USA přiznaly, jaká je stav jejich armády. Zvrátit to má tajná organizace

Washington - Mohly by nové projekty raket USA spustit nové závody ve zbrojení? pokládá si otázku ve svém článku server National Interest. Nedávné komentáře vedoucích představitelů armády USA a nové projekty výzkumné agentury DARPA naznačují, že Spojené státy vyvíjí nové rakety středního doletu.

Pentagon se domnívá, že potřebuje nové typy raket a děl, protože dělostřelectvo americké armády je na nižší úrovni než ruské. To je nejen modernější, ale má i delší dostřel a účinnost zbraní. „Potřebujeme děla, která mají dostřel jako dnešní rakety. Potřebujeme rakety, které mají dostřel jako řízené střely. A potřebujeme rakety, které dostřelí 499 kilometrů a dále," prohlásil generál Robert Brown, velitel americké armády v Tichomoří, ve svém projevu v Huntsville v Alabamě minulý měsíc.

Hranice 499 kilometrů je velmi významná. Smlouva  o raketách středního a kratšího doletu (INF) z roku 1987, podepsaná Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem, zakazuje vývoj raket s dostřelem 500 až 5 500 kilometrů. Dohoda přišla uprostřed závodů ve zbrojení poté, co Sověti nasadili rakety středního dosahu SS-20 s jadernou hlavicí, které ohrožovaly západní Evropu, na které Spojené státy reagovaly nasazením Pershing II a pozemních řízených raket.

Obě strany poté zničily 2692 raket a řízených. V posledních letech je ovšem smlouva značně zpochybňována. V loňském roce Spojené státy obvinil Rusko, že znovu tyto zbraně vyvíjí, což částečně potvrdil i Vladimír Purin ve svém březnovém projevu.

Kroky Spojených států kolem smlouvy INF jsou zatím opatrné. Agentura pro pokročilé vojenské technologie DARPA již vydala poměrně jasné zadání výzkumu: „Pozemní síly USA jsou v současné době omezeny v prostředcích efektivní přesné palby země-země. Je potřeba zajistit mobilní prostředky schopné vést přesnou a efektivní palbu na citlivé a pohyblivé cíle protivníka ve střední a delší vzdálenosti.“

Zároveň to ovšem neznamená, že by Spojené státy tímto porušovaly smlouvu INF. Lze totiž předpokládat, že DARPA bude podporovat vývoj nových typu děla nebo raket a řízených střel s doletem nižším než 500 kilometrů. To jsou moderní zbraně, které mají Spojené státy na horší úrovni než Rusové, jejichž systémy jako raketa krátkého doletu Iskander-M nebo houfnice 2S35 Koalice-SV patří k nejlepším na světě a armáda Spojených států k nim nemá ekvivalent.   

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rakety zbraně Americká armáda (U.S. ARMY) DARPA

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy