USA přiznaly, jaká je stav jejich armády. Zvrátit to má tajná organizace

Washington - Mohly by nové projekty raket USA spustit nové závody ve zbrojení? pokládá si otázku ve svém článku server National Interest. Nedávné komentáře vedoucích představitelů armády USA a nové projekty výzkumné agentury DARPA naznačují, že Spojené státy vyvíjí nové rakety středního doletu.

Pentagon se domnívá, že potřebuje nové typy raket a děl, protože dělostřelectvo americké armády je na nižší úrovni než ruské. To je nejen modernější, ale má i delší dostřel a účinnost zbraní. „Potřebujeme děla, která mají dostřel jako dnešní rakety. Potřebujeme rakety, které mají dostřel jako řízené střely. A potřebujeme rakety, které dostřelí 499 kilometrů a dále," prohlásil generál Robert Brown, velitel americké armády v Tichomoří, ve svém projevu v Huntsville v Alabamě minulý měsíc.

Hranice 499 kilometrů je velmi významná. Smlouva  o raketách středního a kratšího doletu (INF) z roku 1987, podepsaná Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem, zakazuje vývoj raket s dostřelem 500 až 5 500 kilometrů. Dohoda přišla uprostřed závodů ve zbrojení poté, co Sověti nasadili rakety středního dosahu SS-20 s jadernou hlavicí, které ohrožovaly západní Evropu, na které Spojené státy reagovaly nasazením Pershing II a pozemních řízených raket.

Obě strany poté zničily 2692 raket a řízených. V posledních letech je ovšem smlouva značně zpochybňována. V loňském roce Spojené státy obvinil Rusko, že znovu tyto zbraně vyvíjí, což částečně potvrdil i Vladimír Purin ve svém březnovém projevu.

Kroky Spojených států kolem smlouvy INF jsou zatím opatrné. Agentura pro pokročilé vojenské technologie DARPA již vydala poměrně jasné zadání výzkumu: „Pozemní síly USA jsou v současné době omezeny v prostředcích efektivní přesné palby země-země. Je potřeba zajistit mobilní prostředky schopné vést přesnou a efektivní palbu na citlivé a pohyblivé cíle protivníka ve střední a delší vzdálenosti.“

Zároveň to ovšem neznamená, že by Spojené státy tímto porušovaly smlouvu INF. Lze totiž předpokládat, že DARPA bude podporovat vývoj nových typu děla nebo raket a řízených střel s doletem nižším než 500 kilometrů. To jsou moderní zbraně, které mají Spojené státy na horší úrovni než Rusové, jejichž systémy jako raketa krátkého doletu Iskander-M nebo houfnice 2S35 Koalice-SV patří k nejlepším na světě a armáda Spojených států k nim nemá ekvivalent.   

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rakety zbraně Americká armáda (U.S. ARMY) DARPA

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy