Americké letectvo v problémech? Babička B-52 se do důchodu nechystá, nejmodernější B-2 ano

Nový plán amerického letectva počítá s provozem legendárního bombardéru Boeing B-52 Stratofortress, jehož prototyp vzlétl v roce 1952 až do 40 let 21. století, píše web nationalinterest. Naopak nejmodernější těžký bombardovací letoun, který v současnosti americké letectvo vlastní, Northrop B-2 Spirit vybavený technologií stealth, čeká s nástupem nového typu bombardéru, B-21, postupné vyřazení.

Dle časopisu Letectví+Kosmonautika čeká B-52 omlazující kůra, v podobě výměny motorů a zmodernizování většiny systémů. I přes své staří je stále B-52 schopna ze všech typů USAF nést největší spektrum a množství zbraní. Americké letectvo jich má stále z původně 744 vyrobených v provozu 76. Ty byly vyrobeny v letech 1961 a 1962. Jsou tak jedny z nejstarších stále provozovaných bojových letounů.

Předpokládá se, že by takto omlazené stroje, měly ve výzbroji zůstat minimálně do 40. let tohoto století.  Naopak s nejmodernějším bombardérem USAF současnosti, B-2 Spirit, se do budoucnosti, spolu s předpokládaným zavedením nového typu B-21, nepočítá. Ten by měl být vyřazen nejpozději v roce 2032. Stejný osud čeká i na nadzvukový B-1 Lancer, který by se službou měl rozloučit nejpozději v roce 2036.

Hlavním argumentem pro vyřazení B-2, je nepraktičnost provozu více typů letadel. B-2 byl vyvinut za studené války, ale vzhledem k potížím s vývojem se dostal do výzbroje až v roce 1997. Místo původně plánovaných 150 kusů, bylo vyrobeno pouze 21. Vzhledem k malému počtu letadel, je provoz a údržba B-2 drahá a komplikovaná.

Dodavatelé součástky již nevyrábějí a USAF se daří v operační službě držet pouze 35% B-2 tedy nějakých 6 nebo 7 strojů. B-1 Lancer prochází modernizačním programem. Oba letouny by pak svými parametry měl překonat nový bombardovací letoun B-21. S jeho zavedením do výzbroje se počítá v průběhu 20. let.

Vedle technické a vojenské stránky hraje svoji roli i ekonomická. Zatímco u B-2 stojí jedna letová hodina až 150 000 dolarů, u B-1 a B-52 je to „pouhých“ 70 000 dolarů. Po modernizaci by tyto náklady měly u B-52 ještě o několik tisíc dolarů klesnout, poznamenává L+K.

V roce 2036 by tedy měly mít Spojené státy ve výzbroji dva typy těžkých bombardérů: 100 supermoderních B-21 a 76 téměř 100 let starých B-52. Jak uvádí nationalinterest, vše může být nakonec jinak. Vzhledem k náročnosti projektu B-21, u kterého se dá předpokládat značné zpoždění, můžeme očekávat ještě přehodnocení těchto plánů.

Související

B-52 Stratofortresses

USA informují o úspěšném testu hypersonické zbraně

Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Informovala o tom agentura Reuters. Americká armáda podle svého prohlášení test provedla v sobotu u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu ARRW.

Více souvisejících

B-52 Stratofortresses bombardér B-2 Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počet žadatelů o azyl v EU stoupl. Loni překročil milion

Počet žadatelů o azyl v zemích EU loni převýšil hranici jednoho milionu a vzrostl o přibližně 18 procent ve srovnání s rokem 2022. Vyplývá to z výroční zprávy Agentury Evropské unie pro azyl (EUAA) zveřejněné ve středu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy