Americké letectvo v problémech? Babička B-52 se do důchodu nechystá, nejmodernější B-2 ano

Nový plán amerického letectva počítá s provozem legendárního bombardéru Boeing B-52 Stratofortress, jehož prototyp vzlétl v roce 1952 až do 40 let 21. století, píše web nationalinterest. Naopak nejmodernější těžký bombardovací letoun, který v současnosti americké letectvo vlastní, Northrop B-2 Spirit vybavený technologií stealth, čeká s nástupem nového typu bombardéru, B-21, postupné vyřazení.

Dle časopisu Letectví+Kosmonautika čeká B-52 omlazující kůra, v podobě výměny motorů a zmodernizování většiny systémů. I přes své staří je stále B-52 schopna ze všech typů USAF nést největší spektrum a množství zbraní. Americké letectvo jich má stále z původně 744 vyrobených v provozu 76. Ty byly vyrobeny v letech 1961 a 1962. Jsou tak jedny z nejstarších stále provozovaných bojových letounů.

Předpokládá se, že by takto omlazené stroje, měly ve výzbroji zůstat minimálně do 40. let tohoto století.  Naopak s nejmodernějším bombardérem USAF současnosti, B-2 Spirit, se do budoucnosti, spolu s předpokládaným zavedením nového typu B-21, nepočítá. Ten by měl být vyřazen nejpozději v roce 2032. Stejný osud čeká i na nadzvukový B-1 Lancer, který by se službou měl rozloučit nejpozději v roce 2036.

Hlavním argumentem pro vyřazení B-2, je nepraktičnost provozu více typů letadel. B-2 byl vyvinut za studené války, ale vzhledem k potížím s vývojem se dostal do výzbroje až v roce 1997. Místo původně plánovaných 150 kusů, bylo vyrobeno pouze 21. Vzhledem k malému počtu letadel, je provoz a údržba B-2 drahá a komplikovaná.

Dodavatelé součástky již nevyrábějí a USAF se daří v operační službě držet pouze 35% B-2 tedy nějakých 6 nebo 7 strojů. B-1 Lancer prochází modernizačním programem. Oba letouny by pak svými parametry měl překonat nový bombardovací letoun B-21. S jeho zavedením do výzbroje se počítá v průběhu 20. let.

Vedle technické a vojenské stránky hraje svoji roli i ekonomická. Zatímco u B-2 stojí jedna letová hodina až 150 000 dolarů, u B-1 a B-52 je to „pouhých“ 70 000 dolarů. Po modernizaci by tyto náklady měly u B-52 ještě o několik tisíc dolarů klesnout, poznamenává L+K.

V roce 2036 by tedy měly mít Spojené státy ve výzbroji dva typy těžkých bombardérů: 100 supermoderních B-21 a 76 téměř 100 let starých B-52. Jak uvádí nationalinterest, vše může být nakonec jinak. Vzhledem k náročnosti projektu B-21, u kterého se dá předpokládat značné zpoždění, můžeme očekávat ještě přehodnocení těchto plánů.

Související

B-52 Stratofortresses

Situace eskaluje. USA poslaly na Blízký východ strategické bombardéry B-52

Americká armáda vyslala na Blízký východ strategické bombardéry B-52 jako součást širšího rozmístění sil v regionu, což podle Washingtonu slouží jako varování Íránu. O nasazení bombardérů informovala americká armáda v sobotu, zatímco den předtím oznámil Pentagon, že do oblasti vyšle také stíhací a tankovací letouny a torpédoborce s protiraketovou obranou.

Více souvisejících

B-52 Stratofortresses bombardér B-2 Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 24 minutami

před 58 minutami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 1 hodinou

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 2 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 4 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 6 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy