepředvídatelnost, umanutost a neochota zabývat se denním, byrokratickým a únavným politickým vyjednáváním staví Ryana do v mnoha směrech nevděčné pozice, kdy se musí snažit usmiřovat různé zájmové skupiny uvnitř i vně Republikánské strany.

Balancování na ostří nože

Jedná se o hru s ohněm. Jeho předchůdce, John Boehner si vysloužil hněv konzervativní až ultrakonzervativní, „hardcore“ části republikánské strany, když se pokusil pro klíčové právní předpisy získat podporu „přes uličku“ – tj. napříč celým spektrem republikánské strany a i u demokratů. Musel odstoupit a Ryan, který se řadí k „umírněné“ části Republikánů, se jako on ocitl v jejich hledáčku a musí se velmi otáčet, aby se nebyl „sestřelen“.

Tato část republikánů, z které se rekrutují největší Trumpovy příznivci, se totiž na něj dívají s podezřením. Trápí je hlavně jeho spíše smířlivý postoj k imigraci. Jeho názory na tuto problematiku byly utvářené jeho mentorem, newyorkským proimigračním republikánem Jackem Kempem. Ryan během své kariéry pomáhal podpořit některé vstřícnější zákony vůči migrantům.

Nicméně, Ryan si uvědomuje, že toto je jeho slabina a pokouší se i jim vyjít vstříc. Hlasoval např. pro oplocení hranic a slíbil přes svým nástupem do funkce předsedy Sněmovny reprezentantů nejvíce konzervativním členům republikánů, že nebude prosazovat jakoukoliv migrační agendu, která by neměla podporu většiny republikánských kongresmanů.

Mnozí ultrakonzervativci jej stále vnímají jako příliš „měkkého“ a jako prakticky převlečeného demokrata. Média v září 2017 reportovala o pokusu konzervativců najít způsob jak sesadit Ryana či jej alespoň obrátit na svou stranu – radit jim v tom měl bývalý Trumpův hlavní stratég a hlavní tvář konzervativně-pravicového hnutí v USA, Steven Bannon.

Strašák jménem volby

Tyto vnitřní spory spolu s radikalizací části republikánské strany, která vykazuje stále více xenofobií podtóny, dělají Ryanovi značné vrásky na čele vzhledem k tomu, že se blíží tzv. „střednědobých“, „průběžných“ či „kongresových“ voleb (midleterm elections). Ryan by rád šel do nich s heslem „sjednocení“ a jako jeho další republikánští kolegové se obává, že útoky ultrakonzervativců např. na latinoameričany by mohly odradit nejen tuto významnou část voličstva a vést k dosavadní ztrátě vedení v Kongresu.

Je to právě tento důvod, proč republikáni spekulují, že Ryan vydrží do těchto voleb a po nich rezignuje. Ačkoliv Ryan to odmítá jako pouhé spekulace, zatím neřekl, zda bude na svou pozici kandidovat i v roce 2019, což někteří republikáni vnímají jako potvrzení toho, že Ryan je už unaven z tlaku odpovědnosti, který na něj doléhá.

Mark Meadows, republikánský kongresman a Trumpův důvěrník, řekl o Ryanovi roli v debatě o Kongresu, že to je pro něj „rozhodující okamžik“ jeho kariéry Předsedy sněmovny reprezentantů. „Pokud k tomu přistoupí špatně, bude to mít důsledky pro něj, ale to bude to mít také důsledky pro zbytek republikánské strany." Toto tvrzení naprosto jasně dokládá, proč mnozí si myslí, že Ryan se chystá opustit vysokou politiku.   

Související

New York

Děti migrantů nebudou automaticky občany USA? Trump jde do extrému, čeká se bitva o ústavu

Americký prezident Donald Trump zvažuje zablokování právní zásady, kdy se americkými občany automaticky stávají i děti cizinců narozené na území Spojených států. V rozhovoru v pořadu portálu Axios pro televizi HBO Trump řekl, že uplatňování výše zmíněného práva, které zaručuje 14. dodatek americké ústavy, může zastavit exekutivním nařízením, tedy dekretem, takže se obejde bez souhlasu Kongresu USA. Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v nezvykle odmítavé reakci ale řekl, že Trump tuto možnost nemá.
Radek Vondráček (ANO)

Radek Vondráček zakončil návštěvu Washingtonu, další schůzky ho čekají v New Yorku

Washington/Praha – Šéf české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který je na návštěvě Spojených států, završil svá jednání ve Washingtonu a nyní míří do New Yorku. Vondráčkův pobyt v USA potrvá do 25. července. Po New Yorku Vondráčka čeká například cesta do Chicaga, které je známé početnou českou komunitou, a také do státu Wisconsin.

Více souvisejících

Paul Ryan (Kongres USA) USA (Spojené státy americké) Sněmovna reprezentantů kongresu USA Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy