Kdo přesvědčil Trumpa k úderu na Sýrii? Odpověď mnohé překvapila

Washington – Jaké faktory vlastně ovlivnily rozhodnutí Donalda Trumpa zaútočit na syrské vojenské cíle? Zdá se, že velkou roli sehrál i jeden dlouhý telefonický rozhovor s člověkem, jež se navzdory všem předpokladům stal během posledního roku Trumpovým přítelem.

Americký prezident Trump se ještě před nedávnem netajil svým názorem, podle nějž by měly americké jednotky odejít ze Sýrie. Tvrdil to ještě před deseti dny. Podle některých zdrojů pak ale změnil názor. „Přesvědčili jsme jej,že je nezbytné, aby zůstali“ prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Dokázala opravdu Trumpův názor změnit francouzská hlava státu? Podle Macrona se spolu oba státníci bavili i o úderu na Sýrii. A Emmnuel Macron dokonce naznačil, že to byl on, kdo Trumpa přiměl ke konečnému rozhodnutí. Je zvláštní dočíst se, že je americká válečná politika tvořena v Paříži, píše server The Atlantic. Pokud se ale detailněji podíváme na vztah mezi Macronem a Trumpem, uvidíme, že to není tak překvapující zjištění.

Oba mají velmi odlišné názory na celou řadu věcí. Přesto mezi nimi za poslední rok vznikl vztah, jenž se mnozí pozorovatelé nebojí označit jako přátelství. Není proto divu, že po chemických útocích v Dúmě to byl právě Macron, jež s Trumpem telefonicky jednal o tom, jak by měla spojenecká reakce vypadat.

Vlastně se tím pouze potvrzují slova, jež Donald Trump pronesl během své návštěvy Paříže loni v červenci. Americký prezident tehdy řekl, že „přátelství mezi našimi dvěma národy a mezi námi osobně se zdá být nerozlučné“. „Nic nás nemůže rozdělit“ přitakával tehdy Macron.

Vztah, jež zjevně panuje mezi Trumpem a Macronem, dává vzpomenout na podobné přátelství, jež kdysi do velké míry určovalo chod mezinárodní politiky. Řeč je o vztahu mezi americkým prezidentem Georgem Bushem mladším a britským premiérem Tonym Blairem. I oni zastávali v řadě politických otázek velmi odlišné názory.

Bush je pravicový texaský republikán se silně konzervativními postoji. Tony Blair byl naopak premiérem za levicové labouristy. Přesto spolu tito dva nalezli společnou řeč. Stejně tak jako Trump a Macron teď bok po boku postupovali v otázce Sýrie. Jen pro kontext je dobré doplnit, že britská premiérka Theresa Mayová byla k jednáním přizvána až po dvou dnech.

Podobnost současných americko-francouzských vztahů s érou Bushe a Blaira vidí i bývalý mluvčí britského premiéra Alastair Campbell. Podle něj je Macron „pravým dědicem Tonyho Blaira“. Před rokem by asi málokdo čekal, že Trump, jež se zdál být skeptický k aliančním závazkům včetně amerického působení v rámci NATO, bude mít ke svým evropským spojencům tak blízko.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy