Server nationalinterest.org přináší analýzu Michaela Linda. Lind tvrdí, že je na obzoru nová studená válka, ve které jsou obě družstva fakticky stejná jen se změnili dresy a pravidla.
První studená válka byla vyhroceným soubojem ideologii, kdy na jedné straně stála demokracie a kapitalismus, a na druhé diktatura a komunismus. Dnes jsou ideologické hranice daleko více rozostřené. Mnohé země, na rozdíl od první studené války, totiž mají dobré vztahy nejen s USA ale i Ruskem a Čínou.
Například Indie je členem Quadrilateral Security Dialogue (Quad), tedy organizace založené Obamou zajišťující vojenský dialog mezi USA, Indii Japonskem a Austrálii a je někdy považována za protičínskou. Ale Indie je spolu s Čínou a Ruskem členem Šanghajské organizace, která je naopak považována za hlavního mocenského konkurenta USA nejen v Asii ale i v Pacifiku. Stejně je na tom Pákistán nebo Turecko, které mají vazby na oba bloky.
Co vede oba formující se bloky do konfliktu? Pro USA je motiv jednoduchý. Pokouší se udržet pozici světového politického a vojenského hegemona a především obchodní a ekonomické pozice. Jak však Lind poznamenává, to do budoucna pro USA nebude možné. Pokud poroste Čína jako dosud bude v roce 2050 její HDP dosahovat 58 bilionů dolarů. Zatímco USA budou mít podle nejoptimističtější předpovědi HDP s hodnotou 31 bilionu dolarů. Rozdrtit americkou obchodní hegemonii a především reformovat Washingtonem ovládané světové obchodní organizace je jedním z čínských motivů.
Čína se bude pokoušet poškodit a oslabit USA především pomocí obchodní a ekonomické války. Zbraněmi budou sankce, cla, obchodní a průmyslová špionáž nebo kyberútoky. Americké snahy na vybudování obrany svého teritoria jako jsou smlouva Transatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a USA – TTPI a Transpacifické partnerství – TPP nemají zatím, kvůli nechuti druhých stran, na Čínu žádný dopad. Naopak čínská Hedvábná stezka se začíná pomalu rýsovat.
Vojensky pak třenice hrozí v Jihočínském moři a jihovýchodní Asii. S rostoucí mocí je Čína stále více alergická na přítomnost USA v této oblasti. Podobné problémy má s USA i Rusko. Po konci první studené války zde byly dány USA vágní ústní sliby, že NATO se již na východ nebude rozšiřovat. Ty však byly během Clintona porušeny a NATO se rozšířilo. Ruská reakce byla vidět v roce 2008 v Gruzii a o 6 let později na Ukrajině. Rusko jasně dává najevo, že si své zájmy a sféru vlivu bude bránit i za použití síly.
Problém je ovšem v tom, že neexistují na rozdíl od let 1945-1989 jasné hranice mezi oběma sférami vlivu. Proto se může jednat o konflikt globální a například ruská aktivita na Kubě nebo čínská v Mexiku mohou být daleko intenzivnější než v první studené válce. Oproti minulému konfliktu USA také ztratily mnohé ze své morální autority. Podle Linda je nyní zodpovědností politiků zabránit, aby studená válka přešla v horkou a tu studenou dostat alespoň na studený mír.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
USA (Spojené státy americké) , válka , Rusko , Čína
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák