Americké letectvo v problémech? Babička B-52 se do důchodu nechystá, nejmodernější B-2 ano

Nový plán amerického letectva počítá s provozem legendárního bombardéru Boeing B-52 Stratofortress, jehož prototyp vzlétl v roce 1952 až do 40 let 21. století, píše web nationalinterest. Naopak nejmodernější těžký bombardovací letoun, který v současnosti americké letectvo vlastní, Northrop B-2 Spirit vybavený technologií stealth, čeká s nástupem nového typu bombardéru, B-21, postupné vyřazení.

Dle časopisu Letectví+Kosmonautika čeká B-52 omlazující kůra, v podobě výměny motorů a zmodernizování většiny systémů. I přes své staří je stále B-52 schopna ze všech typů USAF nést největší spektrum a množství zbraní. Americké letectvo jich má stále z původně 744 vyrobených v provozu 76. Ty byly vyrobeny v letech 1961 a 1962. Jsou tak jedny z nejstarších stále provozovaných bojových letounů.

Předpokládá se, že by takto omlazené stroje, měly ve výzbroji zůstat minimálně do 40. let tohoto století.  Naopak s nejmodernějším bombardérem USAF současnosti, B-2 Spirit, se do budoucnosti, spolu s předpokládaným zavedením nového typu B-21, nepočítá. Ten by měl být vyřazen nejpozději v roce 2032. Stejný osud čeká i na nadzvukový B-1 Lancer, který by se službou měl rozloučit nejpozději v roce 2036.

Hlavním argumentem pro vyřazení B-2, je nepraktičnost provozu více typů letadel. B-2 byl vyvinut za studené války, ale vzhledem k potížím s vývojem se dostal do výzbroje až v roce 1997. Místo původně plánovaných 150 kusů, bylo vyrobeno pouze 21. Vzhledem k malému počtu letadel, je provoz a údržba B-2 drahá a komplikovaná.

Dodavatelé součástky již nevyrábějí a USAF se daří v operační službě držet pouze 35% B-2 tedy nějakých 6 nebo 7 strojů. B-1 Lancer prochází modernizačním programem. Oba letouny by pak svými parametry měl překonat nový bombardovací letoun B-21. S jeho zavedením do výzbroje se počítá v průběhu 20. let.

Vedle technické a vojenské stránky hraje svoji roli i ekonomická. Zatímco u B-2 stojí jedna letová hodina až 150 000 dolarů, u B-1 a B-52 je to „pouhých“ 70 000 dolarů. Po modernizaci by tyto náklady měly u B-52 ještě o několik tisíc dolarů klesnout, poznamenává L+K.

V roce 2036 by tedy měly mít Spojené státy ve výzbroji dva typy těžkých bombardérů: 100 supermoderních B-21 a 76 téměř 100 let starých B-52. Jak uvádí nationalinterest, vše může být nakonec jinak. Vzhledem k náročnosti projektu B-21, u kterého se dá předpokládat značné zpoždění, můžeme očekávat ještě přehodnocení těchto plánů.

Související

B-52 Stratofortresses

Situace eskaluje. USA poslaly na Blízký východ strategické bombardéry B-52

Americká armáda vyslala na Blízký východ strategické bombardéry B-52 jako součást širšího rozmístění sil v regionu, což podle Washingtonu slouží jako varování Íránu. O nasazení bombardérů informovala americká armáda v sobotu, zatímco den předtím oznámil Pentagon, že do oblasti vyšle také stíhací a tankovací letouny a torpédoborce s protiraketovou obranou.

Více souvisejících

B-52 Stratofortresses bombardér B-2 Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 53 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy