Údery na Sýrii? Příliš omezené, než aby Asada zastrašily, píše server

Washington – Zhruba den po spojeneckých úderech na vojenské cíle v Sýrii začínají experti a bezpečnostní analytici bilancovat na téma, co vlastně ony útoky přinesly. Nad jejich smyslem a případným efektem se zamýšlí i americký server zaměřující se na bezpečnostní problematiku.

Cílem sobotních útoků bylo, podle vyjádření představitelů USA, Francie a Velké Británie, odradit Bašára Asada od dalšího použití chemických zbraní. Autoři ze serveru Defense One jsou ale v tomto ohledu skeptičtí. Podle nich takto omezený útok zacílený pouze na sklady chemických látek, laboratoře a velitelská stanoviště nebude mít kýžený efekt.

Podle autorů by případné budoucí použití smrtících chemikálií znemožnily například útoky na syrská vojenská letiště. Právě absolutní převaha ve vzduchu umožňuje Asadovým silám bombardovat povstalecké i civilní cíle. I útok v Dúmě, kvůli němuž západní spojenci provedli sobotní útoky, byl dle očitých svědků proveden za pomoci vrtulníků.

Server dále uvádí, že provedené nálety nedokáží v Bašáru Asadovi vzbudit pocit, že se mu budoucí použití plynových útoků nevyplatí, protože případná odplata ze strany západu by na něj měla zdrcující dopad. Z vyjádření západních představitelů je dle autorů jasné, že cílili jednoznačně na zařízení spojená s vývojem chemikálií, čili je dost pravděpodobné, že podobně by reakce vypadala i při dalším případném použití jedovatých zbraní ze strany Asadova režimu.

Syrský prezident se tak nemusí obávat například pozemní invaze nebo leteckých úderů, jež by byly tak masivní, že by mohly ohrozit jeho blížící se vítězství ve vleklé občanské válce. Omezenost úderů je dle serveru také v rozporu se silnými prohlášeními, jimiž na adresu Sýrie v poslední době nešetřil americký prezident Trump.

To ale na druhou stranu nevidíme u Trumpa poprvé. Hra se silnými slovy je jedním ze základních pilířů jeho politické sebeprezentace. Konec konců slova, jež byla silnější než činy jsme v poslední době slýchali i od ruských představitelů, jež slibovali masivní odpověď na případný útok západních zemí, aby posléze jejich reakce byla ryze diplomatická. 

Související

Sergej Kužegetovič Šojgu, ruský politik po otci tuvinského původu. V letech 1991–2012 byl ruským ministrem pro mimořádné situace. Po krátkém působení v roli gubernátora Moskevské oblasti se v listopadu 2012 stal ruským ministrem obrany. Má hodnost armádního generála a je také držitelem ocenění Hrdina Ruské federace. Je členem strany Jednotné Rusko.

Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu

Moskva - Nedávné raketové útoky nepřispěly ke stabilitě v Sýrii. Zvláštnímu zmocněnci OSN pro Sýrii Staffanovi de Misturovi to dnes při setkání v Moskvě řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. USA s Británií a Francií v noci na 14. dubna zaútočily na objekty spojované s údajným chemickým provozem. Šlo o odvetu za útok na město Dúmá, při němž syrský režim 7. dubna podle opozičních zdrojů použil chemické látky.

Více souvisejících

útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Donald Trump Syrská krize Americká armáda (U.S. ARMY) Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 2 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy