Co se bude dít dál? Úder v Sýrii vyvolal řadu zásadních otázek

Washington - USA, Británie a Francie podnikly v noci na dnešek koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na chemický útok před týdnem s desítkami obětí, který přičítá Západ syrskému vládnoucímu režimu. Podle CNN ale tato akce vyvolává spíše jen další otázky. Co se tedy bude dít dál?

Americké vojenské údery v Sýrii vyvolávají řadu otázek, zdůrazňuje CNN.

První a základní otázkou je: jaká přesně je politika USA v Sýrii? Prezident Donald Trump řekl před dvěma týdny v projevu v Ohiu, že USA „odejdou ze Sýrie jako velmi brzy." Nyní Trump nařídil velké bombardování zaměřené na několik cílů v Sýrii, včetně hlavního města Sýrie – Damašku.

„Takže jaká je politika Trumpovy administrativy? Musí syrský vůdce Bašád Asad odejít, jak to hlásala politika Spojených států pod vedením prezidenta Baracka Obamy v počátcích občanské války v Sýrii? Nebo existuje červená čára jen v momentě, kdy Asad použije chemické zbraně?“ táže se server. Odpověď není jasná. Když Trump v pátek oznámil americký úder, zdůraznil, že jeho velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová tento týden uvedla, že v Sýrii neexistuje žádné politické řešení zahrnující Asada.

„Za druhé - kromě reakce na použití chemických zbraní ze strany syrského režimu, má Trumpova vláda plán na ochranu syrských civilistů ve válce, která během posledních sedmi let zničila většinu své země?“ pokračuje v pokládání otázek CNN. Téměř půl milionu Syřanů zahynulo ve válce, chemické zbraně ale zabily jen nepatrný zlomek z nich. V kampani se tehdy ještě kandidát na prezidenta Trump sliboval vytvoření "bezpečné zóny" pro syrské civilisty.

„Bude dalším krokem Trumpovy administrativy vytvoření takových zón? A budou fungovat? Takové bezpečné zóny by vyžadovaly bezletové zóny, protože syrské letectvo dosud mělo ve vzduchu celkovou nadřazenost, která mu umožnilo vypustit chemické zbraně, „barelové bomby" a další střelivo. Vynucení takového bezletového pásma komplikuje skutečnost, že nad Sýrií létá značné množství ruských letadel,“ zdůrazňuje CNN.

Za třetí – Mění Trumpovo chvályhodné znepokojení kvůli civilním ztrátám způsobených chemickými zbraněmi v syrské občanské válce jeho názor na syrské uprchlíky vstupující do Spojených států? Právě jeho vláda totiž zakázala vstup syrských uprchlíků do USA, přestože většina z nich jsou ženy a děti zdůrazňuje americké médium.

Za čtvrté - znamenají útoky nějaký obrat ve vztazích mezi Trumpem a Ruskem? Prezident nechtěl kritizovat prezidenta Ruska Vladimíra Putina, avšak v pátek poslal Rusům drsná slova: „Do Ruska se ptám: Jaký národ chce být spojen s masovou vraždou nevinných mužů, žen a děti?"

Za páté, když americký ministr obrany James Mattis v pátek večer vystoupil na tiskové konferenci v Pentagonu, uvedl, že autoritační pokyn k úderu byl vydán podle článku 2 ústavy, který říká, že prezident je vrchní velitel ozbrojených sil. Mnoho právníků - stejně jako řada členů Kongresu - by nesouhlasilo. Útok na cíle syrského režimu, na rozdíl od cílů Islámského státu, nebyl schválen Kongresem. Ten by měl schválit americké vojenské akce, přestože prezidenti v poslední době mají tendenci úlohu Kongresu v těchto záležitostech minimalizovat, poznamenává CNN.

Související

Sergej Kužegetovič Šojgu, ruský politik po otci tuvinského původu. V letech 1991–2012 byl ruským ministrem pro mimořádné situace. Po krátkém působení v roli gubernátora Moskevské oblasti se v listopadu 2012 stal ruským ministrem obrany. Má hodnost armádního generála a je také držitelem ocenění Hrdina Ruské federace. Je členem strany Jednotné Rusko.

Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu

Moskva - Nedávné raketové útoky nepřispěly ke stabilitě v Sýrii. Zvláštnímu zmocněnci OSN pro Sýrii Staffanovi de Misturovi to dnes při setkání v Moskvě řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. USA s Británií a Francií v noci na 14. dubna zaútočily na objekty spojované s údajným chemickým provozem. Šlo o odvetu za útok na město Dúmá, při němž syrský režim 7. dubna podle opozičních zdrojů použil chemické látky.

Více souvisejících

útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Donald Trump USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 46 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 6 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 6 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

Polsko se opevní před Ruskem a Běloruskem. Tusk oznámil obří investici

Polsko se chystá investovat devět miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun) do zlepšení bezpečnostních opatření na hranicích s Ruskem a Běloruskem. Oznámil to premiér Donald Tusk. Varšava plánuje i výstavbu opevnění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy